سبزيجات جنوب تهران آلوده است؟

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89170
سبزيجات جنوب تهران آلوده است؟
سلامت نیوز : اين در حالي است که اخيرا رييس اداره سلامت محيط و کار وزارت بهداشت در اين مورد گفت: «سبزي‌هاي جنوب تهران به علت آبياري با فاضلاب از املاح و ويتامين‌ها برخوردار است.» همچنين دکتر ندافي آلودگي آب‌هاي مزارع جنوب تهران به نفت را نيز رد کرد. اظهارنظر دکتر ندافي در مورد آبياري مزارع جنوب تهران با فاضلاب انساني واکنش‌هاي بسياري را برانگيخته است.

آبياري مزارع کشت سبزيجات با استفاده از فاضلاب انساني باعث مي‌شود سبزيجات حاوي آلودگي ميکروبي و سموم مختلف باشند. دکتر حسين معصومي‌اصل، رييس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي اين مطلب را بيان مي‌کند و توضيح مي‌دهد: «آبياري مزارع کشت سبزيجات با استفاده از فاضلاب خام و فاضلاب انساني ممنوع و خلاف قانون است.»

سبزيجات با طعم آلودگي

بر همين اساس آبياري مزارع بايد از فاضلاب تصفيه‌شده باشد. اما موضوعي که بايد در نظر گرفت اين است که آيا اين آلودگي‌هاي ميکروبي با شست‌وشوي سبزيجات از بين مي‌رود؟ رييس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و موادغذايي با اشاره به نحوه شست‌وشوي سبزيجات مي‌گويد: «با شست‌وشوي مناسب سبزي‌ها که شامل 4 مرحله است، آلودگي ميکروبي سبزيجات از بين مي‌رود، اما سموم شيميايي و فلزات سنگين از بين نخواهد رفت.» معصومي‌اصل در مورد اظهارنظر رييس اداره سلامت محيط و کار وزارت بهداشت مبني بر غني‌ شدن سبزي‌ها و ميوه‌ها با استفاده از آبياري با فاضلاب مي‌افزايد: «کود انساني، حاوي موادي است که سبب تقويت خاک و حتي گياه مي‌شود و اگر در رشد درختاني استفاده شود که به مصرف انسان‌ها نمي‌رسد، مانعي ندارد. اما اين در حالي که استفاده از فاضلاب انساني در مزارع کشت سبزيجات براساس اصول بهداشتي نيست و حاوي انواع ميکروب‌هاست.»

به گفته رييس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي اگر از فاضلاب تصفيه‌شده براي آبياري محصولات کشاورزي استفاده نشود، سلامتي انسان به خطر مي‌افتد.

دکتر قاسم محمدي،‌ عضو کميسيون کشاورزي مجلس نيز با ابراز نگراني از آبياري سبزيجات جنوب تهران با فاضلاب مي‌افزايد:‌ «اگر پساب‌ها از مسير تصفيه‌خانه‌ها عبور نکند در برخي مکان‌ها ايجاد انباشتگي مي‌کند و اين انباشتگي سبب توليد اسيدهايي مي‌شود که وارد سبزيجات خواهد شد.» به گفته دکتر محمدي اين اسيدها مي‌تواند باعث انواع بيماري‌هاي گوارشي در بدن شود.

نماينده مردم اردبيل، ويژگي‌هاي يک کود مناسب را اين‌گونه شرح مي‌دهد: «کود مناسب، کودي است که از يک فرآوري عبور کند، اعمال مراقبتي و نظارتي روي آن انجام شود و افزودني‌هاي لازم را دريافت کند.»

رييس فراکسيون آب کميسيون کشاورزي مجلس در مورد بيماري‌هايي که از خوردن سبزيجات آلوده به وجود مي‌آيد، توضيح مي‌دهد: «برخي از بيماري‌هايي که در جنوب تهران ديده شده، معلولي است از نابه‌ساماني‌هاي موجود در سيستم آبياري مزارع سبزي و مهم‌ترين بيماري‌هايي که از اين طريق ايجاد مي‌شود، ‌بيماري‌هاي گوارشي است.» دکتر محمدي در مورد از بين رفتن آلودگي‌هاي ميکروبي با استفاده از شست‌وشو مي‌گويد: «آلودگي‌هاي ميکروبي موجود در سبزيجات با شست‌وشو از بين مي‌رود، در صورتي که همه افراد اطلاعات صحيحي از شست‌وشوي مناسب سبزيجات را داشته باشند.»

وزارت بهداشت مسوول نظارت بر آبياري است

استفاده از کودهاي انساني و حيواني در آبياري مزارع سبزيجات از نظر علمي پذيرفته شده است، در صورتي که به روش آبياري نوين و با استفاده از مکانيسم‌هاي تصفيه مناسب صورت گيرد. اين جملات را مهندس کاظم فرهمند، نايب‌رييس کميسيون کشاورزي مجلس بيان مي‌کند و با اشاره به آبياري نوين توضيح مي‌دهد: «استفاده از کودهاي انساني و حيواني اگر به زير خاک هدايت شود، براي حاصلخيزي آن مناسب خواهد بود اما اگر اين کودها، سبب آلودگي آب‌ها شوند و اين‌ آب‌هاي آلوده سبزيجات برگ‌دار را‌ آبياري کنند سلامتي انسان به خطر خواهد افتاد.»

به گفته نايب‌رييس کميسيون کشاورزي مجلس، مسووليت اصلي نظارت بر سلامت آبياري محصولات کشاورزي با وزارت بهداشت است.

اما مهندس سيدرضا غلامي، رييس اداره بهداشت موادغذايي و بهسازي اماکن وزارت بهداشت آبياري مزارع سبزي جنوب تهران با آب‌هاي آلوده را رد مي‌کند و مي‌گويد: «گزارش رسمي مبني بر آلوده بودن آب‌هاي مزارع جنوب تهران نرسيده و اين موضوع تاييد نشده است.» مهندس غلامي با بيان اينکه وجود برخي ترکيبات در کودهاي انساني سبب تقويت خاک مي‌شود، توضيح مي‌دهد: «اين در حالي است که به دليل عدم اطمينان از مراحل مختلف گندزدايي هنگام مصرف سبزيجات توصيه مي‌شود که از آب‌هاي سالم جهت آبياري محصولات کشاورزي استفاده شود.» رييس اداره بهداشت موادغذايي و بهسازي اماکن وزارت بهداشت تاييد گفته‌هاي دکتر ندافي، توصيه کرد: «براي شستن سبزيجات حتما 4 مرحله سالم‌سازي و گندزدايي را انجام دهيد و کشاورزان نيز بهتر است از آب‌هاي تصفيه‌شده و سالم براي آبياري محصولات خود استفاده کنند.»

چگونه سبزيجات سالم مصرف کنيم؟

حتما با خواندن مطالب اين گزارش کمي نگران شديد که چگونه مي‌توان تشخيص داد يک سبزي با چه آبي، آبياري شده اما بايد به اين نکته توجه داشته باشيد که اگر حتي سبزيجات با آب‌هاي آلوده، آبياري شده باشند به وسيله شست‌وشوي مناسب، آلودگي ميکروبي آنها از بين مي‌رود. براي آگاهي از شيوه صحيح شستن سبزي به نکات زير که توسط کارشناسان در اين گزارش بيان شده توجه کنيد.

• سبزيجات را بايد در 4 مرحله شست‌وشو داد.

• اولين مرحله شست‌وشو با آب و زدودن خاک يا مواد زائد همراه سبزي است،‌ مرحله دوم اضافه کردن مايع ظرفشويي به سبزي است که در آب خيسانده شده است. در اين مرحله انگل‌زدايي صورت مي‌گيرد. مرحله سوم بايد سبزيجات را با يک قاشق پرکلرين يا محلول ضدعفوني‌کننده سبزيجات به مدت 3 تا 5 دقيقه با آب بخيسانيم. آخرين مرحله آبکشي سبزي با آب است.

• هرگز از نمک براي ضدعفوني‌ کردن سبزيجات استفاده نکنيد.

• حتما در زمان شست‌وشوي سبزيجات از مايع ظرفشويي و ماده ضدعفوني‌کننده استفاده کنيد. مايع ظرف‌شويي براي جدا کردن تخم‌انگل‌ها از سبزيجات مناسب است و ماده ضدعفوني‌کننده ميکروب‌هاي سبزي را از بين مي‌برد.
منبع : سلامت
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.94114s, 18q