زانوي آرتروزي را مقابل باد کولر قرار ندهيد

۱۳۹۴/۰۳/۱۱ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 150000
زانوي آرتروزي را مقابل باد کولر قرار ندهيد

سلامت نیوز:اگر دچار آرتروز زانو هستيد، در معرض سرماي مستقيم مانند کولر به خصوص در فصل تابستان قرار نگيريد و وزن بدن خود را نيز در حد متعادل نگه داريد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،دکتر مجيد شهبازي کارشناس فيزيوتراپي گروه ارتوپدي دانشگاه علوم پزشکي مشهد و دانشجوي دکتراي تخصصي اين رشته با بيان اين توصيه به بيماران مبتلا به آرتروز، درباره اين بيماري مي گويد:

يکي از عمومي ترين مشکلات اسکلتي عضلاني که افراد يک جامعه ممکن است دچار آن شوند، استئوآرتروز مفصل زانو است. اين مشکل مي تواند به دو صورت اوليه و ثانويه بروز کند. در موارد اوليه علت آن شناخته شده نيست و در خانم ها شيوع بيشتري دارد. در موارد ثانويه به دنبال اختلالات مکانيکي مفصل ايجاد مي شود که اين حالت مي تواند ناشي از اثرات شغلي، عادت هاي فردي يا به دنبال حوادثي باشد که به آسيب هاي ليگاماني، مينيسکي و يا شکستگي ها منجر مي شود. استئوآرتروز در واقع يک پاسخ فيزيولوژيک طبيعي بدن به تغييراتي است که در طول استخوان ايجاد مي شود. اين پاسخ فيزيولوژيک به شکل زوائد استخواني يا تغييرات غضروف مفصلي در طبق داخلي يا خارجي زانو(بخش داخلي يا خارجي سطح مفصل زانو) بروز مي کند که با استفاده از عکس هاي راديولوژي ساده قابل مشاهده است. تغيير شکل در مفصل زانوي اين افراد معمولاً در مراحل پيشرفته تر به شکل زانوي پرانتزي و خم شده ديده مي شود.

علايم بيماري:علايم باليني استئوآرتروز اوليه و ثانويه زانو يکسان است. شکايت اصلي اين بيماران از درد است. درد معمولاً در قسمت داخل زانو در حين تحمل وزن بيشتر است. درد معمولا با مقداري تورم زانو ديده مي شود که بيمار آن را به شکل سفتي زانو احساس مي کند.بيماران از خشکي، سفتي و درد صبحگاهي زانو شکايت دارند که با مقداري فعاليت فيزيکي بهتر مي شود اما با ادامه فعاليت به خصوص راه رفتن و ايستادن طولاني مدت، افزايش مي يابد. عضلات ران به ويژه عضله چهارسر ران به دنبال تغيير شکل زانو دردناک مي شود.شکايت ديگر بيمار خالي شدن زانو است که مي تواند ناشي از خستگي يا ضعف عضلاني يا آسيب هاي مينيسکي باشد.

يافته هاي فيزيکي:در معاينه فيزيکي بيمار، تحليل عضله چهار سر ران و درد پشت استخوان کشکک به دنبال اعمال فشار روي مفصل گزارش مي شود. زوائد استخواني تحت عنوان استئوفيت ممکن است روي لبه هاي مفصلي قابل لمس باشد که مي تواند باعث درد شود. در اين بيماران عموما خم کردن يا صاف کردن کامل مفصل زانو محدود مي شود. همچنين انحرافات و تغيير شکل هاي مختلف مفصل زانو قابل مشاهده است اما نکته قابل توجه اين است که گاهي يافته هاي راديولوژيک بيماران نشان دهنده علائم استئوآرتروز است اما بيماران شکايتي از درد و التهاب ندارند.

درمان:درمان عمومي اين بيماران در مرحله اول دارو درماني است و مي تواند شامل داروهاي ضد درد و اسپاسم و ضد التهاب باشد که پزشک متخصص تجويز مي کند. ديگر درمان هاي عمومي استفاده از وسايل کمکي، استراحت، کاهش وزن و انجام فيزيوتراپي است.

در حين فيزيوتراپي يکسري اقدامات درماني را به شرح ذيل مي توان انجام داد:دستگاه هاي فيزيوتراپي براي کاهش درد و اسپاسم و افزايش گردش خون و رفع چسبندگي هاي بافتي قابل استفاده است. انواع مختلف تمرينات درماني با ابزارها و روش هاي مختلف و با هدف کشش عضلات خلف ران، کشش عضلات خلف ساق (به خصوص در خانم هايي که کفش پاشنه بلند مي پوشند) تقويت عضلات چهارسر ران و عضلات خلف باسن انجام مي شود که به ويژه انجام اين تمرين ها در آب مي تواند تأثيرگذاري بيشتري داشته باشد.از ديگر اقدامات درماني فيزيوتراپي درمان هاي دستي است که فيزيوتراپيست با دست روي مفصل زانو، مفاصل بالاتر و پايين تر بيمار انجام مي دهد.

بعد از بررسي فعاليت هاي روزمره بيمار، توصيه هايي به وي مي شود که در صورت رعايت کردن، در کنترل علايم موثر است: به طور کلي توصيه مي شود بيمار قبل از انجام فعاليت هايي که در آن تحمل وزن وجود دارد، مقداري خم و صاف کردن زانو را به صورت فعال انجام دهد.

پياده روي آرام به طوري که درد ايجاد نشود توصيه مي شود.

از خم کردن زياد و طولاني مدت زانو به خصوص در وضعيت تحمل وزن اجتناب شود.

بايد شرايط مفاصل بالا و پايين بيمار نيز بررسي شود تا در صورت نياز از وسايل کمکي مثل کفي هاي خاص استفاده شود. از قرار دادن زانوي خود در معرض سرماي مستقيم مانند کولر به خصوص در فصل تابستان خودداري کنيد و در نهايت وزن بدن خود را در حد متعادل نگه داريد.

در صورتي که بيمار به درمان هاي غير جراحي پاسخ ندهد، متخصص جراحي ارتوپدي ممکن است با توجه به شرايط عمومي و شرايط مفصل بيمار توصيه به جراحي کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.7718s, 19q