براي آنها که در شستن ظرف ها تنبلي مي کنند

۱۳۹۳/۱۱/۰۶ - ۱۶:۲۹ - کد خبر: 136480

سلامت نیوز: اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که به محض کثيف شدن ظرف ها آن ها را مي شويند، ادامه اين مطلب را نخوانيد اما اگر برايتان پيش مي آيد که گاهي بي حوصله باشيد و آن وقت مجبور باشيد به کوه ظرف هاي کثيف در آشپزخانه فکر کنيد و حال يا وقت شستن آن ها را نداشته باشيد، حتما ادامه اين مطلب را بخوانيد.

حداقل ظرف ها را مرتب بچينيد: آشپزخانه به هم ريخته، کلافه کننده است. ممکن است آشپزخانه کمي نامرتب باشد ولي با جدا جدا چيدن و دسته بندي ظرف هاي کثيف، آشپزخانه تان اوضاع به ظاهر بهتري پيدا خواهد کرد. بنابراين اگر بعد از خوردن ناهار يا شام حال نداريد بلافاصله ظرف ها را بشوييد حداقل آن ها را دسته بندي کنيد چراکه با اين کار رغبت تان براي رفتن به آشپزخانه و مرتب کردن آن ها بيشتر خواهد شد. ظرف هاي شبيه به هم را در داخل هم بگذاريد تا دسته بندي شوند. با اين کار ممکن است بعد از يک مهماني حسابي، فقط 3 يا 4 دسته ظرف کنار سينک ظرفشويي داشته باشيد.

نگذاريد ظرف ها خشک شوند: اگر چربي، کثيفي و غذاي باقي مانده به ظرف ها خشک شوند براي شستن آن ها بايد وقت و انرژي بيشتري صرف کنيد بنابراين اگر قصد داريد ظرف ها را با تأخير بشوييد، بهتر است مطمئن شويد که خشک نمي شوند. مي توانيد ظرف ها را در سينک بگذاريد و روي آن ها کمي آب بريزيد. لازم نيست حتما سينک را پر از آب کنيد. حواس تان به مصرف و صرفه جويي در آب هم باشد.

زيادي طولش ندهيد: اگر ظرف ها را خيس کرده ايد تا سر فرصت به سراغ شان برويد، فقط يادتان نرود که شما يکسري ظرف کثيف توي آب داريد! فضاي نمناک فضاي مناسبي براي ميکروب هاست. بنابراين در نخستين فرصت به آشپزخانه برويد و ظرف ها را بشوييد تا از وقوع فاجعه جلوگيري شود.

بعضي وقت ها تأخير ممنوع است: بعضي ظرف ها را حتما بايد همان وقت بشوييد وگرنه اضافه غذاها به آن ها مي چسبد و به اين سادگي جدا نمي شود. مثلا رنده از اين دسته ظرف ها است. اگر همان لحظه بشوييد چند ثانيه بيشتر طول نمي کشد ولي اگر تميز کردن رنده را به تأخير بيندازيد بايد با سيم ظرفشويي به جانش بيفتيد.

بعضي ظرف ها بايد با تاخير شسته شوند: لازم نيست به زور ته قابلمه اي را که ته ديگ به آن چسبيده تميز کنيد يا به طورمثال اگر غذا را سوزانده ايد، نبايد همان لحظه قابلمه را تميز کنيد زيرا داريد انرژي و وقت خود را هدر مي دهيد. کمي در اين ظرف ها آب بريزيد و کنار بگذاريد براي بعد.

منبع:روزنامه خراسان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64163s, 18q