اطلاع رساني و ارتقاء فرهنگ سلامت

۱۳۸۵/۱۰/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 110
اطلاع رساني و ارتقاء فرهنگ سلامت
تاريخچه برنامه هاي آموزش سلامت در ايران به سال 1330 بر مي گردد كه اداره تبليغات در وزارت بهداري شروع به كار كرد . در اين زمان كاركناني براي آموزش مالاريا تربيت شدند و به مناطق مختلف اعزام شدند . در سال 1351 اين اداره به دفتر آموزش بهداشت عمومي تغيير يافت و فعاليت هاي آن گسترده تر شد و در سال 1357 ادارات كل و دفاتر آموزش بهداشت راه اندازي شد . با ايجاد شبكه هاي بهداشتي درماني ادغام شد . از طريق شبكه بهداشتي درماني حتي در دورترين نقاط كشور، آموزشهاي لازم به مردم داده مي شود .
هم اكنون صدا و سيماي جمهوري اسلامي ، آموزش و پرورش ، ائمه محترم جمعه و جماعات ، بسيج ، شهرداري ، سازمانهاي غيردولتي و بسياري از سازمانهاي ديگر در آموزش و ارتقاء فرهنگ سلامت مشاركت فعال دارند . " راديو سلامت " اختصاصا در زمينه ارتقا سلامت مي كوشد و به طور روزانه برنامه هاي متعدد كارشناسي از برنامه هاي مختلف صدا و سيما پخش مي شود.
همچنين چندين سريال مرتبط با موضوع همكاري وزارت بهداشت تهيه و پخش شده است . براي ارتقا آموزش هاي بهداشت باروري و سلامت جنسي استراتژي مشخص وجود دارد و آموزش هايي يكسان براي دختران و پسران در سطح دبيرستانها ارائه مي شود و مفاهيم ضروري مرتبط با سلامت در كتب درسي گنجانده شده است . كميته اطلاع رساني ايدز فعاليتهاي آموزشي در زمينه اچ ، آي ، وي و ايدز را هدايت مي كند.
از سوي اداره كل روابط عمومي وزارتخانه در طي چند سال اخير بيش از 100 تيزر انيميشن با مضامين ارتقاي فرهنگ سلامت توليد و از سيماي جمهوري اسلامي پخش شده است . با ايجاد نگرش مثبت براي اصحاب رسانه ، خبرنگاران و روزنامه نگاران مشاركت آنان در برنامه هاي سلامت جلب شده و در نتيجه اخبار و مطالب آموزشي مطبوعات و خبرگزاريها در اين زمينه افزايش يافته است .
چندين وب سايت اختصاصي ، اطلاع رساني در زمينه سلامت را به عهده دارند و آموزش فرهنگ سلامت از اين طريق رو به افزايش است . از طرفي فعاليتهاي چاپي و انتشاراتي در زمينه سلامت از اين طريق رو به افزايش است . از طرفي فعاليتهاي چاپي و انتشاراتي در زمينه سلامت همچنان حفظ شده و رو به افزايش است ، . همه ساله هزاران پوستر، ميليون ها بروشور و پمفلت در سراسر كشور چاپ و توزيع مي شود .
همه ساله در آستانه " روز جهاني بهداشت و هفته سلامت " بسيج هاي اطلاع رساني سلامت برگزار مي شود و به مناسبتهاي روزهاي اختصاصي مرتبط نيز اختصاصا در زمينه مربوطه اطلاع رساني مي شود . در سال 1382 بسيج اطلاع رساني پيشگيري از رفتارهاي مخاطره آميز با همكاري يك ميليون بسيجي و با سخنراني رئيس جمهور برگزار شد و طي آن 25 ميليون بروشور در سطح كشور توزيع شد . نقش مهم آموزش و اطلاع رساني در كاهش رشد جمعيت ، پوشش وسيع برنامه هاي واكسيناسيون ، افزايش ميزان آگاهي جوانان در زمينه رفتارهاي مخاطره آميز و .... غير قابل انكار است .
به منظور تربيت نيروهاي متخصص مورد نياز براي آموزش سلامت نسبت به راه اندازي دوره هاي آموزش بهداشت در سطوح كارشناسي ، كارشناسي ارشد ، MPH ، PhD و باز آموزي كاركنان حوزه بهداشتي دانشگاههاي علوم پزشكي اقدام شده و در طرح ايجاد شده كارشناسي ارشد و PhD ارتباطات سلامت نيز تدوين شده است . هم اكنون در سطح ستاد مركزي وزارتخانه ، اداره كل روابط عمومي دفتر مديريت ارتباطات و آموزش سلامت و برخي كميته هاي اطلاع رساني در زمينه ارتقاي فرهنگ سلامت جامعه فعاليت مي كنند . توانمند ساز ي كارشناسان آموزش سلامت و كاركنان بهداشتي ، توانمند سازي اقشار مختلف جامعه و توسعه محيط هاي حمايت كننده سلامت از جمله برنامه هايي است كه از سوي دفتر مديريت ارتباطات و آموزش سلامت در حال اجراست .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.18968s, 19q