موز با نگهداشتن كلسيم در بدن به تقويت استخوان‌ها كمك مي‌كند

۱۳۸۵/۱۲/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1301
موز با نگهداشتن كلسيم در بدن به تقويت استخوان‌ها كمك مي‌كند

موز يكي از بهترين منابع خوراكي غني از پتاسيم است. پتاسيم يكي از مواد معدني ضروري براي حفظ فشار خون طبيعي بدن و فعاليت قلب است. از آنجا كه به طور متوسط هر عدد ميوه موز حاوي 467 ميلي‌گرم پتاسيم و تنها يك ميلي‌گرم سديم است لذا خوردن يك ميوه در روز مي‌تواند به پيشگيري از ابتلا به فشار خون بالا و نيز حفاظت در برابر عارضه آترواسكلروز كمك كند.

تاثير مصرف مواد غذايي غني از پتاسيم مانند موز در كاهش فشار خون در چندين مطالعه و پژوهش مختلف نشان داده شده است؛ براي مثال در يك مجموعه از اين مطالعات محققان بر روي 40 هزار متخصص بهداشتي مرد آمريكايي به مدت 4 سال براي تشخيص تاثيرات رژيم غذايي بر روي فشار خون آزمايش و بررسي كردند نتايج اين مطالعات نشان داد مرداني كه در رژيم غذايي آنها مقادير بالايي پتاسيم وجود دارد و نيز از مواد غذايي سرشار از منيزيم و نيز خوراكي مصرف مي‌كنند خطر بروز سكته مغزي و ميزان قابل توجهي كاهش پيدا مي‌كند.

همچنين گروهي ديگر از مطالعات نشان داده است كه مصرف مواد غذايي سرشار از فيبر خوراكي مانند موز، از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي جلوگيري مي‌كند در اين مطالعات نيز تقريبا 10 هزار آمريكايي بزرگسال به مدت 19 سال شركت داشتند.

علاوه بر اين مزيت پتاسيم موجود در موز همچنين مي‌تواند به رشد و تقويت سلامت استخوان‌هاي بدن كمك كند پتاسيم با افزايش از دست رفتن كليسم بدن از طريق ادرار كه در نتيجه خوردن نمك زياد اين اتفاق مي‌افتد مقابله مي‌كند و بنابراين مانع از اين مي‌شود كه استخوان‌ها با سرعت نازك شده و تحليل بروند.

موز از مدت‌ها پيش به دليل تاثيرات ضد اسيدي آن شناخته شده كه زخم معده و آسيب‌هاي ناشي از آن مقابله مي‌كند در مطالعه‌اي در اين زمينه مشخص شد كه يك تركيب ساده از موز و شير به ميزان قابل توجهي مانع از ترشح اسيد معده مي‌شود موز به افرادي كه با مشكل دفع مواجه هستند كمك مي‌كند. براي مثال يك دوره ابتلا به اسهال مي‌تواند به سرعت الكتروليت‌هاي مهم موجود در بدن را دفع كند موز مي‌تواند ذخاير پتاسيم بدن را كه يكي از مهمترين الكتروليت‌ها است به بدن باز گرداند.

همچنين اين ميوه حاوي پكتين نوعي فيبر محلول است كه حركات لوله‌هاي گوارشي را متعادل كرده و باعث بهبود يبوست مي‌شود. شايد به خاطر داشته باشيد كه در سنين كودكي مادرتان به شما توصيه مي‌كرده كه براي تقويت قدرت بينايي‌تان هويج بخوريد و اين در حالي است كه محققان نيز توصيه مي‌كنند در سنين بزرگسالي براي تقويت بينايي موز بخوريد.

گروهي ديگر از تحقيقات نيز حاكي از آن است كه مصرف منظم تمام انواع ميوه‌ها و سبزيجات به ويژه موز به ميزان قابل توجهي از خطر ابتلا به سرطان كليه مي‌كاهد.

مهمترين مواد و تركيبات مغذي موجود در مقدار مشخصي از اين ميوه به قرار زير است:

در هر عدد ميوه موز 56/108 كالري انرژي، 68/0 ميليگرم ويتامين B6 به ارزش غذايي روزانه 0/34 درصد، 74/10 ميليگرم ويتامين C به ارزش غذايي روزانه 9/17 درصد، 28/467 ميليگرم پتاسيم به ارزش غذايي روزانه 4/13 درصد، 83/2 گرم فيبر خوراكي به ارزش غذايي روزانه 3/11 درصد و بالاخره 18/0 ميليگرم منگنز به ارزش غذايي روزانه 0/9 درصد وجود دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6199s, 18q