بيماري بي‌درد بد رنگ

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89428
بيماري بي‌درد بد رنگ

* مي‌گويند بيماري‌هاي لثه، بيماري‌هايي خاموشند، چرا ؟

بيماري‌‌هاي لثه بي‌سروصدا و به آرامي پيشرفت مي‌کنند و چون دردي ايجاد نمي‌کنند بيشتر افراد فکر مي‌کنند چنين بيماري اي ندارند و تا کار از کار نگذرد به دندانپزشک مراجعه نمي‌کنند، در حالي‌كه در سنين بالا يعني 60-50 سالگي چيزي حدود 70 درصد افراد به نوعي از بيماري‌هاي لثه‌اي مبتلا هستند. از نوع خفيف اين بيماري‌ها گرفته تا مراحل پيشرفته که در نهايت به لقي دندان مي‌انجامد و دندانپزشک مجبور مي‌شود دندان را از دهان خارج کند.

* شايع‌ترين نوع بيماري لثه‌اي كه افراد به آن مبتلا مي‌شوند، كدام است؟

شايع‌ترين بيماري لثه‌اي همان التهاب لثه است که با خونريزي از لثه آشکار مي‌شود. خونريزي لثه در بين بسياري از بيماراني که به مطب دندانپزشکي مراجعه مي‌کنند بسيار شايع است.

* حالا از كجا بفهميم كه به اين بيماري خاموش مبتلا شده‌ايم؟ بيماري‌هاي لثه‌اي علامت‌ مشخصه‌اي هم دارند؟

خونريزي از لثه يکي از اولين نشانه‌هاي بيماري‌هاي لثه‌اي است. اين خونريزي مي‌تواند به صورت خودبه‌خود اتفاق بيفتد يا هنگام مسواک زدن يا حتي گاز زدن يک سيب. دومين نشانه بيماري‌هاي لثه، تغيير رنگ لثه است، بوي بد دهان هم از ديگر علايم وجود بيماري‌هاي لثه‌اي به شمار مي‌آيد.

* تغيير رنگ لثه كه به آن اشاره كرديد به گونه‌اي هست كه به سادگي مشاهده ‌شود؟

بله. کافي است شما جلوي آيينه برويد و نگاهي به رنگ لثه‌هايتان بياندازيد؛ رنگ لثه سالم صورتي صدفي است. در شروع بيماري‌هاي لثه‌اي، رنگ لثه قرمز رنگ به‌نظر مي‌آيد و به تدريج به سمت خاکستري متمايل به سفيد و مات در مي‌آيد.

علاوه بر اين لثه‌ طبيعي نبايد تحليل داشته باشد و در گردن دندان‌ها به حالت هلالي (دالبوري) به دندان متصل شده باشد، تورم و تغيير قوام لثه‌ها نيز علائمي هشدار دهنده هستند که بايد افراد را به فکر رسيدگي به وضعيت لثه‌هايشان بياندازند.

* آقاي دکتر، اصلاً چرا لثه‌ها بيمار مي‌شوند؟

بيماري‌هاي لثه‌اي منشأ عفوني دارند. يعني مجموعه‌اي از ميکروب‌ها مي‌توانند لثه‌ها را بيمار کنند. شايد اين ميکروب‌ها در حالت عادي در دهان همه ما وجود داشته باشند ولي وقتي تعدادشان از ميزان مشخصي‌ بالاتر رفت، قدرت تخريب لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان را پيدا کرده و بيماري‌هاي لثه‌اي آغاز مي‌شوند.

بنابراين افراد بايد تلاش کنند با مسواک زدن مرتب و نخ‌کشيدن منظم تعداد ميکروب‌هاي بيماري‌زا براي لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان را پايين نگه‌ دارند.

* شايد تشخيص اين‌که لثه‌ها بيمار شده‌اند براي خيلي‌ها دشوار باشد، به‌نظر شما چند وقت به چند وقت براي چکاپ و معاينه لثه‌ها بايد به متخصص لثه‌ مراجعه کرد؟

توصيه ما اين است که افراد نه فقط به متخصص لثه، بلکه هر 6 ماه يکبار به دندانپزشک عمومي مراجعه کنند تا سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را دندانپزشک عمومي بررسي کند. در اين‌ صورت بيماري‌هاي لثه‌اي نيز تشخيص داده مي‌شوند.

* آيا دندانپزشكان عمومي مي‌توانند درمان‌هاي اوليه براي بهبود بيماري‌هاي لثه‌اي را براي بيماران انجام دهند؟

در بسياري موارد اين‌گونه است، مثلاً التهاب لثه ناشي از وجود جرم که منجر به خونريزي از لثه‌ها يا تحليل لثه شده است را مي‌توان در مطب يک دندانپزشک عمومي با يک جرم‌گيري درمان کرد و لثه‌ها پس از چند هفته به حالت طبيعي خود باز خواهند گشت.

ولي اگر بيماري لثه در مراحل پيشرفته باشد و نياز به درمان‌هاي پيچيده‌تري مثل پيوند لثه، جراحي‌هاي وسيع در لثه‌ها و... باشد، همين دندانپزشک عمومي بيمار را به يک متخصص لثه ‌ارجاع مي‌دهد تا اقدامات درماني مناسب براي او انجام گيرد.

* به ‌طور كلي متخصص لثه، چه اقدمات درماني به بيماران ارائه مي‌کند؟

لازمه داشتن سلامت دهان و دندان، داشتن لثه‌ها و بافت‌هاي نگهدارنده دندان سالم است که از دندان‌هاي درون خود به خوبي حمايت کنند.

متخصصان لثه به بيماران کمک مي‌کنند که از بيماري‌هاي لثه و بافت‌هاي نگهدارنده دندان پيشگيري کرده و بيماري‌هاي اين بافت‌ها را درمان مي‌کنند.

جرم‌گيري زير لثه، جرم‌گيري بالاي لثه، پيوند لثه، جراحي‌هاي لثه، محکم کردن دندان‌هايي که اندکي لقي دارند (اسپلينت کردن)، تقسيم دندان‌هايي که دچار مشکلاتي شده‌اند به چند بخش و استفاده از آن‌ها پس از روکش کردن به‌عنوان واحدهايي مستقل، کار گذاشتن ايمپلنت‌هاي دنداني به جاي دندان‌هاي از دست رفته و... از جمله درمان‌هايي است که متخصصين لثه براي بيماران انجام مي‌دهند.

* چه کنيم که از بيماري‌هاي لثه‌اي پيشگيري کنيم تا نيازي نباشد براي چنين درمان‌هاي پيشرفته‌اي به متخصصان لثه مراجعه کنيم؟

کليد اصلي براي پيشگيري از بيماري‌هاي لثه‌اي مسواک زدن و نخ کشيدن مرتب و منظم دندان‌هاست. آنچه بايد به آن توجه کرد مدت زمان نخ کشيدن و مسواک زدن است.
30 ثانيه قبل از رفتن به رختخواب، تندتند
مسواک زدن و نخ کشيدن را هم به صورت نامنظم انجام دادن يا اصلاً از نخ دندان استفاده نکردن، نمي‌تواند از بيماري‌هاي لثه‌ها و بافت‌هاي نگهدارنده دندان پيشگيري کند.

مسواک زدن به طريقه صحيح و نخ کشيدن بايد حداقل 5-4 دقيقه طول بکشد.

5 دقيقه در طول شبانه‌روز براي سلامت دهان و دندان وقت گذاشتن، زمان بسيار اندکي است ولي سلامت دندان‌ها و لثه‌ها را به بهترين صورت ممکن تضمين مي‌کند.

نکته ديگر آموختن روش مسواک زدن و نخ کشيدن صحيح است، افراد مي‌توانند اين تکنيک‌ها را از دندانپزشکان عمومي در جلساتي که براي چکاپ و معاينه دندان‌هايشان مراجعه مي‌کنند، بياموزند.

* ممكن است بيماري‌هاي لثه‌اي موجب بيماري ساير اندام‌ها شوند؟

بله، امروزه ثابت شده است که بيماري‌هاي لثه مي‌توانند موجب بروز بيماري در بافت‌هاي ديگر بدن شوند. مثلاً اگر خانم‌هاي باردار مبتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي پيشرفته باشند، ممکن است دچار زايمان زودرس شوند و نوزاد نارس به دنيا آورند.

به همين دليل است که از بانوان باردار خواسته مي‌شود در طول بارداري، چندين بار براي معاينه لثه‌ها و دندان‌هايشان به دندانپزشک مراجعه کنند تا با يک جرم‌گيري ساده از تبديل يک بيماري لثه‌اي خفيف به بيماري‌هاي پيشرفته پيشگيري شود. همچنين وجود بيماري لثه مي‌تواند موجب تشديد بيماري مبتلايان به بيماري قلبي شود.

* آيا عكس اين قضيه هم صادق است؟

بله، مطالعات نشان مي‌دهد ميزان بروز بيماري‌هاي لثه‌اي در افرادي که بيماري قلبي دارند بيش از ساير افرادي است که شرايط مشابه با آن‌ها را دارند. چون منشأ بيماري‌هاي لثه‌اي و برخي از بيماري‌هاي قلبي هر دو عفوني است.

مثلا بيماري دريچه‌هاي قلب يکي از بيماري‌ها قلبي است که در اثر عفونت دريچه‌ها با ميکروب‌هاي بيماري‌زا ايجاد مي‌شود. حالا اگر کسي بيماري لثه‌اي داشته باشد، ميکروب‌ها مي‌توانند خود را از طريق خون به قلب رسانده و آغازگر بيماري‌هاي عفوني بافت‌هاي قلب باشند.

* آيا روش زندگي، مي‌تواند‌شانس ابتلا افراد به بيماري‌هاي لثه‌اي را بالا ببرد؟

صد درصد همين گونه است. براي ابتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي يک سري عوامل خطر ساز (Risk Factor) وجود دارد که اگر در زندگي روزمره افراد وجود داشته باشند بيش از ديگران در خطر ابتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي قرار مي‌گيرند.

يکي از عوامل سيگار کشيدن است كه چون مانع از فعاليت مؤثر عوامل دفاعي در محيط دهان عليه ميکروب‌‌ها مي‌شود، سرعت تکثير و بيماري‌زايي ميكروب‌ها را افزايش مي‌دهد. همچنين تغييرات هورموني كه در دوران بلوغ، حاملگي و شير‌دهي در بدن روي مي‌دهند نيز شانس ابتلا به بيماري‌هاي لثه‌اي را افزايش مي‌دهند.

* لثه‌هاي بسياري از افراد مسن، به ويژه در بخش‌ جلويي تحليل مي‌رود، چه درماني براي آن پيشنهاد مي‌کنيد؟

در درجه اول بايد علت تحليل لثه مشخص و بر اساس آن درمان صحيح استفاده شود. يکي از علت‌هاي تحليل لثه روش‌ غلط مسواک زدن و وارد کردن نيروي سنگين به لثه‌ها و استفاده از مسواک سخت (Hard) است. در اين موارد تعويض مسواک و تصحيح روش مسواک زدن از تحليل بيشتر لثه پيشگيري مي‌كند.

در موارد پيشرفته نياز به جراحي لثه و پيوند لثه است که در يک جراحي کوتاه حدود نيم ساعت، مقداري لثه معمولاً از کام (سقف دهان) برداشته شده و به محلي که لثه‌ها تحليل رفته است پيوند زده مي‌شود. اين پيوند لثه لقي دندان‌ها را نيز کاهش مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.28272s, 18q