راه هايي براي مقابله با احساس پيري

۱۳۹۳/۰۱/۲۵ - ۱۰:۳۲ - کد خبر: 109286
راه هايي براي مقابله با احساس پيري

سلامت نیوز: همه ما افت انرژي و سفت شدن مفصل ها را به روند تغييرناپذير و اسرارآميز پيري ربط مي دهيم. اما اين تصور که روند پيري را نمي توان کنترل کرد و به تأخير انداخت نادرست است.

به گزارش سايت «Readers digest» و به گفته کارشناسان با رسيدن به ۳۰ تا ۳۵ سالگي سالانه حدود يک درصد انرژي شما افت مي کند بيشتر ما تصور مي کنيم اضافه وزن در ۴۰ سالگي ابتلا به بيماري هاي مزمن متعدد در ۶۰ سالگي و متکي بودن به ديگران در ۷۰ سالگي امري کاملاً عادي است. اين در حالي است که مي توان با اتخاذ شيوه زندگي سالم سلامت خود را در دوره هاي مختلف زندگي حفظ کرد. اما سوالي که مطرح مي شود اين است که چگونه مي توان احساس پيري نکرد و چه عوامل فيزيکي و ذهني باعث احساس پيري مي شود؟

* نداشتن فعاليت فيزيکي: کم تحرکي علت اصلي بروز اغلب بيماري هاي مزمن است. اگر نمي توانيد روزانه ورزش کنيد با انجام کارهاي ديگر تلاش کنيد فعال بمانيد.

به حالت بدن خود دقت کنيد. شانه ها را عقب دهيد و راست بايستيد و شانه خود را نيندازيد.

نفس هاي عميق تري بکشيد. کمي تند راه برويد و راه هايي را براي افزايش فعاليت هاي فيزيکي به طور روزانه پيدا کنيد.

* فعاليت ذهني:امر ديگري که در ايجاد احساس پيري نقش دارد، استفاده نکردن از نيروي ذهن است. با بالا رفتن سن بدون آنکه متوجه باشيم، کمتر از ذهن خود کار مي کشيم. هنگام انجام دادن يک کار روي آن متمرکز مي شويم و در آن مهارت به دست مي آوريم اما از قسمت هاي ديگر مغز هيچ استفاده اي نمي شود. توصيه مي شود بعد از سپري کردن يک روز کاري به جاي تماشاي تلويزيون، به فعاليت هاي مغزي از جمله حل جدول، مطالعه و... بپردازيد.

* رژيم غذايي:ميوه، سبزي، غلات سبوس دار، پروتئين کم چرب و... يک برنامه غذايي سالم و معتدل است، اما بخش مهم آن آهسته خوردن است. لذت غذا خوردن در لقمه اول است و با لقمه هاي بعدي لذت آن به نصف کاهش پيدا مي کند.

* استرس بيش از حد:استرس باعث افزايش ميزان کورتيزول، التهاب و نقص متابوليکي مي شود. پس مواردي را که باعث استرس مي شود، مشخص کنيد، زمان رخ دادن آن ها را حدس بزنيد و واکنش خود را کنترل کنيد.

نفس عميق بکشيد و به ورزش هايي مانند يوگا بپردازيد.

* استنشاق دود سيگار ديگران:استنشاق دود سيگار نيز همانند سيگار کشيدن خطرناک است. پس سعي کنيد در محيطي که افراد سيگار مي کشند، قرار نگيريد.

* مواد آلوده شيميايي:از آن جا که امکان کنترل محيط بيرون وجود ندارد، سعي کنيد در منزل کمتر در معرض مواد شيميايي قرار گيريد از فيلتر آب استفاده کنيد و از شوينده هاي مضر و لوازم آرايشي استفاده نکنيد.

منبع: روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.87607s, 19q