سرطان ریه گوی سبقت را از سرطان سینه گرفت

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89372
سرطان ریه گوی سبقت را از سرطان سینه گرفت

به گزارش سلامت نیوز، رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: آگاهی روز افزون زنان نسبت به پیشگیری و درمان سرطان سینه در چندسال اخیر باعث غلبه آنها براین بیماری شده به گونه ای که امروزه توانسته اند از شیوع این سرطان جلوگیری کنند.

غلام رضا حیدری افزود: امروزه افزایش بیماریهای ناشی از مصرف سیگار ازجمله سرطان مثانه، بیماریهای قلبی و عروقی، سکته های قلبی و سرطان حنجره به علت رشد فزاینده سیگار در 50 سال گذشته بود که با روندی کنونی تا ده الی بیست سال آینده آمار این بیماریها درکشور سرسام آورخواهد شد.

وی با اعلام اینکه درحال حاضربرای درمان سرطان ریه هیچ روش خوشحال کننده ای وجود ندارد، اظهار داشت: اکثر افراد سیگاری با این تفکر غلط که سرفه های شدید همراه با خلط به خاطر مصرف بالای سیگار است از زود مراجعه کردن به مراکز درمانی خوداری کنند و این مسئله تشخیص زودهنگام سرطان ریه را در این افراد با مشکل مواجه کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی تهران تصریح کرد:بیش از نود درصد از بیماران ریوی به خاطر مصرف سیگاربه این بیماری مبتلا شده اند و ده درصد از آنها به علت مواجه مستقیم با دود سیگار به بیماری ریوی دچار شدند.

حیدری ادامه داد:طبق تحقیقات انجام گرفته مشخص شد که سرطان ریه و بیماریهای انسداد مزمن ریه شامل برونشیت و آمفیزم بیشتر در اثر مصرف استنشاقی مواد مخدربه وجود می آید و این درحالی است که مصرف خوراکی و وریدی مواد مخدر باعث کاهش ایمنی بدن فرد معتاد و عفونت های ریوی می شود.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار دنیا، هفتاد و پنج درصد از بیماریهای ریه ناشی از مصرف دخانیات است، خاطر نشان کرد:نود درصد از سرطان ریه، هشتاد درصد از بیماریهای انسداد مزمن ریه و شصت درصد از بیماران مبتلا به آسم، حملات و حساسیت های تنفسی بر اثر مصرف دخانیات به وجود می آید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13216s, 18q