ريشه مشکلات جنسی در همسران جوان

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89138
ريشه مشکلات جنسی در همسران جوان
سلامت نیوز : دکتر محمدحسين اخوان تقوي/درمانگر اختلالات جنسي و مسوول آموزش کلينيک سلامت خانواده دانشگاه شاهد/از باورهاي نادرست تا اختلالات جنسي

تعاريف متعددي از خانواده براساس ديدگاه جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و صاحب‌نظران علوم ديگر وجود دارد....
براساس برخي از اين تعاريف، خانواده، نهاد مقدس و واحد سازنده جوامع بشري است که براي تامين نيازهاي مختلف انسان از جمله نياز جنسي و براساس پيمان زناشويي ميان زن و مرد شکل مي‌گيرد. براساس اين تعريف، زن و شوهر براي ادامه حيات زندگي مشترک افزون بر تفاهم، تناسب و هم‌شأني در مسايل فکري و ديني، فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و نظاير آن، بايد به نيازهاي جنسي يکديگر هم توجه کنند.

امروزه يکي از معيارهاي قابل‌سنجش براي بررسي ميزان خوشبختي زوجين، ميزان رضايتمندي آنهااز روابط جنسي است. شماري از صاحب‌نظران مسايل خانواده معتقدند اگر زن و شوهر بتوانند از نظر جنسي همديگر را ارضا کنند، قادرند بسياري از تنش‌هاي زندگي را هم مديريت کنند اما اگر روابط جنسي خوبي با هم نداشته باشند گاهي حتي مشکلات کوچک زندگي هم تبديل به بحران مي‌شود.

به عبارت ساده‌تر روابط جنسي خوب زن و شوهر کوهي از مشکلات زندگي را به کاه و روابط سست و کمرنگ جنسي، کاهي را به کوهي از مشکلات بدل مي‌کند. سائقه جنسي غريزه‌اي است همانند غريزه گرسنگي، تشنگي و خوابيدن که البته پس از بلوغ فعال مي‌شود و بنابراين مرد و زن بالغ پس از ازدواج به‌طور معمول و به دور از بروز هرگونه مشکلات پيچيده‌اي مي‌توانند با هم روابط جنسي رضايت‌بخشي داشته باشند.

البته غريزه جنسي نيز مانند هر غريزه ديگري نيازمند تربيت و آموزش است. يعني همان‌طور که کودک آداب خوردن و آشاميدن و غذا خوردن سر سفره را فرامي‌گيرد، زن و شوهر نيز بايد در دوران عقد درباره مسايل جنسي از جمله تفاوت‌هاي جنسي زن و مرد اطلاعات درستي کسب کنند و مهارت‌هايي را بياموزند تا زندگي زناشويي موفق‌تري را بر پايه باورها و اطلاعات درست با هم سپري کنند.

در کنار بسياري از زوج‌هاي جوان که با هم زندگي خوبي را آغاز مي‌کنند و ادامه مي‌دهند شمار قابل‌توجهي هم هستند که با وجود علاقه‌مندي به هم و تفاهم و همفکري و سازگاري، از مشکلات جنسي رنج مي‌برند و سايه سنگين اين مشکلات، ادامه زندگي مشترک را براي آنها سخت و دشوار مي‌کند.

مسايل و مشکلات جنسي در سال‌هاي نخست زندگي به 3 دسته عمده؛ مشکلات جنسي ناشي از باورها و اطلاعات نادرست، مشکلات جنسي ناشي از اختلافات و ناسازگاري‌هاي زناشويي و مشکلات ناشي از اختلالات جنسي طبقه‌بندي مي‌شود که در ادامه درباره هر يک از آنها به طور مختصر توضيحاتي را ارائه مي‌دهم.

مشکلات جنسي ناشي از باورها و اطلاعات نادرست

بسياري از مسايل و مشکلات جنسي زن و شوهر از اطلاعات و باورهايي ناشي مي‌شود که هيچ اساس و پايه درستي ندارند و صرفا براساس عقايد شخصي يا شنيده‌ها و ديده‌ها از منابع غيرموثق شکل گرفته‌اند.

از جمله اين منابع گمراه‌کننده فيلم‌هاي مستهجن، تبليغات تجاري و تجربيات شخصي ديگران است که عمل و پيروي از آنها نه تنها سودمند نيست بلکه گاهي آسيب‌زننده است. گفته‌ها، شنيده‌ها، ديده‌ها و باورهاي نادرست موجب کاهش شديد اعتماد به نفس فرد در عملکرد جنسي خود يا بي‌انگيزگي به طرف مقابل مي‌شود و به توقعات و انتظاراتي دامن مي‌زند که واقع‌بينانه نيستند.

براي نمونه اندازه اندام‌تناسلي هيچ نقشي در ارضاي جنسي همسر ندارد و اندازه اندام‌تناسلي بيش از 99 درصد مرداني که به علت نارضايتي همسر يا تبليغاتي که در اين‌باره صورت گرفته به کلينيک‌هاي تخصصي جنسي مراجعه مي‌کنند، طبيعي است اما بسياري از همين افراد براي درمان خود اصرار و پافشاري مي‌کنند که گاهي عوارض وخيمي به دنبال دارد.

نمونه ديگر کندي رسيدن به اوج لذت جنسي در زن نسبت به مرد است که جزيي از تفاوت‌هاي طبيعي ميان مرد و زن محسوب مي‌شود اما ناآگاهي از اين موضوع باعث مي‌شود تا برچسب سردمزاجي به همسر زده شود و پيامد آن مشکلات متعدد و زنجيره‌وار ديگري است که بروز مي‌کند. درباره مشکلات جنسي که براساس مقايسه‌ها، باورها و اطلاعات نادرست شکل مي‌گيرد.

مي‌توان موارد متعدد ديگري را نام برد: اينکه براي موفقيت در زندگي زناشويي فعلي، تجارب قبلي نياز است، اينکه نياز جنسي صرفا از حقوق مردان است، اينکه وصال بايد حتما در شب زفاف صورت گيرد، اينکه زودارضايي زوج نشانه بي‌رغبتي وي به ادامه روابط جنسي با زوجه است، اينکه روابط جنسي يعني فقط نزديکي و موارد متعدد ديگري که مي‌توان به اين فهرست افزود که از حوصله اين نوشتار خارج است.

همان‌طور که پيش از اين نوشتم بسياري از اين باورها و اطلاعات نادرست و مشکلات جنسي ناشي از آن را مي‌توان با آموزش‌هاي مدون و پيوسته دوران عقد و پس از آن برطرف و به زوجين براي ادامه زندگي مشترک توأم با رضايتمندي کمک کرد.


مشکلات جنسي ناشي از اختلاف‌هاي زناشويي

احتمال وقوع ناسازگاري و اختلاف‌هاي زناشويي در سال‌هاي نخست پس از ازدواج بالاست. آمارها هم نشان مي‌دهد ميزان ثبت طلاق در اوايل زندگي مشترک بيشتر از مواقع ديگر است. همچنين براساس تحقيقي که در دادگاه‌هاي خانواده صورت گرفته، مشکلات و نارضايتي جنسي در ميان زوجيني که قصد دارند از هم طلاق بگيرند بسيار شايع است.

آمارها حاکي است بيش از 60 درصد زوجيني که به مجتمع‌هاي قضايي خانواده با هدف جدايي از يکديگر مراجعه مي‌کنند به نحوي از همسر خود در زمينه مسايل جنسي ناراضي‌اند. بديهي است که هنگام بگو‌مگوي زناشويي و قهر و دلخوري، روابط همسران در همه سطوح زندگي مشترک از جمله روابط جنسي کاهش مي‌يابد اما مشکلات جنسي در اين‌گونه اختلافات وقتي بروز و ظهور پيدا مي‌کند که زوج يا زوجه بخواهد از ترک روابط جنسي به عنوان حربه‌اي براي انتقام، تنبيه يا به سازش کشيدن طرف مقابل استفاده کند که متاسفانه استفاده از اين شيوه نادرست گاهي به بروز مشکلات جنسي و تشديد اختلافات مي‌انجامد.

از سوي ديگر، تنش‌ها و فشارهاي عصبي ناشي از مشاجرات دايم زندگي با افزايش هورمون‌هاي استرس از جمله اپي‌نفرين و نوراپي‌نفرين موجب اختلال در کارکرد جنسي افراد مي‌شود و بروز چنين اختلالاتي هنگام اختلافات زناشويي حلقه معيوبي را تکميل مي‌کند که درنتيجه آن، اختلافات خارج بستر خواب زن و شوهر به تشديد مشکلات داخل بستر و برعکس آن مي‌انجامد.

هنگامي که مشکلات جنسي بر اثر اختلافات و ناسازگاري‌هاي زن و شوهر بروز مي‌کند بسيار مهم است که به درمان اين‌گونه مشکلات در بستر حل ساير مشکلات فيمابين زن و شوهر توجه شود چرا که بسياري از مشکلات جنسي ثانويه به مشکلات ديگر زندگي با حل يا کاهش تعارضات زناشويي خودبه‌خود بهبود مي‌يابند. از اين رو بي‌توجهي درمانگران به اختلافات زناشويي و صرفا درمان علامتي مشکلات جنسي آنها اولا موقتي است و ثانيا گاهي مشکلات ناخواسته ديگري را در روابط زناشويي ايجاد مي‌کند که حتي به آتش اختلافات هم دامن مي‌زند.

توصيه پيشگيرانه به زوجين جوان هم هنگام بروز اختلاف در زندگي اين است که دامنه اين اختلاف را به جنبه‌هاي ديگر زندگي از جمله روابط جنسي نکشانند و بحران ناشي از اختلاف پيش آمده را به گونه‌اي مديريت کنند که شعله آن به ساير قسمت‌هاي زندگي مشترک زبانه نکشد چرا که معمولا بر پايه همين نقاط مشترک باقيمانده است که مي‌توان اختلافات پيش آمده را حل کرد.

و اما اختلالات جنسي
اختلالات جنسي نيز مانند اختلالات ديگر ممکن است در هر فردي و در هر سني بروز کند. علل، علايم، راه‌هاي تشخيص و درمان هر يک از اختلالات جنسي بسيار مفصل است و مي‌توان در جاي خود به تفصيل شرح داد اما به صورت خيلي خلاصه منشأ اختلالات جنسي عمدتا جسمي يا رواني و البته در بيشتر مواقع ترکيبي از آنهاست.

در سال‌هاي نخست پس از ازدواج انواع و اقسامي از اختلالات جنسي ممکن است در زوجين بروز کند اما به طور شايع زودانزالي در مردان و واژينيسموس و ارضانشدن در زنان شيوع بيشتري دارد.

زودانزالي در مردان و واژينيسموس در زنان که بر اثر انقباضات غيرارادي عضلات قسمت تحتاني مهبل رخ مي‌دهد از علل شايع به وصال نرسيدن نيز به شمار مي‌رود. اين اختلالات و اختلالات ديگر مانند ناتواني جنسي يا در اصطلاح علمي ايمپوتنسي درمان‌پذيرند و زوجين بايد در صورتي که اين اختلالات در ماه‌هاي نخست پس از ازدواج رفع نشدند يا طي زندگي مشترک بروز کردند با مراجعه به کلينيک‌هاي تخصصي درمان اختلالات جنسي براي تشخيص و درمان آن اقدام کنند.

نکته ديگري که در اين خصوص آگاهي از آن ضروري است عوامل زمينه‌ساز بروز اختلالات جنسي است. بايد بدانيم که بسياري از داروها خطر بروز اختلالات جنسي را افزايش مي‌دهند. از اين رو زوجين بايد توجه کنند که مصرف خودسرانه داروها به هيچ‌وجه جايز نيست.

به عنوان نمونه به کرات ديده شده که مرد يا زن هنگام اختلافات خانوادگي خودسرانه و بدون مراجعه به پزشک براي آرامش يا انتقال اين پيام به همسر که من از تو به شدت عصباني، دلخور و ناراحت هستم از قرص‌هاي آرام‌بخش استفاده مي‌کند غافل از اينکه ممکن است به عوارض جانبي اين‌گونه داروها از جمله کاهش ميل جنسي دچار شود.

استعمال سيگار، موادمخدر و ترکيبات محرک صناعي روانگردان از ديگر مواردي به شمار مي‌روند که خطر بروز اختلالات جنسي را بيشتر مي‌کنند و بايد هرچه زودتر ترک شوند.

همچنين ابتلا به برخي بيماري‌ها اعم از جسمي يا رواني همچون ديابت، تنگي‌عروق کرونر قلب، پرفشاري خون، نارسايي مزمن کليه، برخي‌ اختلالات هورموني، افسردگي، اختلالات اضطرابي و... احتمال ابتلا به اختلالات جنسي را بيشتر مي‌کند که در صورت ابتلاي به آن، درمان يا کنترل بيماري زمينه‌اي اهميت فراواني دارد و نکته آخر شيوه زندگي است که بر سلامت جنسي افراد تاثيرگذار است زيرا امروزه معلوم شده کم‌تحرکي، تغذيه نامناسب، استرس‌هاي مختلف و چاقي سلامت جنسي افراد را به مخاطره مي‌اندازند و بايد اصلاح شوند.
منبع:سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71336s, 18q