تغييررنگ، اندازه و بزرگ شدن خال‌ها را جدي بگيريد

۱۳۸۷/۰۴/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 11294
تغييررنگ، اندازه و بزرگ شدن خال‌ها را جدي بگيريد
دكتر پريچهر كفايي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد:‌ پوست از ارگان‌هايي است كه شايع‌ترين سرطان‌هاي بدن در آن ايجاد مي‌شود.

وي با بيان اين كه سرطان‌هاي پوست از خوش خيم‌ترين تا بدخيم‌ترين سرطان‌هاي بدن را شامل مي‌شود، گفت: شايع‌ترين سرطان پوست و خوشبختانه خوش‌خيم‌ترين سرطان پوست، نوع BCC و بدخيم‌ترين سرطان پوست، ملانوم بدخيم است كه از سلول‌هاي رنگدانه‌اي منشا مي‌گيرد.

دكتر كفايي خاطرنشان كرد:‌ از ديگر سرطان‌هاي شايع پوست كارسينوم سلول‌هاي SCC است كه اين دو سرطان BCC و SCC وابستگي شديد به ميزان تجمعي تابش آفتاب دارد.

وي يادآور شد: پوست‌هاي روشن، افرادي كه بيشتر با نور آفتاب سر و كار دارند (مانند كشاورزان) و افراد مسن بايد بيشتر مراقب پوست خود بوده و توصيه‌هاي پزشك را جدي بگيرند.

اين متخصص پوست ضمن بيان اينكه شايعترين محل سرطان پوست، سر و صورت مي‌باشد، افزود: در اين نوع سرطان ضايعات برجسته پوستي كه در مركز زخمي شده و بهبود نمي‌يابد خود را نشان مي‌دهند.

وي توصيه كرد: ‌بطور كلي هر ضايعه زخمي كه 2 تا 3 هفته بهبودي نيابد بايد به پزشك متخصص مراجعه و در صورت لزوم نمونه برداري شود.

وي ادامه داد: ملانوم بدخيم كه خوشبختانه نادرتر از 2 نوع قبلي است از سلول‌هاي رنگدانه‌اي پوست(مثل خال‌ها) برمي‌خيزد كه خوشبختانه در خال‌هاي معمولي و اكتسابي نادر هستند ولي امكان بوجود آمدن آنها در خال‌هاي مادرزادي بيشتر از خال‌هاي اكتسابي است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد با تاكيد براين كه در صورت تغيير شكل و بدخيمي خال‌ها بايد به پزشك معالج مراجعه و در صورت لزوم نمونه برداري و درمان صورت گيرد، تصريح كرد: عدم تقارن خال‌ها (دايره‌اي كامل نبودن)، تغيير رنگ خال‌ها، ايجاد حاشيه نامنظم اطراف خال و خال‌هايي كه قطر آنها به بيش از 6 ميليمتر مي‌رسند از نكاتي است كه بايد توجه خاصي به آن صورت گيرد.

وي با اشاره به اينكه ملانوم بدخيم با تابش نور آفتاب به وجود نمي‌آيد و اثرات تجمعي آفتاب در آن دخيل نيست، گفت: در ايجاد اين ملانوم آفتاب سوختگي‌هاي دوره‌اي (حمام آفتاب و برنزه كردن پوست) بيشتر دخيل است.

دكتر كفايي يادآور شد: از آنجا كه اثرات تابش آفتاب به صورت تجمعي و يا آفتاب سوختگي در ايجاد سرطان پوست دخيل هستند بنابراين افراد بايد از قرار گرفتن در نور آفتاب بطور جدي اجتناب و از كرم‌هاي ضد آفتاب به صورت مكرر استفاده نمايند.

اين متخصص پوست در پايان متذكر شد: استفاده از لباس مناسب، كلاه، عدم حضور در مقابل آفتاب در اوج تابش نور خورشيد (10 تا 3 بعدازظهر)، استفاده از ضد آفتاب هر 2 تا 3 ساعت يك مرتبه در طول روز از نكات قابل توجه به منظور پيشگيري از سرطان پوست است.  
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مکاریان
با سلام، آیا امکان دارد در محل خال جوش بزند؟منظورم دقیقا زیر خال است.
نسرین
سلاممن چند روزه حس میکنم خالی که روی لپ صورتم هست هم برجسته شده هم دوره خال تیره شده انگار که میخواد بزرگتر بشه دلیل چیه؟؟؟؟
12.18841s, 20q