یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۷ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 10486

آیا می‌دانید لبخند زدن، خندیدن، شادی، شكرگزاری و تشكر كردن، نه تنها شما را شخص خوبی جلوه می‌دهد بلكه در سلامت شما نیز مؤثر است.

 اساس نتایج تحقیقاتی كه در یك مجله بین‌المللی روان‌شناسی، منتشر شده، در هنگام بحث و عصبانیت، فشار خون بالا می‌رود و روح فرد آزرده می‌شود.

 جالب است بدانید این تاثیر به همین جا ختم نمی‌شود و هر بار كه شخص، آن لحظه عصبانیت را به یاد آورد، همان تأثیرات بروز می‌كند. در افراد متاهل، هر یك ساعت مشاجره با یكدیگر، می‌تواند یك روز مقاومت بدن آنها را كاهش دهد.

 همچنین در آزمایشی كه دانشمندان دانشگاه اوهایو انجام داده‌اند، با نصب حسگرهایی روی بازوی زوج‌های جوان، مشخص شده زخم‌های زوج‌هایی كه آنها را مجبور به مشاجره كرده‌اند، حداقل ۴۰‌درصد دیرتر بهبود یافته است.

 این كشف درباره بیماری‌های دیگری مثل دیابت، ناراحتی‌های قلبی و سرطان نیز به اثبات رسیده است. علاوه بر اینها، تحقیقی كه در دانشگاه پاویا در ایتالیا انجام شده، نشان می‌دهد عشق ورزیدن باعث ترشح هورمونی می‌شود كه رشد سلول‌های عصبی را تسهیل می‌كند.

این هورمون همانند ماده‌ای عمل می‌كند كه سلول‌های عصبی را در خود ذخیره كرده و یادآوری سریع‌تر خاطرات را میسر می‌سازد. در این میان خوب است بدانید تحت فشار بودن نیز تاثیرات مخربی روی سلامت شما دارد.

رابرت ساپولسكی - پروفسور بیولوژی دانشگاه استنفورد-  می‌گوید: «افرادی كه برای مدتی، تحت فشارهای مختلف قراردارند، قابلیت بازپروری و بهبود بدنشان كاهش می‌یابد. افزایش فشار خون، میزان گلوكز خون را افزایش داده، باعث ترشح اسیدهای چرب می‌شود و این امر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد.»

و بالاخره اینكه تا می‌توانید بخندید، دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا كشف كرده‌اند كه خندیدن باعث آرامش عضلات، كاهش ترشح هورمون‌های استرس‌زا، كاهش فشار خون و افزایش اكسیژن‌گیری سلول‌های تنفسی می‌شود. همچنین حملات قلبی را كاهش می‌دهد و لایه رگ‌های خونی را تحكیم می‌بخشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =