ايران مركز منطقه‌اي كاهش خطرپذيري لرزه‌اي مي‌شود

۱۳۸۵/۱۱/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1042
ايران مركز منطقه‌اي كاهش خطرپذيري لرزه‌اي مي‌شود
سيدمحمود فاطمي عقدا اضافه كرد:ايران با تدوين و اجراي سياست- هاي كلان كاهش خطرپذيري سوانح، يكي از كشورهاي پيشرو در تحقق مصوبات سند جهاني كاهش بلايايي سازمان ملل محسوب مي‌شود.

وي افزود: ايران نخستين كشور دنيا است كه بر اساس تصويب دبيرخانه استراتژي جهاني كاهش بلاياي سازمان ملل، مركز منطقه‌اي كاهش خطرپذيري زلزله تاسيس مي‌كند و اينك كميته كاري ايران با همكاري نمايندگان اين آژانس در سازمان ملل در حال تدوين و برنامه كاري مركز منطقه‌اي است.

فاطمي در اين‌باره يادآور شد كه يكي از اهداف اصلي دبيرخانه جهاني كاهش بلاياي طبيعي، "دست يافتن به نقطه‌اي است كه كمترين تلفات را پس از وقوع بلاياي طبيعي داشته باشيم و بر همين اساس ايران نيز همه برنامه ها و اهداف ملي خود را بااستراتژي‌هاي جهاني مبني بر كاهش خسارات مالي و جاني بلاياي طبيعي تطبيق داده است.
فاطمي با بيان اينكه پس از پيگيري‌هاي مستمر پژوهشكده سوانح طبيعي، ايران به عنوان مكان اين مركز تعيين شد، تصريح كرد: اين مركز از نظر جغرافيايي آسيا و اقيانوسيه و همچنين بسياري از كشورهاي خطرخيز اطراف را در بر مي‌گيرد.

رييس پژوهشكده سوانح طبيعي ايران با اشاره به موقعيت خاص زمين شناسي ايران گفت: وقوع حوادث و بلاياي طبيعي در سطح بسيار گسترده، ايران را در رده كشورهاي پرخطر دنيا قرار داده و مي‌توان گفت ايران جزو ده كشور اول بلاخيز دنياست و در زمان وقوع اين حوادث شايد بيشترين تلفات انساني و خسارات مادي و انساني رامتحمل مي‌شود.

فاطمي خاطرنشان كرد كه پس از وقوع حوادث طبيعي، تمامي برنامه‌هاي توسعه‌يي كشور تحت تاثير قرار مي‌گيرد كه با توجه به اين موضوع ايران در سطحي بسيار گسترده و مطابق راهبردهاو برنامه‌هاي جهاني اقدام به مطالعه و بررسي در خصوص مخاطرات طبيعي كرده است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.09498s, 18q