سلامت نیوز : دندانپزشکان موسسه علوم پزشکی دهلی‌نو یک تکنیک جدید «رویشی» برای درمان دندان‌های پوسیده معرفی کرد‌ه‌اند که نسبت به روش فعلی «روت‌کانال» یا درمان ریشه ارزان‌تر و بدون‌درد است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ به گفته دندانپزشکان این شیوه درمانی انجام تمام مراحل ترمیم دندان‌های پوسیده را با استفاده حداقل تجهیزات و لوازم دندانپزشکی و البته با صرف زمان و هزینه کمتر میسر می‌سازد.

در این تکنیک از سلول‌های بنیادی بیمار استفاده می‌شود و نیازی به استفاده از روش پرزحمت درمانِ ریشه دندان نیست. فرآیند درمان ریشه مستلزم دوره‌های آموزشی سخت،‌ مهارت‌های کلینیکی و چندین بار مراجعه به دندانپزشک است و نیازمند پاکسازی و شکل دادن دندان همراه با پُرکردن با مواد مخصوص و البته گرانقیمت است.

به گفته پزشکان به جای روش پُرکردن ریشه دندان با مواد مصنوعی که می‌تواند با مشکلات سازگاری با نسج زنده همراه باشد می‌توان شیوه «رویشی» سلول‌های بنیادی و فاکتورهای رشد را که قابل دسترس در ریشه دندان هستند به کار برد.

در این تکنیک سلول‌های بنیادی موجود در ریشه فاسد دندانِ پوسیده برای باززایی و ذخیره بافت‌های طبیعی به منظور پُرکردن ریشه دندان تنها در یک جلسه تحریک می‌شوند. ریشه دندان از طریق تولید تدریجی بافت‌های نو توسط سلول‌های بنیادی در یک دوره زمانی که از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد، سلامت خود را باز می‌یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =