چشم چشم، يه عينك

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89481
چشم چشم، يه عينك

كافي است يكي غفلت كند تا بچه‌هاي شيطان، عينك را بكنند وسيله‌اي كه با آن 20-10 سال بزرگ‌تر شوند يا حتي اداي بقيه را درآورند؛ انگار كه ديدن از پشت اين قاب و شيشه‌ها، اعتماد به نفس آدم را بالا مي‌برد. بين اين همه عشاق اوليه عينك، خيلي‌ها قسر درمي‌روند و به آرزويشان نمي‌رسند. خيلي‌ها هم همين آرزو، يقه‌شان را مي‌گيرد و آخرش مي‌شوند «عينكي».

سبك‌زندگي اين هفته، درمورد همين ويترين دوپنجره‌‌اي است كه جلوي چشم‌هايمان نصب مي‌كنيم.

كي مي‌داند چه طور عينكي مناسب شكل و قيافه خوش‌تركيب اش است؟

زيبايي‌شناسي عينكي

از نظر چهره‌شناسي، شكل هندسي چهره‌ آدم‌ها به 7دسته كلي تقسيم مي‌شود؛ (البته اين موضوع نمي‌تواند ملاكي قطعي براي انتخاب عينك باشد.) تا حالا دقت كرده‌ايد كه قيافه‌تان ديگران را ياد كدام يك از چندضلعي‌هاي منظم يا نامنظم مي‌اندازد؟

اگر صورت مربعي‌شكل داريد: (كوتاه‌تر از چهره‌هاي عادي) فريم‌هاي گرد و فريم‌هايي كه ارتفاع كم دارند براي شما مناسب‌ترند.

اگر چهره‌تان گرد است: فريم‌هاي چهارگوش براي شما مناسب است.

اگر چهره‌اي كشيده و عمودي داريد: از فريم‌هاي تخم‌مرغي‌شكل با ارتفاع زياد استفاده كنيد. به‌طور كلي بايد ارتفاع قاب عينك زياد باشد تا جلو صورت كشيده شما كم نياورد.
اگر چهره مثلثي‌شكل با قاعده بالا داريد: (بخش بالايي چهره پهن‌تر از پايين آن است) فريم‌هاي تخم‌مرغي‌شكل به كارتان مي‌آيد.

اگر چهره مثلثي با قاعده پايين داريد: فريم‌هاي بيضي و فريم‌هايي كه مربع نباشد و پايين‌شان هم افقي نباشد براي چهره شما مناسب است.

اگر چهره‌تان لوزي شكل است: عينك‌هاي ريم‌لس (بي‌فرم) يا عينك‌هاي فلزي با حلقه‌هايي تقريبا گرد، راست كار شماست.

اگر چهره شما بيضي‌شكل است: اگريك‌سوم صورت شما بالاي ابرو و دوسوم چهره زير آن است (حالت مطلوب چهره) ، هر نوعي فريمي مناسب كار شما خواهد بود.

تاس ها: بهتر است فريمي انتخاب كنند كه ابروها را بپوشاند؛ به اين ترتيب از بلندي بيش از حد پيشاني كم مي‌شود.

چشم رنگي‌ها: بهتر است فريمي را انتخاب كنند كه قسمت فوقاني آن، هم‌رنگ چشم‌شان باشد.

صورت‌ ظريف‌ها: بهتر است از فريم‌هاي رنگ روشن استفاده شود.

چشم نزديك‌ها: كساني كه چشم‌هايشان نسبت به پهناي صورتشان نزديك به هم است اگر از عينك‌هايي استفاده كنند كه داراي پل (دماغه) روشن‌تر از قسمت‌هاي ديگر باشد، مي‌توانند اين فاصله را بيشتر نشان دهند؛ عكس اين مسئله هم صادق است.

بيني‌‌ نقلي‌ها: با عينك‌هايي كه پل آنها نسبت به شيشه‌ها بالاتر قرار گرفته بيني‌تان بزرگ‌تر نشان داده مي‌شود. برعكس هرچه پل پايين‌تر باشد، بيشتر از حالت پينوكيويي در مي‌آييد.

مو تيره‌ها: آنها كه موي تيره يا قهوه‌اي دارند، بهتر است قاب‌هاي رنگ تيره انتخاب كنند. آنهايي هم كه موي بلوند دارند، بي‌خيال قاب‌هاي طلايي شوند و به جاي آن از رنگ مسي استفاده كنند.

مژه‌ بلندها: حواس‌تان باشد، عينكي انتخاب نكنيد كه مژه‌هايتان با قابش تماس پيدا كند.
چشم‌ مشكي‌ها: رنگ‌هاي صورتي، نقره‌اي يا طلايي احتمالا بيشتر به شما مي‌آيند.
چشم‌ قهوه‌اي‌ تيره: فريمي به رنگ مسي مناسب است.

سبزچشم‌ها: قاب بنفش يا سبز بهتر است.

احتياج به مديريت و اقتدار داريد
عينك‌هايي با قاب فلزي براق يا مات انتخاب كنيد.گوشه‌هاي تيزتر، اقتدار و اعتماد به نفس شما را بيشتر نشان مي‌دهند. رنگ‌هاي تيره نيز هيبت رئيس‌بودن را تقويت مي‌كنند.

كت و شلوار پوشيد
احتمالا قاب‌هاي براق بهترند.

هنري هستيد
بهتر است عينكي انتخاب كنيد كه طراحي منحصر به فرد و ژانگولري داشته باشد.
مي‌خواهيد صميمي باشيد

رنگ‌هاي روشن‌تر شما را صميمي‌تر نشان مي دهند. اين نكته براي آنها كه در كار به روابط عمومي بالا نياز دارند مهم است.

ورزشكاريد
قاب‌هاي انعطاف‌پذيرتر را انتخاب كنيد تا به سادگي نشكند.

قاب دو پنجره
زيبايي فريم و خوش‌نشستن روي چهره مهم است اما نمي‌شود به خاطر يك عينك، تمام موجودي جيب را به باد فنا داد. افرادي كه اقتصادي فكر مي‌كنند، دنبال فريم‌هايي هستند كه عمري، زيبا و البته ارزان باشد.

فريم‌ها براساس جنس به 2 دسته كلي تقسيم مي‌شوند؛ «پلاستيكي و فلزي. البته نوع سومي هم وجود دارد كه تركيبي از پلاستيكي و فلزي است.

اين فريم‌ها را قبلا از جنس طلا و نقره و براي طبقه اشراف مي‌ساختند ولي به‌تدريج از فلزات ديگري هم براي طبقه متوسط استفاده كردند.

قيمتش از هزار يورو به بالاست. اگر خيلي پولدار هستيد مي‌توانيد ژورنال اين نوع عينك‌ها را در اينترنت ببينيد و سفارش دهيد. البته اگر اين قدر مايه‌دار هستيد!


روكش طلا مي‌تواند يك لايه يا دو لايه باشد. اين فريم‌ها ضد عرق هستند و قيمت‌شان بالاي 200هزار تومان است.

اين ماده تيره نمي‌شود، بادوام و سبك است، تنوع رنگي دارد، ضدعرق است و خوب كار مي‌كند. البته ايرادهايي هم دارد؛ مثلا اگر شكسته شود ديگر جوش نمي‌خورد. قيمتش از
10 هزارتومان به بالاست.

فلزي سبك، بادوام و قابل انعطاف است و كيفيت و عمر بالايي دارد. درصد تيتانيوم دراين فريم‌ها متفاوت است؛ مي‌تواند 10درصد باشد يا 100درصد. اگر 100درصد باشد بالاي
70 هزارتومان خواهد بود اما اگر درصد پايين‌تري داشته باشد از 40 هزار تومان به بالاست.

بايد روكش شده باشند. اگر روكش نشوند در اثر تعرق، رنگشان از بين مي‌رود. بعد از شكستن مي‌توانيد به درست‌شدن‌شان اميدوار باشيد. قيمتشان بستگي به جنس روكش و پل و... دارد؛ به هر حال از 5 هزار تومان شروع مي‌شود.

عينك‌ها جدا از اينكه از چه جنسي باشند، ممكن است تمام‌فريم، نيم‌فريم يا بدون فريم باشند.

جنس اين نوع فريم مي‌تواند فلزي يا پلاستيكي باشد. از يك نظر نسبت به بدون فريم‌ها استحكام بيشتري دارند اما مشكل شكستن فريم يا شل‌شدن پيچ نگهدارنده عدسي در آنها وجود دارد.

عينك‌هاي گريف، 2 دسته ريم‌لس (Rimless) و نيلور (Naylor) (همان بي‌فريم و نيم‌فريم خودمان) هستند.

ريم‌لس: در اين نوع عينك فريمي وجود ندارد و عدسي به وسيله پيچ يا خار به دسته‌ها متصل مي‌شود. سبك و ظريف هستند و نياز به مراقبت زيادي دارند. ممكن است از ناحيه پيچ يا خار شكسته شوند. از اين نظر اگر با پيچ متصل شده باشند، عمر بيشتري دارند. قيمت اين نوع عينك‌ها بسته به شركت سازنده‌شان متفاوت است؛ اگر اروپايي باشند از 130هزار تومان به بالا و اگر آسيايي باشند از 20 هزار تومان به بالا.

نيلور: بخشي از اين فريم‌ها از فلز يا پلاستيك است و بخش ديگر به‌وسيله نايلون، عدسي را به فريم متصل مي‌كند.

عمر بالايي دارند. احتمال شكستگي در آنها كم است و به نسبت عينك‌هاي تمام‌فريم و بي‌فريم اقتصادي‌تر هستند. قيمت آنها اگر اروپايي باشند از 70 هزار تومان به بالاست و اگر آسيايي باشند از 8هزار تومان شروع مي‌شود.

اين فريم‌ها به عنوان لاكي هم شناخته مي‌شوند. قديم‌ها، قاب‌هاي غيرفلزي از لاك لاك‌پشت ساخته مي‌شدند. هنوز هم يكي از شركت‌هاي اروپايي، فريم‌هاي گرانقيمتي از اين جنس توليد مي‌كند كه قيمت آنها بالاي 1200يورو است. اما به طور كلي در ساخت فريم‌هاي پلاستيكي مواد مختلفي به كار مي‌روند.

اين فريم‌ها از 3قسمت تشكيل مي‌شوند؛ قسمت مياني و دو تا دسته، معمولا ضدضربه هستند اما نسبت به عرق بدن حساسند و بر اثر تعرق زياد خشك و شكننده مي‌شوند. قيمت آنها بسته به ماركشان متفاوت است؛ اگر اروپايي باشند بالاي 100 هزار تومان و اگر آسيايي باشند بالاي 30هزار تومان قيمت دارند. البته كارهاي كم‌كيفيت چيني 15-10 هزار توماني هم توي بازار پيدا مي‌كنيد.

شباهت زيادي به استات سلولز دارد و با فرايند مشابهي توليد مي‌شود. اين نوع فريم‌ها قابل‌ارتجاع، سبك و مقاوم در برابر ضربه و اسيد پوست هستند. اگر روكش نشده باشند، رنگشان را خيلي زود از دست مي‌دهند. چون در اين نوع فريم‌ها فلز به كار نرفته، در صورت تاشدن مي‌شكنند؛ البته قابليت تعويض قطعه را دارند. قيمت اينها از 30‌هزار تومان شروع مي‌شود.

اين ماده پلاستيك بادوامي است كه مدتي طولاني عمر مي‌كند. فريم‌هاي اين جنس، يك‌تكه درست مي‌شوند اما خيلي زود خش مي‌افتند. با اين وجود، نرم، بسيار ساده و ارزان‌قيمت هستند؛ زير 10 هزار تومان.

ضدعرق است و ايجاد حساسيت نمي‌كند. البته بايد از مواد الكل‌دار مثل ادكلن، استن و... دور نگه‌اش داريد. اشكال اين نوع فريم شكننده بودن است؛ به ويژه كه اگر بشكند دوباره جوش نمي‌خورد. با اين حساب، عمرش مي‌تواند از يك روز تا 10 سال باشد. قيمتش زير 10 هزار تومان است اما اگر اروپايي باشد به بالاي 40 هزار تومان هم مي‌رسد.

اين روزها اكثر فريم‌ها از اين نوع هستند و به صورت تزريقي ساخته مي‌شوند. اين ماده بسيار ثابت و بادوام است. مي‌توان گفت ضدضربه است (البته ضربه داريم تا ضربه). كمي از استات سلولز سبك‌تر است. در برابر اسيد پوست مقاوم است و حساسيت‌زا نيست. قيمتش هم مناسب است؛ زير 20هزار تومان.

انواع لنز‌هايي كه مي‌شود انتخاب كرد

عدسي‌هاي عاريتي
عدسي‌ها با شماره‌هاي متفاوتي كه دارند، كيفيت يك ديد نرمال را به شما هديه مي‌كنند. جنس آنها ممكن است از شيشه يا پلاستيك باشد. البته اين روزها شيشه به دليل خطر شكستن و سنگيني نسبت به پلاستيك، از مد افتاده.

2نوع ساده و فتوكروميك است. از نظر حجمي، حجم كمتري نسبت به پلاستيك دارد و شفاف‌تر و ارزان‌تر است اما از نظر وزني سنگين‌تر مي‌شود و شكستن‌اش طبيعي است. قيمتش در گروه2 (يعني شماره بينايي 2-0) بسته به شركت توليد‌كننده از 2 هزار و500 تا 6 هزار تومان متفاوت مي‌شود.

فتوكروميك: خاصيت اصلي اين شيشه‌ها آن است كه وقتي نور خورشيد بهشان مي‌خورد، يون‌هاي تشكيل‌دهنده آنها تجزيه شده و باعث رنگي‌شدن شيشه مي‌شود. اين واكنش برگشت‌پذير است يعني در تاريكي، عدسي بي‌رنگ مي‌شود.

تيره‌شدن شيشه فتوكروميك در نور نسبتا سريع است ولي روشن‌شدن آن كندتر؛ بنابراين استفاده از شيشه‌هاي فتوكروميك قوي براي كساني كه به طور متناوب از روشنايي به تاريكي مي‌روند يا براي رانندگي در مسيرهاي سايه و تونل، مناسب نيست. در ضمن در صورت شكستن، براي چشم بسيار خطرناك‌تر از شيشه‌هاي عادي است. قيمت اين نوع عدسي‌ها در گروه (2) بين 4 تا 9 هزار تومان است.

لنزهاي پلاستيكي 4 نوع دارند؛ «ساده، فتوكروميك، آنتي‌رفلكس و آنتي‌رفلكس فتوكروميك، سبك هستند و احتمال شكستن آنها خيلي پايين است اما مشكلشان اين است كه زود خش مي‌افتند و شفافيت شيشه را ندارند. به هر حال توي بازار اينها روي بورس هستند.

فتوكروميك: خاصيت شيشه‌هاي فتوكروميك را دارند.قيمت‌شان در گروه (2) بين 15 تا 30هزار تومان است.

آنتي‌رفلكس: اين عدسي‌ها داراي پوشش هستند و قابليت‌هاي جالبي دارند. از جمله:
ضدبازتاب: ضد بازتاب نور هستند و ضمن زيبايي، ديد شفاف‌تري مي‌دهند.

فشردگي: چگالي كمتري نسبت به نمونه مشابه شيشه دارند؛ در نتيجه سبك‌تر هستند و به لحاظ فشرده‌بودن ظريف‌تر از انواع معمولي هستند.

آب‌گريزي: اين خاصيت باعث مي‌شود آب و بخار سريع‌تر از سطح عدسي برطرف شود.
پوشش فلزي: اين پوشش مخصوص، چشم را در مقابل تمام نورهاي مضر خورشيد محافظت مي‌كند.

پوشش مقاوم‌كننده: اين پوشش جنس پلاستيك را در برابر خش مقاوم‌تر مي‌كند.
حذف‌ خطاي ديد: اين قابليت موجب مي‌شود كه تصاوير در تمام نقاط عدسي بدون انحنا ديده شود و در نمره‌هاي بالا، بزرگنمايي و كوچك‌نمايي چشم كاهش پيدا كند.

دافع گردوغبار: اين پوشش باعث جذب‌نشدن ذرات گردوغبار روي عدسي مي‌شود.

ضد UV: اين پوشش چشم را در برابر اشعه UV (ماوراي بنفش) خورشيد محافظت مي‌كند.
پوشش (EMI): اين نوع پوشش، ضد اشعه «الكترو مغناطيس» مانيتور است، ديد بهتري هنگام كار با كامپيوتر مي‌دهد و از خستگي چشم جلوگيري مي‌كند.

مشكل اين عدسي‌ها اين است كه تاريخ مصرف دارند و عمرشان بين 2ماه تا يك سال است؛ بعد از اين مدت قابليت آنها از دست مي‌رود. وقت خريد حتما تاريخ توليد لنز را چك كنيد. قيمت اين نوع عدسي‌ها در گروه (2) از 10 تا 40 هزارتومان است.

آنتي‌رفلكس فتوكروميك: اين نوع عدسي‌ها، هم ويژگي آنتي‌رفلكس‌ها و هم خصوصيت فتوكروميك‌ها را دارند. قيمت‌شان براساس كيفيت و شركت توليد‌كننده‌شان بين 15 تا 40 هزار تومان است.

نگهداري از عدسي‌هاي آنتي‌رفلكس
اين نوع عدسي‌ها را به جاهايي با حرارت بالا( مثل سونا) نبريد.

اين عدسي‌ها را مقابل جريان‌هاي داغ هوا مثل سشوار يا در مكان‌هاي داغ مثل داشبورد اتومبيل قرار ندهيد.

اين عدسي‌ها به انواع مواد شيميايي مثل حشره‌كش‌ها و مواد آرايشي مثل ريمل حساس هستند؛ بنابراين در صورت تماس، آنها را سريعا با آب و الكل تميز كنيد (مقدار الكل بايد يك‌چهارم آب باشد).

اين عدسي‌ها را تنها با دستمال مخصوص و اسپري مخصوص آن‌ها پاك كنيد. از دستمال كاغذي يا دستمال‌هاي داراي مواد پلاستيكي و پاك‌كننده‌هايي كه مواد اسيدي دارند استفاده نكنيد.

عینکی‌ها از كجا مي‌آيند؟
سيستم بينايي خود به خود اطلاع مي‌دهد كه عينك لازم شده‌ايد؛ وقتي كه:

همه جا را تار می‌بینید.
خیلی زود احساس خستگی می‌کنید.
اطراف اجسام، شعاع نوری می‌بینید.
چشمان‌تان بي‌دليل اشك مي‌ريزد.
چشمان‌تان بيخودي می‌سوزد.
ممکن است دردهای مختصری در بالای ابرو داشته باشید.

علت ايجاد اين مشكلات در ديد چشم‌هاي شما يكي از اينها است:
ژنتیک: خانواده‌هایی هستند که حتی شماره‌های چشمی مشابهی دارند.
جهش ژنتیک: گاهی تنها یکی از اعضای خانواده مجبور می‌شود این بار سنگین را به دوش بکشد.

عوامل محیطی: ضربه یا آسیب چشمی هم می‌تواند مؤثر باشد.
بیماری: گاهی يك بیماری‌ مثل دیابت متهم اصلي است
کار چشمی زیاد: کار زیاد با کامپیوتر یا مطالعه زیاد، از عوامل موثر هستند.
بی‌علت: گاهی بدون اینکه علت شناخته‌شده‌ای وجود داشته باشد مثلا در 26سالگی مجبور می‌شوید عینک بزنید.

بعد از اينكه يكي از اين عوامل با موفقيت سيستم بينايي شما را ضعيف و دچار اختلال كرد، معمولا 3 حالت پيش مي‌آيد:

نزديك‌بيني: اگر نزدیک را خوب می‌بینید اما دور را تار و درهم و برهم، شما دچار نزدیک‌بینی شده‌اید؛ يعني به دلیل زیاد شدن قوس انحنای قرنیه یا طول قدامی خلفی چشمتان، تصویر جلوی شبکیه منعکس می‌شود.

دور بيني: اگر ادعا می‌کنید که مثل عقاب دور را خوب می‌بینید و تنها با ديدن نزدیک مشکل دارید، شما دوربینی گرفته‌اید. این حالت به این دلیل ایجاد شده که قوس انحنای قرنیه یا طول قدامی خلفی چشمتان کم شده و تصویر پشت شبکیه منعکس می‌شود.

‌آستيگماتيسم: اگر که هم دور و هم نزدیک را تار می‌بینید، چشم شما آستیگمات است. مشکل شما این است که قوس قرنیه چشمتان در یک محور بیشتر و در محور دیگر کمتر است.

جاسازي دوربين مخفي
اگر به هر دلیلی اصرار دارید عینک را جلوي چشمتان نبينيد، 3 راه‌حل اساسي دارید؛ استفاده از لنز، عمل جراحی و اكتفا كردن به همين چشم‌هاي نيم‌بند.

لنز
کوچولو و ظریف است با رنگ‌هاي فراوان؛ طوري كه حتي خيلي‌ها از نمونه‌هاي ساده‌اش براي زيبايي و رنگي نشان دادن چشم و چال‌شان استفاده مي‌كنند. بعضي پزشکان استفاده از لنز را از عمل جراحی بهتر می‌دانند و البته بیشتر لنز سخت را توصیه می‌کنند كه 2 دليل ساده دارد؛ نگهداری‌اش راحت‌تر است و به دليل خشک بودن، احتمال عفونت در چشم کمتر از موارد استفاده از نوع نرم آن است.

اما در تمام مدتي كه از لنز استفاده مي‌كنيد، باید از خودتان استریل‌بازی دربیاورید چرا که ممکن است چشم عفونت كند يا دچار حساسيت شود. با همه اين حرف ها، در دو مورد استفاده از لنز منتفي است؛ اول وقتي به پروتئین اشک حساسیت پیدا مي‌کنید و دوم در صورتي كه لنز باعث خشکی چشم شده و به تشخيص پزشك، احتمال نازک شدن قرنیه وجود دارد.

عمل جراحی
عمل جراحی چشم 2 نوع است؛ لیزیک و لازک كه با آنها ايرادات عدسي چشم اصلاح مي شود. اما برای انجام این عمل‌ها باید حداقل 18سال سن داشته باشید؛ به اين دلیل كه به سن قانوني رسيده باشيد تا مسئولیت عمل را بپذیرید و شماره چشمتان ثابت شده باشد.
این عمل‌ها معمولا در 95درصد موارد نتیجه خوب و مثبتی دارند اما ممکن است عوارضي هم داشته باشند؛ به همين دلايل، پزشك‌ها عينك را بهترين راه‌حل مي‌دانند، چون:

* قابل تغییر است

* چشم، دستکاری نمی‌شود.

* انواع آنتی رفلکس آن مزایای خاصي دارند كه در شرايط عادي به دست نمي‌آيد.

* عارضه‌ای برای چشم ندارد.

بي خيالي
راه‌حل دیگری هم وجود دارد. اگر شماره چشم شما پایین است و خیلی اصرار دارید عینک نزنید، می‌توانید با مشورت چشم‌پزشک بی‌خیال عینک شوید؛ عینک نزدن ممکن است شماره چشم شما را بالا نبرد اما این احتمال وجود دارد که روی فیزيولوژی و بالانس‌های چشم اثر بگذارد و باعث پیرچشمی یا عوارض دیگری شود.

منبع:همشهری آنلاین

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.94764s, 18q