كار زياد،خواب‌مان را مي‌دزدد

۱۳۸۶/۰۶/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6796
كار زياد،خواب‌مان را مي‌دزدد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بي‌.‌بي‌.سي، محققان مي‌گويند هر چه ساعات كارتان بيشتر باشد، احتمال اين كه كمتر بخوابيد، بيشتر مي‌شود؛ اين هم شمه‌اي ديگر از عوارض زندگي مدرن!

ما از اين كه مي‌توانيم مسافت‌هاي طولاني را در مدت زمان كوتاهي طي كنيم يا با استفاده از اي‌ميل يا حتي پست معمولي، از بسياري رفت و آمدهاي غيرضروري‌مان كم كنيم، نتيجه مي‌گيريم كه   زندگي در دنياي فعلي و با اين امكانات راحت‌تر و آسوده‌تر شده است.

اما اين نتيجه‌گيري چندان هم درست نيست. ما به همين نسبت براي خودمان كار اضافه مي‌تراشيم و همين باعث شده كه دائم در حال دويدن و نرسيدن باشيم و هميشه از «وقت نداشتن» ناله كنيم.

در مطالعه جديد كه در دانشگاه براون آمريكا انجام شده، مشخص شده افرادي كه ساعت‌هاي بيشتري كار مي‌كنند، به طور ناخودآگاه خوابشان كم مي‌شود.

در اين مطالعه، بيش از 50 هزار نفر مرد و زن بين 45 تا 54 ساله براي مدت طولاني، حدود 3 سال و در چند نوبت، بررسي شدند و ساعت‌هاي خواب آنها و همچنين ساعت‌هاي كارشان، در روزهاي عادي هفته و همين طور در روزهاي تعطيل آخر هفته اندازه‌گيري شد.

مجموعه اين اطلاعات نشان داد  افرادي كه در روزهاي عادي 11 ساعت و نيم كار مي‌كنند، طي هفته روزي 143 دقيقه كمتر مي‌خوابند و در روزهاي تعطيل آخر هفته هم 71 دقيقه از خوابشان مي‌زنند.

همچنين آنهايي كه كمتر از 4 ساعت ونيم در شب مي‌خوابند، 93 دقيقه در هفته و 118 دقيقه در روزهاي آخر هفته بيشتر كار مي‌كنند.

اين نتايج  كه قرار است در شماره اكتبر نشريه علمي‌«خواب» منتشر شود، نشان داد كه صرفا افزايش كمي‌ساعت‌هاي كار، مي‌تواند روي خواب افراد تاثير بگذارد.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.43562s, 19q