یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 1152

استاديار مركز تحقيقات روماتولوژي ايران بيماريهاي بافت همبند را امراضي نادر اما پيشرونده و پرخطر دانست و گفت: مصرف الكل، هروئين، كوكائين، برخي از داروهاي خاص و همچنين نگهداري حيوانات خانگي به ويژه گربه از شايع ترين علل بروز بيماريهاي بافت همبند است كه معمولا ماهيچه‌ها و پوست بدن را تحت تاثير قرار مي‌دهند.

بي حسي عضلاني، شايع ترين عارضه بافت همبند

به گزارش سلامت نیوز دكتر محمد حسين فرح بخش در گفت و گو با (ايسنا)، با اشاره به اينكه بافت همبند، مسووليت در كنار هم قرار دادن همه سلولهاي‌ بدن و به طول كل تامين استحكام بدن را بر عهده دارد، ‌گفت:‌به طور كل آمار دقيقي از ميزان بروز بيماريهاي بافت همبند در دست نيست. اما مي‌توان گفت كه بيماريهاي خاص اين بافت به طور متوسط يك نفر از 100 هزار نفر را مبتلا مي‌كند.

وي افزود: علت بروز اين بيماري هنوز به طور دقيق مشخص نيست اما مي‌توان مصرف گوشت خوك و گوشت خرس كه در برخي از مناطق دنيا بسيار رايج است را از شايعترين علل بروز بيماري دانست زيرا انگل‌هاي موجود در اين گوشت‌ها اعم از ترينسينوز سلامت بيماران را به شدت به خطر مي‌اندازد.

اين فوق تخصص روماتولوژي با تاكيد بر اينكه بيماريهاي بافت همبند بايد بسيار جدي گرفته شوند، اظهار داشت: شايع ترين عارضه بافت همبند ضعف عضلاني است كه معمولا به دلايل مختلفي بروز مي‌كند. اما مي‌توان يكي از دلايل عمده بروز آن را بيماريهاي عفوني دانست كه از طريق باكتريها، انگل‌ها و بويژه ويروس‌ها ايجاد مي‌شوند.

وي شايع تري عامل موثر در بروز بيماريهاي بافت همبند در ايران را عامل ميكروبي توكسوپلاسما عنوان و بيان كرد: توكسوپلاسما معمولا از گربه منتقل مي‌شود لذا افرادي كه حيوانات خانگي از اين رده نگهداري مي‌كنند بايد نكات بهداشتي را كاملا رعايت كنند تا دچار امراض مختلف بافت همبند به ويژه ضعف عضلاني نشوند.

دكتر فرح بخش ادامه داد: از ميان عوامل موثر در بروز ضعف عضلاني مي‌توان برخي از مواد سمي مانند الكل، هروئين، كوكائين و برخي از داروها را نيز نام برد كه بسته به نوع بيماري افراد مي‌توان آن‌ها را تجويز كرد يا از تجويز آنها خودداري نمود.

وي اعلام كرد:‌در ميان امراض بافت همبند، ‌پلوميوزيد، درماتوميوزيد، اسكرودرمي و بيماري رينود از شايع ترين بيماريهاي اين بافت هستند اما به طور كل مي‌توان اين نوع بيماريها را در سطح عمومي نادر و غير شايع دانست.

استاديار مركز تحقيقات روماتولوژي ايران افزود: از آنجا كه مكانيسم شروع بيماريهاي بافت همبند هنوز مشخص نيست نمي‌توان پيش بيني كرد كه اين بيماريها به طور خاص در چه افرادي ديده مي‌شوند يا در چه سن خاصي بروز مي‌كنند اما مي‌توان گفت كه دهه‌هاي دوم تا چهارم سني زمان شايع بروز بيماريهاي اين بافت گسترده محسوب مي‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =