راه هایی برای ترک سیگار آسان تر

۱۳۹۱/۰۳/۱۰ - ۱۰:۰۱ - کد خبر: 49782
راه هایی برای ترک سیگار آسان تر
سلامت نیوز:فهرستی از تمام دلایل ترک سیگار تهیه نمایید و نسخه‌هایی از آن را در تمام جاهایی نصب کنید که وقتتان را در آن نقاط می‌گذرانید، یعنی در آشپزخانه، در اداره، کنار آینه توالت. مطمئن شوید این نسخه‌ها کاملاً در معرض دید هستند تا هرجا که می‌روید دلایل ترک سیگار را به شما یادآوری کنند. برخی از سیگاری‌های سابق می‌گویند گذاشتن عکس کسانی که دوستشان دارند در کنار فهرست دلایل ترک سیگار برای آنها مفید واقع شده است.
آب سرد مزه مزه کنید و وعده‌های غذاییتان مختصر باشد آب سرد مزه مزه کنید و وعده‌های غذاییتان مختصر باشد مزه مزه کردن آب سرد می‌تواند جایگزینی برای عمل مک زدن سیگار باشد. تحقیقات جدید نشان می‌دهد مک زدن به آب سرد با استفاده از نی نوشابه باعث رهاسازی دوپآمین می‌شود، که این ماده شیمیایی مغزی مربوط به احساس شادی کردن می‌تواند در تخفیف دادن حالت‌های روحی منفی مفید باشد. مختصر بودن وعده‌های غذایی نیز ممکن است به شخص کمک کند میل یا نیاز شدید به کشیدن سیگار را پشت سر گذارد. برای جلوگیری از افزایش وزن باید غذا‌های کم‌چرب و مفید انتخاب شود.
دندان‌هایتان را به دفعات مسواک بزنید دندان‌هایتان را به دفعات مسواک بزنید یکی از مزایای فوری ترک سیگار این است که مزه دهان بهتر می‌شود و نفس بوی بهتری پیدا می‌کند. باید دندان‌هایتان را به دفعات مسواک بزنید. از این طریق، تمایل کم‌تری خواهید داشت که سیگار روشن کرده و طعم تمیز و عالی دهان خود را خراب کنید.
منطقه سیگار کشیدن ممنوع خاص خود را پیدا کنید منطقه سیگار کشیدن ممنوع خاص خود را پیدا کنید هنگامی‌که میل یا نیاز شدید به کشیدن سیگار بر شما حمله‌ور می‌شود، به جایی بروید که نمی‌توانید سیگار روشن کنید؛ به‌عنوان مثال، به سینما، کتابخانه، یا فروشگاه بروید. هرچه این محل بیش‌تر حواستان را پرت کند، سالم جستن از اشتیاق به کشیدن سیگار آسان‌تر خواهد بود.
دلایل ترک سیگار را به یاد داشته باشید دلایل ترک سیگار را به یاد داشته باشید فهرستی از تمام دلایل ترک سیگار تهیه نمایید و نسخه‌هایی از آن را در تمام جاهایی نصب کنید که وقتتان را در آن نقاط می‌گذرانید، یعنی در آشپزخانه، در اداره، کنار آینه توالت. مطمئن شوید این نسخه‌ها کاملاً در معرض دید هستند تا هرجا که می‌روید دلایل ترک سیگار را به شما یادآوری کنند. برخی از سیگاری‌های سابق می‌گویند گذاشتن عکس کسانی که دوستشان دارند در کنار فهرست دلایل ترک سیگار برای آنها مفید واقع شده است.
در تمام روز‌ها فعال باشید در تمام روز‌ها فعال باشید فعالیت بدنی به شدت حواس شخص را از اشتیاق به انجام کارهایی خاص پرت می‌کند. اگر بدن شخص فعال باشد، مواد شیمیایی طبیعی رها می‌سازد که برای حالت روحی او مفید هستند و استرس او را کاهش می‌دهند. پیاده‌روی یکی از آسان‌ترین تمرین‌های بدنی برای اکثر مردم است، اما ممکن است انتخاب فعالیت‌های متنوع به شخص کمک کند انگیزه خود را برای انجام فعالیت بدنی حفظ نماید. مخصوصاً در طول چند هفته اول پس از ترک سیگار، باید وقتی را برای انجام فعالیت بدنی روزانه کنار گذاشت.
برنامه کاری فشرده‌ای برای خود تهیه نمایید برنامه کاری فشرده‌ای برای خود تهیه نمایید در طول چند هفته اول پس از ترک سیگار، باید حتماً روز‌های خود را با چیز‌هایی که می‌خواهید یا باید انجام دهید پر کنید. برنامه‌ریزی کنید که وعده‌های غذایی خود را با اعضای خانواده یا دوستان صرف نمایید. تلاش کنید از وسوسه‌های سیگار کشیدن دوری نمایید. همچنین، فعالیت‌هایی را در برنامه خود بگنجانید که از انجام آنها لذت می‌برید. هرچه مشغول‌تر باشید، حواستان از میل یا نیاز شدید به کشیدن سیگار بیش‌تر پرت خواهد شد.
به‌جای سیگار چیز دیگری در دهان خود بگذارید به‌جای سیگار چیز دیگری در دهان خود بگذارید بخشی از میل یا نیاز شدید به کشیدن سیگار این است که می‌خواهیم چیزی در دهان خود داشته باشیم. به هنگام حمله میل یا نیاز شدید به کشیدن سیگار، به‌جای سیگار کشیدن آدامس بجوید، آب‌نبات سفت در دهان بگذارید، یا غذای سبک یا سرپایی (اسنک) بخورید. مطمئن شوید که همواره یکی از این چیز‌ها را به همراه دارید. اگر نگران اضافه وزن هستید، از جایگزین‌هایی بدون قند استفاده نمایید.
مصرف کافئین را محدود نمایید مصرف کافئین را محدود نمایید کافئین به برخی از افراد کمک می‌کند صبح‌ها کار خود را آغاز نمایند و به هنگام خستگی هشیار بمانند. اما ممکن است کافئین باعث عصبی یا نگران شدن و تحت فشار قرار گرفتن بعضی از اشخاص شود. به هنگام ترک اعتیاد به سیگار، امکان دارد این اثرات کافئین تشدید شود. اگر کافئین تأثیری منفی بر شما دارد، تلاش نمایید میزان مصرف آن را کم‌تر کنید تا متوجه شوید که آیا این کار در کاستن از اضطراب شما مفید می‌باشد.
مراقب حالت‌های روحی بد باشید مراقب حالت‌های روحی بد باشید احساسات منفی، یعنی افسردگی و خشم و دلسردی یا نارضایی، یکی دیگر از دلایل رایج دوباره شروع کردن کشیدن سیگار است. همه دچار حالت‌های روحی بد می‌شوند. و احتمال دارد کسی که سیگار را ترک می‌کند در چند هفته اول پس از ترک سیگار بیش‌تر از سهم عادلانه خود احساست منفی را تجربه کند؛ و لازم است که او راه‌هایی برای پرت کردن حواس خود پیدا کند. راهبرد‌های مفید برای انجام این کار شامل بودن با دوستان یا انجام کاری است که شخص از آن واقعا لذت می‌برد.
از آدم‌های دردسرآفرین دوری کنید از آدم‌های دردسرآفرین دوری کنید گرچه دوستان و اعضای خانواده باید از کسی که سیگار را ترک کرده حمایت کنند، آنها همیشه این کار را انجام نمی‌دهند. ممکن است تصمیم شما به ترک سیگار برای برخی از افراد تهدیدکننده باشد. شاید آنها حتی سعی نمایند تلاش‌های شما را تضعیف کنند. اگر حس می‌کنید چنین افرادی در زندگی شما وجود دارند، از آنها دوری کنید. در صورتی‌که این کار میسر نباشد، با آنها صحبت کنید و توضیح دهید چرا ترک سیگار برایتان تا این اندازه مهم است، و از آنها درخواست کنید از شما حمایت کنند.
صبور باشید و به کار خود ادامه دهید صبور باشید و به کار خود ادامه دهید پس از پشت سر گذاشتن دو هفته اول، در مسیر دستیابی به زندگی عاری از اعتیاد به نیکوتین قرار می‌گیرید. اما در صورت متزلزل شدن اراده‌تان، باید آماده باشید. به یاد داشته باشید که یک بار برگشت به کشیدن سیگار نشانه شکست در ترک آن نیست. تحلیل کنید کجای کار عیب و ایراد داشت. سپس، برای پیشگیری از رخ دادن مجدد همین مشکل، راهبرد‌هایی را با کمک افراد دیگر تهیه نمایید. منبع: موسسه تحقیقات، آموزش و پیشگیری از سرطان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27989s, 20q