هر سه ماه 500 نفر به ایدز مبتلا می‌شوند

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89043
هر سه ماه 500 نفر به ایدز مبتلا می‌شوند
سلامت نیوز: خطر ابتلا به ایدز در كشور رو به گسترش است. دامنه گستردگی این بیماری در حالی هر روز رو به رشد است كه آمار‌های دولتی نشان می‌دهد به طور میانگین از سال 1388 تا به امروز هر سه ماه یك‌بار 500 نفر به جمع مبتلایان به این بیماری اضافه می‌شود.

آماری كه از سوی وزارت بهداشت در رابطه با آخرین وضعیت بیماری ایدز در سه ماهه دوم سال 1390 (از ابتدای تیرماه تا پایان شهریور ماه) اعلام شده است نشان می‌دهد كه تعداد مبتلایان به ایدز از 20‌هزار و 975 نفر سال 1388به 23‌هزار و 497 نفر تا پایان شهریور 1390 رسیده است. این در شرایطی است كه كارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشكی معتقد هستند آمار‌های دولتی، میزان واقعی تعداد مبتلایان به ایدز در كشور را نشان نمی‌دهد.

از سوی دیگر افزایش میزان ابتلا به ایدز از طریق رفتار‌های پر خطر جنسی به حدی رو به افزایش است كه آمار‌ها نشان می‌دهد میزان ابتلا از هشت ‌درصد پایان سال 1388 به 1/10 از كل مبتلایان به ایدز رسیده است (در نمودار شماره دو قابل رویت است) در كنار این ‌درصد ابتلا از طریق وسایل مشترك مصرف موادمخدر از 60‌درصد سال 89 به 69‌درصد رسیده است كه این دو مساله نشان‌دهنده نقاط تلاقی موج دوم و سوم ابتلا به ایدز در كشور است كه شرایط را نگران‌كننده‌تر از قبل كرده است. موج دوم ایدز كه ابتلا از طریق مصرف مشترك موادمخدر و موج سوم كه ابتلا از طریق رفتار‌های پر خطر جنسی است، در شرایطی پا به پای هم در حال رشد هستند كه این مساله نشان‌دهنده تفاوت شكل ابتلا به ایدز در ایران با سایر كشور‌های دنیاست.

حدود‌ ٤٦درصد مبتلایان در سنین ‌٢٥ تا ‌٣٤سال
آخرین گزارش وزارت بهداشت در رابطه با میزان مبتلایان به ایدز در كشور طی سه ماه دوم سال‌جاری به شكلی روز گذشته با سه ماه تاخیر اعلام شد كه براساس آن46‌درصد از مبتلایان به ایدز در زمان ابتلا در گروه سنی 34- 25 سال قرار داشته‌اند كه بالاترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند.

براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی تا اول مهر ماه سال‌جاری مجموعا 23‌هزار و 497 فرد مبتلا به ایدز در كشور شناسایی شده‌اند كه 3/91‌درصد آنها را مردان و 7/8‌درصد را زنان تشكیل می‌دهند و تاكنون چهار هزار و 419 نفر از افراد مبتلا فوت كرده‌اند.

همچنین علل ابتلا به ایدز در بین كل مواردی كه از سال 1365 تاكنون در كشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسایل مشترك در مصرف‌كنندگان مواد 8/69‌درصد، رابطه جنسی 1/10‌درصد، دریافت خون و فرآورده‌های خونی یك درصد و انتقال از مادر به كودك 9/0‌درصد بوده است. راه انتقال در 2/18‌درصد از این گروه نامشخص مانده است كه در مقایسه این آمار با مواردی كه در سال 1389 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 1/66‌درصد، برقراری روابط جنسی 8/20‌درصد و انتقال از مادر مبتلا به كودك 5/2‌درصد را تشكیل داده است. در 6/10‌درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

تهران دارای بیشترین میزان ابتلا از طریق روابط جنسی
افزایش موج دوم ابتلا به ایدز در شرایطی است كه دكتر مینو محرز رییس مركز تحقیقات ایدز در گفت‌وگو با شرق می‌گوید: 99‌درصد بیماران جدیدی كه در تهران به ما مراجعه می‌كنند از طریق روابط جنسی به ویروس ایدز مبتلا شده‌اند، اما میزان كشوری ابتلای جنسی ایدز حدود 40‌درصد است در عین حال تعداد زنان باردار مبتلا به این ویروس نیز در حال افزایش است.

او با تاكید بر اینكه آمارهای جدید شیوع ایدز در كشور نشان می‌دهد موج سوم ایدز یعنی شیوع جنسی آن در كشور شروع شده است، می‌افزاید: آمارهای رسمی نشان می‌دهد حدود 30‌درصد از مبتلایان جدید از طریق روابط جنسی به این ویروس آ‌لوده شده‌اند، زیرا 21‌درصد از مبتلایان جدید به طور رسمی این مساله را اعلام كرده‌اند و 10‌درصد دیگر نیز كه علت ابتلا را نگفته‌اند احتمالا روابط جنسی عامل انتقال ویروس در بین آنها بوده است ضمن اینكه شواهد نشان می‌دهد تعداد زنان بارداری كه از همسران‌شان این ویروس را گرفته‌اند به طور نگران‌كننده‌ای در حال افزایش است.

عضو كمیته كشوری مبارزه با ایدز اضافه می‌كند: اما اگر بخواهیم كل كشور را در نظر بگیریم حدود 40‌درصد از مبتلایان جدید ویروس ایدز از طریق روابط جنسی آلوده شده‌اند و هنوز در كل كشور اعتیاد تزریقی رقم بالایی دارد. وی با اشاره به افزایش تعداد زنانی كه این ویروس را از شوهران‌شان گرفته‌اند، اظهار می‌كند: برخی از آنان حتی بعد از اینكه از شوهر معتادشان طلاق گرفتند به ‌این موضوع پی می‌برند. بسیاری از آنان نیز بعد از بارداری متوجه این مساله می‌شوند كه البته اگر برای نجات نوزاد زود اقدام شود می‌توان از بروز بیماری ایدز در نوزاد پیشگیری كرد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17731s, 18q