بخش خصوصي،‌ نوش‌داروي زلزله‌زدگان

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 88967
بخش خصوصي،‌ نوش‌داروي زلزله‌زدگان
سلامت نیوز: مردمي هستند كه زمين و سقف بي‌اعتبار خانه‌هاي دست ساخته‌شان را با سقف بلند آسمان عوض كرده‌اند.

و حالا چند هفته‌اي است كه سقف‌هاي پارچه اي،‌ پناهشان داده است تا "مردي از خويش برون آيد و كاري بكند" كه فصل سرما نزديك است و زمين بعد از گذشت بيش از 10 روز از زلزله هنوز آرام نگرفته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا،‌ بعد از خون،‌ آب و مواد غذايي و دارويي كه نيازهاي اوليه زلزله‌زدگان بود‌،‌ حالا مردمي كه كم و بيش در چادر هاي امدادي پناه گرفته اند چشم به راه سرماي زودسر شمال غرب ايران،‌ نشسته كه ببينند كي ديوار هاي قابل اعتماد دوباره بالا مي رود.

شايد پاسخ به اين سوال چندان سخت نباشد وقتي بدانيم كه بنياد مسكن انقلاب اسلامي، همواره مسوول بازسازي و نوسازي مسكن در روستاها بوده است و در جريان بلاهاي طبيعي قبلي هم بازسازي روستاها را به عهده داشته است.

در چند روز گذشته چنيدن بار گفته شده است كه زلزله ي 6 ريشتري نبايد به تلفات جاني منجر شود،‌ در حالي كه مسوول بازسازي و نوسازي واحد هاي مسكوني روستايي هم مشخص است،‌ بنياد مسكن بايد به اين سوال جواب دهد كه چرا در مورد بازسازي و مقاوم سازي مسكن روستايي بعضا تعلل شده است تا باز هم با وقوع يك زلزله كوچك شاهد تلفات جاني سنگين باشيم.

البته بنياد در پاسخ به اين سوال تعلل نكرده است،‌ يك مقام مسوول در بنياد مسكن انقلاب اسلامي چند روز بعد از وقوع زلزله آذربايجان در پاسخ به اين سوال كه چرا بنياد زودتر براي بازسازي اين مناطق اقداام نكرده بود،‌ تصريح كرده است كه « براساس برنامه‌اي كه مجلس شوراي اسلامي مصوب كرده، بنياد مسكن وظيفه دارد طي 10 سال واحد‌هاي غيرمقاوم را مقاوم سازي كند، ضمن اين كه توان بنياد مسكن براي مقاوم‌سازي مناطق روستايي بيش از اين نيست»

116 روستا تخريب شده است‌، خانه هاي خشتي، به صورت كامل و خانه هاي آجري بين 40 تا 60 درصد آسيب ديده اند‌، حالا ظاهرا بنياد به امكانات فوق العاده دست يافته است كه قرار است تمام بازسازي‌ها را به كمك منابع ستاد مديريت بحران، كمك هاي دولتي و مردمي بازسازي كند؛ هر چند كه در نحوه اين بازسازي شبهه هايي وجود دارد.

سيدمهدي هاشمي عضو كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي دراين باره مي گويد: بازسازي مناطق زلزله‌زده روستايي وظيفه بنياد مسكن است و ما تصور مي كنيم كه بنياد توان اين كار را دارد، با اين وجود دو مساله كيفيت و سرعت بايد مورد نظر قرار بگيرد تا از بروز حوادث مشابه جلوگيري شود و مردم قبل از فصل سرما اسكان دائم پيدا كنند.

بنياد چگونه مي خواهد بازسازي منازل تخريب شده را انجام دهد؟ سيد بهلول حسيني،‌ يك عضو ديگر كميسيون عمران مجلس و عضو كميته ويژه نظارت بر بازسازي مناطق زلزله‌زده كميسيون در مورد روند بازسازي مي گويد: روال اين گونه است كه بنياد مصالح مورد نياز بازسازي خانه ها را تهيه مي كند و به روستا ها مي رساند،‌ مردم هم با توجه به تسهيلات در نظر گرفته شده و با استفاده از مصالح فراهم شده توسط بنياد خودشان براي بازسازي مناطل اقدام مي كنند.

فراهم كردن مصالح و رساندن آن به روستا ها آن هم از راه هاي روستايي بدون آسفالت البته كار سختي است اما آيا مسووليت هاي بنياد در همين كار خلاصه مي شود؟ ضمن اين كه تضميني وجود ندارد كه مردم در ساخت خانه هايشان با مصالح اهدايي بنياد،‌ اين بار اصولي عمل كنند و دوباره با يك زلزله‌ كوچك شاهد چنين خرابي هايي نباشيم.

حسيني مي‌گويد يك راه ديگر هم براي مردم وجود دارد: « مردم مي توانند با هم تعاوني تشكيل دهند و از بنياد بخواهند كه براي بازسازي مسكن،‌ پيمانكاراني را به آن ها معرفي كند. »

با اين وجود شايد راه بهتري هم وجود داشته باشد.

ايرج رهبر،‌ رييس كانون سراسري انبوه سازان كشور است او در مصاحبه با ايسنا در مورد راه هاي ديگري كه براي بازسازي مناطق زلزله زده وجود دارد بر لزوم ورود انبوه سازان به روند بازسازي مناطق زلزله زده تاكيد كرده و اين راه را منطقي ترين كار ممكن دانسته است.

به گفته رهبر،‌ ايده‌آل اين است كه دولت منابعي را كه قصد دارد پرداخت كند و در اختيار انبوه سازان قرار دهد،‌ تا خانه ها به صورت متمركز،‌ صنعتي،‌ درست،‌ با كيفيت و سرعت قابل قبول ايجاد شود و در اختيار مردم قرار گيرد.

البته او هم مي داند كه ايده‌آلها لزوما عملي نيستند و تصريح مي كند كه به هر حال قرار دادن مصالح دراختيار روستاييان براي اين كه خانه‌هاي خشتي خودشان را اين بار با آجر و مصالحي كه بنياد مسكن در اختيار آنها مي گذارند، ‌بدون مهندسي صحيح بسازند،‌ درست نيست.

رييس كانون سراسري انبوه سازان مي گويد:‌ وقتي ايده‌آل ها محقق نمي شود،‌ حداقل اين است كه انبوه سازان براي ايجاد سازه ها، اسكلت بندي و سقف ها وارد شوند.

رهبر با بيان اين كه عده اي تصور مي كنند دخالت مردم در ساخت خانه هاي تخريب شده سرعت كار را بالا مي برد،‌ تاكيد مي كند كه چنين اقدامي درست و اصولي نيست‌، بلكه بهترين راه اين است كه كل كار در اختيار انبوه سازان قرار گيرد يا اين كه حداقل بخش فني آن به انبوه سازان و كارشناسان سپرده شود.

به گفته عضو كميته ويژه نظارت بر بازسازي مناطق زلزله‌زده كميسيون عمران، در مجموع حدود 20 هزار واحد مسكوني تخريب شده است كه براي بازسازي هر كدام‌شان حدود 18 تا 20 ميليون تومان اعتبار نياز است، بنابراين براي بازسازي منازل مسكوني حدود 400 ميليارد تومان هزينه نياز است؛ همچنين براي بازسازي راه‌ها، زيرساخت‌هاي تخريب شده، ادارات و ساير موارد مورد نياز حدود 600 ميليارد تومان هزينه در بر خواهد داشت كه در مجموع‌، هزينه هاي بازسازي را به هزار ميليارد تومان مي رساند.

رهبر اما معتقد است كه دخالت انبوه سازان در بازسازي مناطق زلزله زده علاوه بر سرعت بخشيدن به كار و انجام اصولي آن هزينه ها را هم كاهش خواهد داد و راه حل منطقي تري براي مديريت خسارات وارده و ترميم آن ها خواهد بود.

رييس كانون سراسري انبوه سازان همچنين تاكيد كرده است كه اين كانون توان ورود به پروژه بازسازي مناطق زلزله زده را دارد.

هاشمي هم مي گويد: بنياد مسكن انقلاب اسلامي مي تواند از توان بخش خصوصي در بازسازي مناطق زلزله‌زده استفاده كند‌، وانتظار از بنياد اين است كه ظرفيت خود را توسعه دهد و در بخش نوسازي و مقاوم‌سازي فعاليت بيشتري داشته باشد تا مسائلي از اين دست دوباره تكرار نشود.

ايران روي گسل هاي بزرگ و فعالي قرار دارد كه باعث شده است خبرهاي زلزله هر چند سال يك بار در صدر اخبار داخلي قرار گيرد و علاوه بر ايجاد خسارت هاي جاني دردناك،‌ كشور را با خسارت هاي مالي فراوان و بي خانماني مردم درگير كند.

اما اين بار مي شود با كمك گرفتن از بخش خصوصي در ترميم خسارت هاي زلزله،‌ هم الگوي مناسبي براي برخورد مجدد با اين مساله ايجاد كرد،‌ و هم براي روستاييان‌ واحد هاي استاندارد و مقاوم با كيفيت مطلوب و مهم تر از هر چيز‌امنيت كافي فراهم كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.25571s, 18q