معلمان چگونه و کجا تعطیلات خود را گذراندند؟

۱۳۹۴/۰۱/۰۹ - ۰۸:۱۶ - کد خبر: 142847

سلامت نیوز: این موضوع انشاء نیست اما می تواند دغدغه فرهنگیان برای پیدا کردن مکانی برای استراحت در تعطیلات نوروزی و تابستان باشد. اکنون کلاس های درس به عنوان محل اقامت مقداری از مشکل آنان را برطرف کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، هر چند همه امکانات در یک کلاس درس برای اقامت چند روزه مهیا نیست اما وجود همین کلاس ها نیز برای بسیاری از فرهنگیان غنیمت شمرده می شود.

با این که وزارت آموزش و پرورش در سال های گذشته تلاش های زیادی برای ایجاد مکان های مناسب برای فرهنگیان در ایام تعطیلات کرده اما به گفته فرهنگیان امکانات این کلاس ها هنوز با نقطه آرمانی و ایده آل فاصله دارد.
نبود امکانات مختلف از جمله وسایل خنک کننده به ویژه در تابستان از جمله دغدغه های فرهنگیان برای استفاده از کلاس های درس است.
کمبود ظرفیت پذیرش این کلاس ها به ویژه در شهرهای گردشگرپذیر کشور موضوع دیگری است که همواره فرهنگیان مسافر با آن دست و پنجه نرم می کنند.


** ستادهای اسکان
این روزها ایرانیان آغاز بهار طبیعت را با سفر به نقاط مختلف کشور سپری می کنند تا خاطراتی خوش را به همراه خانواده رقم زده و با روحیه ای شاد بار دیگر کار و تلاش را از سر بگیرند.
ایجاد لحظاتی فرح بخش در سفر لوازم و ملزومات خاص خود را دارد که از جمله این امکانات، محل اقامت است.
وزارت آموزش و پرورش نوروز امسال نیز همانند سال های گذشته از دستگاه های پیش قدم برای اسکان مسافران نوروزی به ویژه فرهنگیان بوده و با تشکیل ستادهای اسکان سعی کرده همسفر خوبی برای گردشگران در نقاط مختلف کشور باشد.
تابلوی ستاد اسکان نوروزی فرهنگیان به محض ورود به شهرها به چشم می خورد و مسافرانی که به لحاظ مالی امکان اقامت در هتل ها را ندارند اسکان فرهنگیان را بهترین گزینه برای گذراندن یک یا چند روز در نقاط مختلف کشور می دانند.


** درجه بندی مدارس
وزارت آموزش و پرورش نیز با درجه بندی کردن مدارس اعم از ویژه، الف، ب و ج تخفیف ویژه ای برای فرهنگیان و کارکنان دولت در نظر گرفته اما در این میان از مسافرانی که تمایل دارند به صورت آزاد از این اقامتگاه ها استفاده کنند نیز غافل نشده است.
مدارس گروه ویژه دارای اتاق های مجهز به تخت، فرش، یخچال، تلویزیون، وسایل گرمایشی و سرمایشی، پتو و بالش و حمام و آشپزخانه مشترک و مدارس گروه الف دارای اتاق هایی مجهز به فرش، پتو، بالش، خنک کننده و گرمازا، یخچال و تلویزیون اختصاصی و حمام و آشپزخانه مشترک است.
همچنین مدارس گروه ب شامل مدارسی هستند که دارای اتاق های مجهز به فرش، پتو، بالش، وسایل خنک کننده و گرمازا بوده و یخچال، تلویزیون، حمام و آشپزخانه به صورت مشترک است و مدارس گروه ج مدارسی هستند که دارای اتاق های مجهز به فرش یا موکت و حتی الامکان پتو بوده و یخچال، اجاق گاز و تلویزیون مشترک است.


** ظرفیت مدارس
این وزارتخانه در ایام نوروز امسال تلاش کرده تا از تمام ظرفیت مدارس مناسب، مراکز آموزشی، رفاهی، مراکز پردیس دانشگاه فرهنگیان و اردوگاه ها، به منظور ارایه خدمات بهتر و مطلوب به میهمانان نوروزی استفاده کند.
همچنین استفاده از نرم افزار پذیرش اینترنتی در ستادهای اسکان، ارایه شماره تلفن و نشانی ستادهای اسکان به نواحی آموزش و پرورش، فرمانداری، شهرداری و اطلاعات مخابرات و تهیه بروشورهای مناسب برای معرفی مراکز تفریحی، سیاحتی و زیارتی شهرستان با هماهنگی نهادهای ذیربط، از دیگر اقداماتی است که از سوی آموزش و پرورش برای رفاه حال مسافران نوروزی در نظر گرفته است.
به گفته ﻣﻌﺎﻭﻥ ﻣﺮﻛﺰ اﻃﻼﻉ ﺭﺳﺎﻧﻲ و ﺭﻭاﺑﻄ ﻋﻤﻮﻣﻲ ﺁﻣﻮﺯﺵ و ﭘﺮﻭﺭﺵ ﺗﺎ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﺷﺸﻢ ﻓﺮﻭﺭﺩﻳﻦ 587 ﻫﺰاﺭ و 603 ﺧﺎﻧﻮاﺭ ﺑﻪ ﺗﻌﺪاﺩ ﺩﻭ ﻣﻴﻠﻴﻮﻥ و 601 ﻫﺰاﺭ و 241 ﻧﻔﺮ ﺩﺭ ﻣﺮاﻛﺰ اﺳﻜﺎن ﻧﻮﺭﻭﺯﻱ ﻓﺮﻫﻨﮕﻴﺎﻥ ﭘﺬﻳﺮﺵ ﺷﺪﻧﺪ.
رسول پاپایی اﻓﺰﻭﺩ: ﺑﺮ اﺳﺎﺱ ﺁﻣﺎﺭ در این مدت شش ﻣﻴﻠﻴﻮﻥ و 297 ﻫﺰاﺭ و 798 ﻧﻔﺮ روز اﺯ ﺧﺪﻣﺎﺕ ﺳﺘﺎﺩﻫﺎﻱ اﺳﻜﺎﻥ ﻓﺮﻫﻨﮕﻴﺎﻥ ﺑﻬﺮه ﺑﺮﺩه اﻧﺪ.
وی یادآورشد: اﺳﺘﺎن ﻫﺎﻱ ﻓﺎﺭﺱ، اﺻﻔﻬﺎﻥ، ﺧﻮﺯﺳﺘﺎﻥ و ﻗﻢ ﭘﺬﻳﺮاﻱ ﺑﻴﺸﺘﺮین ﻣﺴﺎﻓﺮاﻥ ﻧﻮﺭﻭﺯﻱ ﺑﻮﺩند.
بنا به گفته مسوولان وزارت آموزش و پرورش، اکنون 10 هزار و 800 مدرسه با ظرفیت 100 هزار و 500 کلاس درس به همراه 180 مرکز آموزشی رفاهی، 300 اردوگاه، 50 مرکز (پردیس) دانشگاه فرهنگیان و 700 پایگاه در حال ارایه خدمت به مسافران نوروزی هستند.
همچنین در ایام نوروز 21 هزار و 500 نفر از عوامل اجرایی آموزش و پرورش در این مراکز خدمات لازم را به میهمانان نوروزی ارایه می کنند.
بنا به گفته دبیر ستاد مرکزی اسکان فرهنگیان کشور استقبال از اسکان مسافران نوروزی فرهنگیان در روزهای ابتدایی تعطیلات نوروزی بسیار خوب بوده به گونه ای که اسکان گردشگران در مدارس کشور 15 درصد افزایش یافته است.
فرشید سیاری اظهار داشت: خدمات گردشگری برای مسافران تا پایان تعطیلات نوروز ادامه دارد و بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، هر سال 10 تا 15 درصد بر جمعیت مسافران افزوده می شود.


** بیمه مسافران
دبیر ستاد مرکزی اسکان فرهنگیان کشور با اشاره به اینکه مسافران اسکان یافته در مکان های آموزش و پرورش، بیمه هستند، تصریح کرد: عوامل اجرایی در مکان های اسکان و مسافرانی که در مکان های آموزش و پرورش مستقر هستند بیمه مسوولیت مدنی و حوادث می شوند تا در صورت بروز حوادث احتمالی و غیرمترقبه به یاری آنها بشتابد.
گفت و گوی خبرنگار ایرنا با مسافران نوروزی اعم از فرهنگی و غیر فرهنگی در خصوص استفاده از اسکان فرهنگیان نشان می دهد که مسافران رضایت نسبی داشته و معتقد بودند در شرایطی که پرداخت هزینه هتل ها و مهمانپذیرها به ویژه در ایام نوروز از توان آنها خارج است می توانند با حداقل هزینه، سفری خوش را در کنار خانواده تجربه کنند.
هر چند اسکان نوروزی فرهنگیان نمی تواند خالی از نقص باشد اما در هر صورت کار شایسته وزارت آموزش و پرورش برای پذیرایی از میهمانان نوروزی در مدارس را نباید نادیده گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.6741s, 19q