ماموگرافي؛ كي و چرا؟

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89503
ماموگرافي؛ كي و چرا؟

جايگاه واقعي ماموگرافي در غربالگري سرطان سينه چيست؟
در بسياري از کشورها، ماموگرافي به عنوان روش غربالگري و بيماريابي روي کليه زنان سالم اجرا مي‌شود. تلاش پزشكان اين است كه با دست يافتن به آمار صحيح براي تخمين ميزان و سن شيوع سرطان سينه در ايران، ‌بيماري‌هاي بدخيم سينه را در مراحل اوليه و قابل علاج شناسايي کنيم.

سرطان سينه در كشور ما دو ‏ويژگي مهم دارد: ‏اول اينكه متاسفانه سن بروز سرطان سينه در كشور ما نسبت به كشورهاي غربي پائين‌تر است و ‏دوم اينكه متاسفانه بيماري زماني تشخيص داده مي‌شود كه سرطان منتشر شده و از نظر درماني كار ‏زيادي نمي‌توان براي بيمار انجام داد.

كدام خانم‌ها بايد بيشتر مراقب اين بيماري باشند؟
بيشتر از همه، كساني‌كه سابقه فاميلي ابتلا به سرطان سينه ‏دارند. البته عوامل ‏ديگري هم دست‌اندركارند. مثلا قاعدگي زودرس و يائسگي ديررس خطر ابتلاء به سرطان سينه را افزايش مي‌دهد.

يا ‏در صورتي كه سن شما در اولين بارداري بالاتر از 30 سال باشد، خطر ابتلا به سرطان سينه ‏بيشتر است. نازائي هم خطر ابتلا به سرطان سينه را افزايش مي‌دهد‌. استعمال دخانيات و چاقي پس از يائسگي و مصرف چربي زياد ‏هم از ديگر عوامل خطرند.

مصرف داروهاي ضدبارداري ‏چه طور؟
برخي معتقدند كه مصرف اين داروها به مدت 4 سال يا بيشتر، قبل از اولين حاملگي، خطر ‏سرطان سينه را افزايش مي‌دهد و ممكن است اين اثرات تا 10 سال پس از مصرف باقي بماند.

در مورد راه‌هاي تشخيص زودرس سرطان سينه توضيح دهيد؟
در درجه اول، معاينه ماهانه توسط خود فرد ‏و بعد معاينه توسط پزشك ‏و در نهايت ماموگرافي. ماموگرافي تشخيصي در واقع انجام تستX-Ray‏ از سينه است که به منظور آشکارسازي موارد بيماري با انجام يک تست فيزيکي يا با ماموگرافي تصويري صورت مي‌پذيرد.

در واقع ماموگرافي تشخيصي و ماموگرافي تصويربرداري دو مقوله متفاوت محسوب مي‌شود.

در ماموگرافي تشخيصي‏، سينه از جهات مختلف تحت بررسي قرار مي‌گيرد در حالي که در ماموگرافي تصويري تنها از دو جهت معمول تحت بررسي است. بنابراين ماموگرافي تشخيصي به مراتب از ماموگرافي تصويري، وقت‌گيرتر و پرهزينه‌تر است.‏

روش‌هاي ديگري هم براي ارزيابي موارد غيرطبيعي سينه وجود دارد؟
ماموگرافي به تنهايي نمي‌تواند وجود سرطان را در منطقه غير‌طبيعي اثبات كند. چنانچه در ماموگرام مشكوك به سرطان باشيم، ديگر تصويربرداريهاي سينه يا بيوپسي از سينه به منظور انتخاب نمونه از بافت و آزمايش زير ميكروسكوپ مي‌بايست صورت پذيرد.

اين تنها روش مسلم به منظور آشكارسازي سرطان سينه است. البته در حدود 65درصد تا 80درصد بيوپسي‌هاي انجام شده، خوش‌خيم گزارش مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.70527s, 18q