گمرک ایران اعلام کرد

تسهیلات جدید برای واردات گوشت

۱۳۹۷/۱۱/۲۳ - ۱۲:۴۱ - کد خبر: 264629
تسهیلات جدید برای واردات گوشت

سلامت نیوز: واردات گوشت قرمز به کشور تسهیل شد. با اعلام مسوولان گمرک ایران، ۵/ ۲ میلیون کیلوگرم گوشت درحال ترخیص از گمرکات مختلف است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در تشریح سیاست‌های روان‌سازی برای ورود گوشت مورد نیاز به کشور، سود بازرگانی واردات گوشت را صفر اعلام و اظهار کرد که برای تسهیل واردات اگر تاریخ ثبت‌سفارش تمام شده باشد، گمرک بدون توجه به تاریخ انقضای ثبت‌سفارش، در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به ترخیص اقدام خواهد کرد. طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر بازار گوشت قرمز با نوسانات زیادی در جهت افزایش قیمت روبه‌رو شد.

در مورد این جهش قیمتی دلایل متعددی از سوی کارشناسان و فعالان بازار مطرح شد. «مشکل در تامین مواد موردنیاز دام مانند انواع خوراک»، «کمبود تولید و عرضه» و «قاچاق دام زنده از کشور» از مهم‌ترین عواملی هستند که در گرانی گوشت تاثیرگذار بوده است. پس از این موج گرانی، سیاست‌گذاران از تامین بخشی از نیاز بازار به وسیله واردات خبر دادند و اعلام کردند که تسهیل و افزایش واردات گوشت قرمز، از یک‌سو به شکست موج افزایش قیمت گوشت کمک خواهد کرد و از سوی دیگر در تنظیم بازار و رفع نیاز داخلی موثر خواهد بود. اما در جدیدترین اظهارنظر از سوی متولیان گمرک ایران،‌ واردات گوشت قرمز به کشور سرعت گرفته است. به گفته مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، ۵/ ۲ میلیون کیلوگرم گوشت درحال ترخیص از ۱۰ گمرک کشور است.

ارونقی با اشاره به برخی جزئیات ورود گوشت قرمز ادامه داد‌:‌‌ تشریفات گمرکی یک میلیون و ۱۵۵ هزار کیلوگرم از محموله‌های بزرگ گوشت‌های وارداتی در گمرک شهید رجایی بندرعباس به اتمام رسیده و گمرک پیگیر اظهار مابقی این محموله‌ها از سوی صاحبان کالا است. همچنین مطابق آمار اخذ شده از منطقه ویژه بندر شهیدرجایی درخصوص‌ موجودی کانتینرهای یخچالی، درحال‌حاضر ۶۱۹ کانتینر گوشت در منطقه ویژه اقتصادی شهیدرجایی دپو شده است. معاون فنی گمرک ایران درباره اینکه ترخیص گوشت دقیقا از چه زمانی آغاز خواهد شد و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، گفت:‌ قسمت عمده این محموله‌ها به گمرک شهید رجایی اظهار نشده است، اما گمرک آمادگی کامل دارد که در حداقل زمان ممکن تشریفات لازم را لحاظ و شرایط ترخیص را فراهم کند. به گفته معاون فنی گمرک ایران، مطابق آمار اخذ شده از منطقه ویژه بندر شهیدرجایی درخصوص موجودی کانتینرهای یخچالی، درحال‌حاضر ۶۱۹ کانتینر گوشت در منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی دپو شده است.

برابر آمار استخراج شده از سوی گمرک ایران، یک میلیون و ۱۵۵ هزار کیلوگرم از این محموله‌ها طی ۱۹ فقره اظهارنامه واردات قطعی به گمرک شهیدرجایی اظهار شده و تشریفات این اظهارنامه‌ها در مسیر سبز و خارج از نوبت انجام شده یا در مرحله صدور پروانه الکترونیکی یا خروج شبانه‌روزی از گمرک قرار دارند. ارونقی ادامه داد: با این وجود بخش قابل‌توجهی از این محموله‌ها هنوز به گمرک اظهار نشده است که دلیل این امر (عدم اظهار کالا به گمرک، انجام تشریفات گمرکی و خروج کالا) در دست بررسی است. همچنین طبق بررسی‌های اولیه صورت پذیرفته از سوی گمرک شهیدرجایی و تماس با صاحبان کالا، مشکلات بانکی یا عدم صدور قبض انبار، دلیل عدم اظهار کالا به گمرک عنوان شده است. وی افزود: این درحالی است که در جلسه بین گمرک ایران و بانک مرکزی، مرجع مذکور با قاطعیت این موضوع را رد کرده است.

معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد: با توجه به اینکه مفاد تبصره ۴ ذیل ماده ۲۴ قانون امور گمرکی تعیین مهلت کالا در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی براساس ضوابط قانونی مناطق مذکور در اختیار سازمان‌های مسوول این مناطق است و با توجه به اینکه کالای ذکر شده از جمله کالاهای اساسی (گروه یک کالایی) است که مورد نیاز کشور است، از اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان درخواست شده است که به قید فوریت و در اسرع‌وقت اقدامات صورت گرفته در این‌خصوص را جهت گزارش نهایی به رئیس‌کل گمرک ایران، وزیر امور اقتصادی و دارایی و دولت، اعلام کنند. معاون امور گمرکی افزود: چنانچه صاحبان کالاهای مذکور مشکلاتی از جهت اظهار کالا به گمرک دارند به قید فوریت به گمرک شهیدرجایی یا گمرک ایران مراجعه و مشکلات خود را عنوان کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
19.38303s, 20q