یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۵ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 1164

طرح غربالگري سرطان سينه در زنان سرپرست خانوار تحت پوشش كميته امداد امروز با حضور لنكراني وزير بهداشت، نيري سرپرست كميته امداد امام خميني (ره)، طبيب زاده مشاوررييس جمهور و رييس مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري و دكتر باروتي مشاوروزير در امور زنان در مركز پزشكي مهديه افتتاح شد

ثبت ساليانه 80 هزار سرطان در كشور

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز، دكتر كامران باقري لنكراني وزير بهداشت با اشاره به ثبت ساليانه 80 هزار سرطان در كشور گفت: ميزان واقعي بيش از اين ميزان است كه با تغيير بار بيماريها ميزان اثر گذاري آنان افزايش يافته است.

وي شايعترين سرطان كشور را سرطان پوست با پيش آگهي بهتر و درمان آسانتر برشمرد و افزود: شايعترين سرطان مردان ايراني سرطان معده و گوارش و شايعترين سرطان در زنان سرطان سينه است كه آمار متفاوتي از 80 در هر 100 هزار نفر جمعيت تا ميزان كمتر از شيوع سرطان سينه در زنان گزارش شده است.

وزير بهداشت با اشاره به وجود تجارب فراوان درمان در زمينه سرطان سينه گفت:‌از ده سال گذشته برنامه غربالگري سرطان سينه در ايران آغاز شد.

وي در ادامه توضيح داد: غربالگري سرطان سينه از معاينه ساده توسط خود فرد تا معاينه باليني توسط پزشك و ماموگرافي ساليانه در سنين بالاتر از 40 سال متفاوت است.

لنكراني با اعتقاد به اين كه ماموگرافي بخشي از برنامه غربالگريست نه همه آن، گفت: انجام ماموگرافي براي زنان بالاتر از 40 سال و يا در شرايط خاص به برخي از افراد توصيه مي‌شود.

وي اجراي طرح غربالگري سرطان سينه در زنان سرپرست خانوار تحت پوشش كميته امداد امام خميني را توجه ويژه به جمعيت آسيب پذير و مدل خوبي براي ارتقاي سلامت در جامعه برشمرد و در ادامه تاكيد كرد: بحث سلامت منحصر به غربالگري نيست و جنبه‌هاي مختلفي را شامل مي‌شود.

وي بر ضرورت گسترش نگاه وسيعتر به مجموعه مشكلات سلامت تاكيد كرد و يادآور شد:‌آموزش و پيشگيري نيز در پروسه حفظ سلامت نقش دارد.

وي با تاكيد براستفاده از ظرفيت شبكه بهداشت و درمان كشور در جهت ارتقاي سلامت گفت: بروز يائسگي در سنين بالاي 5 سال همواره با عوارض و متعاقب آن كاهش كيفيت زندگي همراه است كه مي‌كوشيم مراقبت‌هاي دوران يائسگي را در برنامه شبكه ادغام كنيم و در اين راستا به بهورزان و سايرين آموزش‌هاي لازم ارايه مي‌شود.

وزير بهداشت با اشاره به وجود مشكلات سلامتي در مردان در ادامه افزود: سرطان پروستات شايعترين سرطان مردان در سنين بالاي 60 سال است كه به علت عدم آگاهي از حداقل‌هاي غربالگري، افراد از مزاياي درمان‌هاي زودهنگام بي بهره‌ هستند.

وي نامگذاري سوم اسفند به عنوان روز ملي سلامت مردان را نوعي توجه ويژه به جنبه سلامت مردان برشمرد و افزود: در اين روز در سراسر كشور اورولوژيست‌ها به معاينه رايگان مردان مي پردازند.

لنكراني در خاتمه بر لزوم ارايه خدمات مطابق با باورها و عقايد ديني تاكيد كرد و يادآور شد: مركز پزشكي مهديه از ظرفيت‌هاي لازم براي ارايه خدمات سلامتي ويژه زنان و كودكان برخوردار است .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =