تولد 10 نوزاد درآب

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89589
تولد 10 نوزاد درآب

اولين مركز زايمان در آب استان‌هاي كشور در بيمارستان خاتم‌الانبياي(ع) گنبد با موفقيت انجام شد.عبدالكريم صاحب‌جمعي، سرپرست بيمارستان خاتم‌الانبيا(ع) با بيان اينكه 10 زايمان انجام شده در اين مركز با موفقيت و بدون مشكل انجام شده است، گفت: همه مراجعان از زايمان خود رضايت كامل دارند.

به گزارش سلامت نیوز، وي درخصوص دليل راه‌اندازي مركز زايمان در آب گفت: براي كاهش رستم‌زايي و بالا بردن تعداد زايمان‌هاي طبيعي در منطقه،‌ استفاده از تكنيك‌هاي جديد جهت كاهش درد زايمان مدنظر بوده است و از اين رو با همكاري دانشگاه علوم پزشكي گلستان و مديريت درمان تامين اجتماعي استان، اين مركز را به طور كاملا علمي و پيشرفته راه‌اندازي كرديم.


او گفت: زايمان‌هاي انجام شده كاملا رايگان بوده و هزينه‌هاي آن از سوي بيمارستان و تامين اجتماعي پرداخت شده است.


وي با اشاره به كمبود پزشكان متخصص باتجربه در اين زمينه مي‌گويد: اين زايمان‌ها در اين مركز تنها توسط يك پزشك انجام مي‌شود.


آتسا بحامديه، متخصص زنان و مسوول مركز زايمان در آب بيمارستان خاتم‌الانبياي گنبد كه در بيمارستان‌هاي آلمان به طور علمي آموزش ديده است، مي‌گويد: زايمان در آب خطري براي نوزاد ندارد و حتي همسان بودن دماي آب با دماي بدن مادر سبب مي‌شود نوزاد پس از به دنيا آمدن احساس آرامش بيشتري كند و چون هنوز بند ناف وصل است تا زماني كه اين بند قطع نشده نوزاد تنفس ندارد و نمي‌تواند آب را ببلعد.


آرزو گوهري‌نسب، مسوول زايشگاه اين بيمارستان با بيان اينكه امكانات لازم در مركز زايمان در آب زايشگاه وجود دارد، گفت: مسائل بهداشتي از آنتي باكتريال بودن ديواره‌ها تا ضد خش بودن كفپوش‌ها در ساخت مركز رعايت شده و اتاق زايمان در آب يك وان ثابت دارد كه محفظه‌هاي ريزش آب آن در كاهش درد موثر است.
او مي‌گويد: افزايش اكسيژن و خون‌رساني به جنين، كاهش استفاده از آرام‌بخش‌ها، كاهش طول مدت زايمان، عدم استفاده از آمپول‌هاي فشار، كمك به آرامش مادر و كم‌عارضه بودن از جمله مزاياي زايمان در آب براي مادران است.


‏زايماني كه در آن مادر به هنگام زايمان و يا مدتي قبل از آن داخل آب شده و وضع حمل را در داخل آب انجام دهد زايمان در آب خوانده مي‌شود.

خانم «سيمين تعاوني» از محققين برجسته كشور درباره تاريخچه اين روش مي‌‌گويد: تاريخچه زايمان در آب بسيار قديمي است و به گذشته‌هاي دور بازمي‌گردد. براي اولين بار در سال 1584 در فرانسه خانمي فرزند خود را به دليل داشتن درد شديد هنگام زايمان در داخل يك چشمه آب گرمي به راحتي و با درد بسيار پايين به دنيا آورد. در سال 1984 در كنگره جهاني مامايي اين موضوع به صورت علمي مطرح شد و در كشورهاي مختلف نظير آمريكا، اسكانديناوي و... به تدريج رواج يافت.


همچنين خانم تعاوني به اين موضوع نيز اشاره كرد كه زايمان در آب فقط در صورتي قابل اجراست كه مادر از نظر شرايط فيزيكي و پزشكي توانايي زايمان طبيعي را بدون مشكل داشته باشد.

اين كارشناس ارشد مامايي و مدرس دانشگاه در ادامه مي‌گويد: زايمان در آب از علوم طب‌ سنتي به ‌شمار مي‌آيد كه به‌ عنوان مكملي براي ساير علوم پزشكي سال‌هاست كه‌مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

او دو روش غوطه‌خوردن در آب و زايمان در آب را موجب كاهش درد زايمان عنوان كرد و ادامه داد: گرماي حاصل از آب ضمن آن كه باعث عادي ‌شدن زوال طبيعي انقباضات رحمي در مادر مي‌شود منجر به تسريع زايمان شده و درد زايمان را براي مادر قابل تحمل مي‌كند.


تعاوني همچنين مي‌گويد: از سوي ديگر به دليل يكي بودن دماي آب با دماي كيسه آب جنين در هنگام تولد، به سلامت كودك نيز كمك مي‌شود.


از محاسن اين روش زايمان كاهش دفع فضولات و آرامش عضلات مادر و همچنين خروج آسان جنين، كاهش استرس‌هاي موجود بر مادر و كاهش احتمال پارگي‌ها و ايجاد فشار خون نرمال است.

بسياري از كارشناسان مامايي ترس از عفونت به وسيله آلودگي موضعي را كه عمده‌ترين نگراني برخي از پزشكان در زايمان زنان با اين روش است مردود مي‌دانند.

براساس مطالعات انجام شده ميان عفونت‌هاي به‌ وجود آمده براي نوزاد با اين روش و روش‌هاي ديگر هيچ تفاوت معناداري وجود ندارد. از سوي ديگر در صورتي كه عوامل اجراي زايمان افراد متخصص و متبحر در اين امر باشند براي كودك هيچگونه مشكل تنفسي نيز به وجود نخواهد آمد.


«تعاوني» ‌در خصوص ‌روش‌ اجراي اين ‌زايمان ‌مي‌گويد: در اين ‌روش‌ واني از آب‌ مهيا شده و مادر تکیه به صورت نیمه نشسته در هر وضعیت مطلوب خودش بایستی داشته ولی آب بایستی در ناحیه میانی سینه ها باشد (نه بالاتر باشد و نه پایین تر)، آب بالاتر نباشد به دلیل اینکه مادر ممکن است براحتی تنفس نداشته باشد، پایین تر نباشد، چون مانع تحریک نوک پستان با آب گرم که موجب ترشح اکسی توسین طبیعی بدن و به دنبال آن اندورفین که برای روند زایمان بسیار مفید است، می گردد.

او تاكيد مي‌كند: از نظر اخلاقي در اين مرحله پزشكان موظفند در صورتي كه مادر اصراري به ادامه اين روش ندارد مادر را از آب خارج كرده و زايمان را به روش بدون آب ادامه دهند.

علاوه بر بيمارستان خاتم‌الانبياي تامين اجتماعي شهرستان گنبد قرار است در آينده 3 بيمارستان ديگر نيز در تهران به وسايل استفاده از روش زايمان در آب تجهيز ‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.11611s, 19q