سودجویان در کمین سلامت شهروندان/استفاده از مواد اولیه سرطان زای PVC درظروف یک بار مصرف

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88913
سودجویان در کمین سلامت شهروندان/استفاده از مواد اولیه سرطان زای PVC  درظروف یک بار مصرف
سلامت نیوز: عده ای از تولید کنندگان ظروف یک بار مصرف بی توجه به سلامت مصرف کنندگان و شهروندان از مواد اولیه PVC که بنا به گفته بسیاری از کارشناسان سلامت بسیار خطرناک و سرطان زا هستند در تولید ظروف یک بارمصرف استفاده می کنند.
به گزارش سلامت نیوز، در حالی که این روز ها ظروف یک بار مصرف کاربرد فراوانی در زندگی روزمره تمامی شهروندان در سنین و جایگاه های اجتماعی – طبقاتی مختلف دارد، متاسفانه عده ای از تولید کنندگان تنها به دلیل آن که مواد اولیه PVCارزان قیمت هستند بی توجه به خطرات جدی که این مواد برای سلامتی انسان دارد از آن برای تولید ظروف یک بار مصرف استفاده می کنند. این افراد سودجو تنها به فکر منافع زودگذر اقتصادی خود هستند و سلامت شهروندان را بازیچه قرار داده اند. بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان PVC یک ماده سرطان زا است و وقتی به وفور در ظروف یکبار مصرف که با خوردن و آشامیدن انسان ها مستقیما در ارتباط است استفاده شود می تاند در میان مدت وو بلند مدت خطرات جدی بری سلامتی آنان به وجود بیاورد.
این در حالی است که کارشناسان امور بهداشت هشدار های جدی در زمینه سونامی سرطان در ایران می دهند. به طور قطع یکی از دلایل این سونامی وحشتناک در جامعه ی ایران همین استافده بی رویه و نابه جا از مواد اولیه سرطان زایی همچون PVC در ظروف یک بار مصرف است. از طرف دیگر این مواد PVCبرای محیط زیست نیز خطرات جدی دارد . از همین رو بر تمامی کسانی که به سلامتی شهروندان اهمیت می دهند خصوصا مسئولان امر و همچنین فعالان حوزه بهداشت و محیط زیست لازم است که در مورد خطرات ماده PVC که این روز ها در ظروف یک بار مصرف استفاده می شود به مردم هشدار های لازم را بدهند.
این روز ها در گوشه گوشه زندگی شهری، شهروندان بسیاری از ظروف pvcاستفاده می کنند. خصوصا در زمینه نگهداری و توزیع موارد غذایی بدون آن که بسیاری از این افراد بدانند که با چه خطر بزرگی روبرو هستند. بنا به تحقیقات منتشر شده ظروف pvcسرطان زا هستند. اما متاسفانه برخی از تولید کنندگان ظروف یک بار مصرف بدون توجه به سلامتی مردم تنها به سود بیشتر خود می اندیشند و به خاطر ارزانتر بودن این ظروف نسبت به نمونه های سالم و بهداشتی آن، از موادر pvcبرای تولید ظروف یکبار مصرف استفاده می کنند.
ظروف‌ يك‌بار مصرف PVC در بسته‌بندي مواد غذايي مانند گوشت مرغ و ماهي و بسته‌بندي كپسول‌هاي دارويي، آدامس و باتري به كار مي‌روند. بسته‌بندي با اين نوع ظروف براي مواد غذايي مرطوب امكان مهاجرت مونومر آزاد به داخل مواد غذايي و سپس بدن بسيار محتمل است.
در این میان این تولید کنندگان که تنها سود شخصی و منافع کوتاه مدت برای شان مهم است ای ظروف را به بنکداران و مراکز توزیع با قیمتی به مراتب ارزان تر از نمونه های بهداشتی عرضه می کنند همین امر باعث رشد روز افزون مصرف این دست از ظروف شده است. در حالی که بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسانوجود منومر آزاد در ظروف‌ يك‌بار مصرف، نوع PVC را عامل خطرناكي براي سلامتي انسان‌ مي‌داند: مونومر در واقع يك واحد ساختار پليمر و مولكول اوليه پليمر است. همچنين در ظروف PVC وينيل كلرايد كه سمي بودن آن براي انسان به اثبات رسيده است، وجود دارد. ضمن آن‌كه مولكول اوليه پلي استايرن، استايرن است كه داراي حلقه آروماتيك بوده و اين حلقه‌ براي سلامتي انسان فوق‌العاده خطرناك است و در جهان نيز سرطان‌زا بودن آن به اثبات رسيده است. به اين ترتيب به نظر مي‌رسد ظروف يك‌بار مصرف از نوع PVC و پلي‌استايرن بايد از چرخه بسته‌بندي مواد غذايي حذف شوند.
سرايت مواد سمي از ظروف يك‌بار مصرف به بدن انسان را محتمل است. در واقع اين مواد به مرور زمان در بدن جمع مي‌شوند و بارها شده كه مي‌شنويم فردي به ظاهر سالم بوده، اما در عرض يك ماه از پاي در آمده است كه دليل اصلي آن نيز مي‌تواند گذشتن ميزان اين مواد در بدن انسان از سطح مجاز باشد.
وي پشت ظروف‌ پلي استايرن علامت PS حك شده كه اين علامت براي ظروف PVC نيز همان علامت PVC است. هر دو نوع ظرف شفاف هستند. ظروف پلي‌استايرن خش‌پذير نيست و PVC هم اگر به آن نرم‌كننده نزنند، خش‌پذير نيست؛ ضمن‌ اين‌كه هر دو كاملا شكننده هستند. به PVC نيز اگر مواد نرم‌كننده نزنند، شكننده نخواهد بود. همچنين اگر ظروف PVC گرم شوند، در صورت تماس با فلزات به آن‌ها مي‌چسبند. هنگامي كه ظرف نوع PVC را در مقابل شعله آتش نگه مي‌داريم، با شعله زرد مي‌سوزد، اما وقتي كه شعله را دور مي‌كنيم، به خاطر اين‌كه ظروفPVC داراي كلر هستند، به سرعت آتش خاموش مي‌شود. در عوض پلي‌استايرن در هنگام سوختن با شعله دوده مي‌كند.
ظروف pvc در ليوان‌هاي آب، كارد، چنگال، قاشق و ظروف غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرند؛ براي مثال در چلوكبابي‌ها ظروفي كه به صورت فوم هستند، نوعي پلي‌استايرن هستند كه به آن‌ها گاز هگزان مي‌زنند. اين گاز در دماي 160 درجه آزاد مي‌شود و دماي غذاي داخل ظرف نيز چون 200 درجه است، بنابراين اين گاز به همراه غذا به بدن انسان منتقل مي‌شود.گفتني است، گاز هگزان عوارضي مانند سر درد را به همراه دارد.
از PVC در بسته بندی صنایع غذایی، ساخت اسباب بازی، ساخت کفپوش، لوله های آب، لوازم پزشکی، کابل های برق، لوازم ساختمانی و بسیاری دیگر از لوازم امروزه، کاربرد دارد. البته PVC ماده خوش آب و رنگی نیز هست و همواره می توان علامت انحصاری بازیافت پذیری را بر روی ظروف ساخته شده از این ماده دید ولی با تمامی این اوصاف، PVC در دنیای امروز به عنوان پرخطرترین و مفیدترین ماده پلاستیکی برای سلامت انسان و محیط زیست ما، مطرح است. تفاوتی میان مراحل وجودی آن وجود ندارد و در تمامی مراحل تولید، فراوری و در نهایت استفاده و بازیافت این ضرر همواره تهدید کننده است
به اين دليل كه استاندارد ظروف يك‌بار مصرف اجباري نيست، واحدهاي توليدي مي‌توانند بدون مجوز به توليد اقدام كنند. در اين زمينه بايد تقاضاي اجباري شدن استاندارد ظروف يك‌بار مصرف به مؤسسه ارايه شود تا در اين مورد تصميم‌گيري شود، اما متأسفانه تاكنون هيچ تقاضايي نشده است.
همچنين لزوم همكاري ميان مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران و معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت در زمينه استفاده از ظروف يك‌بار مصرف كاملا حس مي‌شود.
کارهاى تحقيقاتى درباره مضرات استفاده از ظروف PVC انجام شده است. مواد شيميايى زيادى مانند پايدارکننده‌ها، روان‌کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها، رنگ‌دانه‌ها، پرکننده‌ها، مواد ضدالکتريسيته، مواد مات‌کننده اضافه مى‌کنند که کليه اين مواد براى سلامتى انسان مضر هستند.
علائم تشخيص اين ظروف چنين هستند: “پشت ظروف‌ پلى استايرن علامت PS حک شده که اين علامت براى ظروف PVC نيز همان علامت PVC است. هر دو نوع ظرف شفاف هستند. ظروف پلى‌استايرن خش‌پذير نيست و PVC هم اگر به آن نرم‌کننده نزنند، خش‌پذير نيست؛ ضمن‌ اين‌که هر دو کاملا شکننده هستند. به PVC نيز اگر مواد نرم‌کننده نزنند، شکننده نخواهد بود. همچنين اگر ظروف PVC گرم شوند، در صورت تماس با فلزات به آن‌ها مى‌چسبند. هنگامى که ظرف نوع PVC را در مقابل شعله آتش نگه مى‌داريم، با شعله زرد مى‌سوزد، اما وقتى که شعله را دور مى‌کنيم به واسطه اين‌که ظروف PVC داراى کلر هستند، به سرعت آتش خاموش مى‌شود.
باید تصريح شود که در دنيا استفاده از ظروف PVC منسوخ شده و بايد از رده خارج شوند. اين در حالى است که بيش از سه هزار واحد توليدى مجاز و غير مجاز در ایران اين زمينه فعال هستند. همین امر هشداری به مسئولان است که بیش از این به این مسئله توجه کنند.
بـرابـر با آمــار غیـر رسمــی در سال 85 حدود پانصــد وهفتاد هزار تن ظرف یک بار مصرف پلــی استایرونی تولید شده است. با توجــه به ایـن که می دانیم بازیافت پلاستیک در طبیعت به طــور طبیعــی در حدود 300 الی 500 سال می باشد، می توانیم پیش بینی کنیم که در اثر اســتفاده بــی رویه از پلاستیک، چه بلایـــی بر سر خانه مان زمین، وارد خواهــد شد . به طــور خلاصــه، مضـرات ظرف های یک بــار مصرف پلاستیکی عبارتنــد از : 1 - مهاجرت مونومــر از ظرف به داخل مواد موجـــود در ظرف در شرایــط خاص و در نهایت سرطان زایــی . 2 - عــدم سازگاری با محیــط زیســت وطبیعت. 3 - مواد اولیــه آن از منابع غیر قابل تجدید تأمین شده و باعث هدر رفتن سرمایه ملی می شوند .
مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت PVC با استناد بر آمار منتشره توسط مرکز سلامت، محیط زیست و عدالت آمریکا، به شدت خطرناک می باشند و در جدول مواد سمی طبقه بندی می شوند. محققان سال ها پیش دریافتند که Vinyl cholorideماده ای است سرطان زا و حتیEthylenDecholorideنیز در مضان اتهام سرطان زا بودن قرار دارد. این مواد در پروسه تولید از خود مواد سمی متصاعد می کنند که به راحتی در هوا حل می شود، جذب آب می گردد و یا خاک را آلوده می سازد، همان خاک و آب و هوایی که ما با آن زندگی می کنیم.
ساکنین اطراف کارخانجات تولید PVC همگی همواره در خطرند و اکوسیستم نیز یکسره در حال تاثیرپذیری منفی از این سموم می باشد. وقتی شما یک محصول پلاستیکی تولید شده از PVC را خریداری می کنید، سم موجود در آن می تواند به تمامی کسانی که با آن سروکار دارند منتقل شود. وقتی کودکانتان یک قطعه نرم پلاستیکی را در دهان دارد، سم PVC درحال نشت به جهاز هاضمه اوست.
حقیقت اینجاست که PVC به هیچ وجه قابل بازیافت نیست. برای برخی از شرکت های بازیافت عدد ۳ حک شده بر روی ظروف PVC حاکی از غیر قابل بازیافت بودن آنها دارد. نکته بدتر اینجاست که حتی نمی توان PVC را دفع نمود چرا که این ماده یکسره در حال نشت گاز و مواد سمی است. در نتیجه در ادامه هم محیط زیست را آلوده می کند.
در نهایت به حرکت نهایی علیه PVC بپیوندید، اتحادیه اروپا چندین ماده پلاستیکی مسموم یا مشکوک به مسموم بودن را ممنوع اعلام کرده و کشورهای عضو اتحادیه حق استفاده از این مواد را در تولید محصولاتشان ندارند. همچنین در ایالت سان فرانسیسکوی آمریکا، استفاده از PVC در اسباب بازی بچه ها ممنوع شده است. هم اکنون بسیاری از توزیع کنندگان نیز این موضوع را رعایت می کنند ولی در این میان دو شرکت فروشگاه های زنجیره ای Wal mart و Target هنوز هم این ادعاها را واهی قلمداد کرده و هیچ اقدامی برای جایگزین کردن این ماده با مواد دیگر نمی کنند.
امید است که مسئولان ذیر ربط که به سلامتی شهروندان اهمیت می دهند جلوی سودجویی برخی را بگیرند و اجازه ندهند عده ای معدود برای کسب سود بیشتر با سلامتی و جان شهروندان ایرانی بازی کنند.
نویسنده: فواد شمس
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76401s, 18q