به دلیل فروش خون های آلوده در دهه 60

شرکت فرانسوی برای پرداخت غرامت به هموفیلی ها اعلام آمادگی کرد

۱۳۹۲/۱۱/۲۰ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 105372
شرکت فرانسوی برای پرداخت غرامت به هموفیلی ها اعلام آمادگی کرد

سلامت نیوز: عضو مجمع عمومي كانون هموفيلي ايران از آمادگی شركت سنوفي پاستور فرانسه براي پرداخت غرامت به بيماران هموفيلي ايراني كه در اثر فرآورده هاي خوني آلوده در اوايل دهه 60 به بيماري ايدز دچار شده بودند؛ خبرداد.

احمد قويدل عضو مجمع عمومي كانون هموفيلي ايران در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز گفت: شركت سنوفي پاستور فرانسه كه مالك شركت فرانسوي مريو است در يك اقدام انساني آمادگي خود را براي پرداخت غرامت به بيماران هموفيلي ايراني كه در اثر فرآورده هاي خوني آلوده در اوايل دهه 60 به بيماري ايدز دچار شده بودند اعلام نموده است.

وي ادامه داد: اين شركت بخشي از شركت بزرگ سنوفي اونتيس است كه چند سال قبل كانون هموفيلي ايران در يك اطلاع رساني گسترده از طريق خبرگزاري ها و صدا و سيما به عنوان مسئول جبران خسارت بيماران و خانواده هاي فوت شدگان اعلام كرده بود . اين شركت در دوره حكومت صدام درعراق غرامت بيماران هموفيلي اين كشور را كه قرباني داروهاي انعقادي آلوده به ايدز ساخته شده توسط شركت مريو شده بودند پرداخت نموده است.


نماينده شاكيان پرونده هموفيلي در پاسخ به اينكه اين آمادگي چگونه و به كجا اعلام گرديده است گفت : هميشه تكرار كرده ام و الان هم همين اعتقاد را دارم كه پرونده قضايي بيماران هموفيلي بر دوش رسانه به پيروزي رسيد . البته راي قضات ارزشمندي كه شجاعانه اين آراء بي سابقه را در حوزه مسئوليت مدني صادر كردند و مراجع قضايي كه تا سطح ديوان عالي كشور اين آراء را تاييد كردند تمام كننده بود. اما رسانه ها اعم از روزنامه ها ،خبرگزاري ها و چه صدا و سيما نقش مهمي در اطلاع رساني حقايق اين پرونده به افكار عمومي و جلب حمايت از اين بيماران دردمند در افكار عمومي ايجاد نمودند.

در رابطه با اين اعلام آمادگي نيز شبكه تلويزيوني پرس تي وي نقش مهمي را ايفا نموده است . اين شبكه تلويزيوني با ساختن فيلم مستندي از اين فاجعه انساني كه در سالهاي اول دهه 60 رخ داده است از شركت سنوفي اونتيس درخواست نمود كه اگر مايل است در اين مستند توضيحات خود را قرار دهد. تكرار نمايش لحظاتي از اين فيلم مستند در شبكه پرس تي وي و وعده پخش كامل آن شايد انگيزه جديدي براي مسئولان شركت سنوفي اونتيس به وجود آورده است كه پاسخ درستي را به مردم ارايه نمايند . اين شركت كه يكي از چهار توليد كننده بزرگ دارويي جهان و از شركت هاي خوشنام دارويي است به نظر مي آيد، متقاعد گرديده با پرداخت غرامت به اين مسئله كه هر از چند گاهي موجب طرح بحث هايي در جامعه ايران و جهان مي گردد ، پايان دهد.

به هرحال پرونده كيفري شكايت بيماران هموفيلي هنوز مفتوح است و بخش از آن نيز موضوع واردات فرآورده هاي خوني آلوده از خارج است. نوبت اخير رسيدگي به اين پرونده كه اخيرا از دادگاه انقلاب به دادگاه عمومي بازگشته است به علت كسالت قاضي پرونده برگزار نگرديد و با تجديد وقت رسيدگي آنكه اين اعلام آمادگي به شبكه تلويزيوني پرس تي وي اعلام شده است.


اين عضو مجمع عمومي كانون هموفيلي ايران افزود: در ايميل ارسالي به وضوح اعلام گرديده كه شركت مريو در سال 1989 به تملك شركت سنوفي پاستور درآمده و در عين حال تاكيد گرديده كه اين موضوع ارتباط مستقيمي با نمايندگي شركت سنوفي اونتيس در ايران ندارد. به عنوان نماينده شاكيان پرونده هموفيلي كه قريب به 15 سال است احقاق حقوق اين بيماران را با همكاري وكلاي دادگشتري از جمله دكتر علي صابري و بهمن عباسي راد پيگيري مي نمايم.

وی در پایان گفت: اين تقاضا از مقامات وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه و همچنين دفتر حقوقي حوزه بين الملل رياست جمهوري دارم كه از اين اعلام آمادگي استقبال نموده و حقوق ضايع شده اين بيماران را استيفا نمايند. اين شركت عينا اظهار نموده است: " شركت سانوفی پاستور همواره به مذاکره خود با مقامات بخش درمان و بیماران ادامه داده است. این شرکت، تمام شکایات مطرح شده را بررسی می کند و با دیگر تولید کنندگان فاکتور هشت که در آن زمان محصول را تأمین کرده بودند، در این زمینه همکاری می نماید. این امر به اين شركت اجازه می دهد تا به بیمارانی که ثابت شده است با فاکتور هشت انعقادي آلوده شده اند نیازی ندارند كه حتما اثبات نمايند كه اين داروها توسط شركت مريو (Mérieux ) توليد شده است. آلودگي به ويروس ايدز با هر منشاء توليدي قابل قبول و شركت سنوفي پاستور متعهد است در تمام كشورها به اين تعهد عمل نمايد .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35562s, 19q