سه‌شنبه ۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۹
کد خبر: 133029

یک فوق تخصص گوارش گفت: شایعترین علامت زخم معده، درد سردل است که بعد از خوردن غذا نیز تشدید می‌شود، از این رو نسبت به این مهم نباید بیتوجه بود.

سلامت نیوز: یک فوق تخصص گوارش گفت: شایعترین علامت زخم معده، درد سردل است که بعد از خوردن غذا نیز تشدید می‌شود، از این رو نسبت به این مهم نباید بیتوجه بود. 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، در خصوص زخم معده، اظهار کرد: معده در حالت طبیعی دارای پیوستگی است، اگر در هر قسمتی، این پیوستگی از بین برود باعث ایجاد زخم می‌شود؛ به ‌طوری ‌که اگر عمیق باشد زخم و اگر سطحی باشد خراش گفته میشود. در حقیقت معده یک مکانیزم دفاعی با ترشح مواد قلیایی برای بدن ایجاد میکند و هر کجا این سد حفاظتی از بین برود، سبب بروز مشکل می‌شود.
وی افزود: از دیگر علامتهای زخم معده میتوان به حالت تهوع، پری سر دل و کاهش اشتها اشاره کرد. در صورتی‌ که زخم وضعیت خوبی نداشته باشد و در حالت بدخیم باشد در آن زمان کاهش اشتها طولانی‌تر می‌شود و فرد بیمار دچار استفراغ‌های خونی می‌شود. البته در حالت خوش‌خیم نیز امکان خونریزی وجود دارد که به دو صورت خود را نشان می‌دهد یا اینکه فرد خون بالا میآورد یا اینکه مدفوع او سیاهرنگ می‌شود.
جعفری در خصوص تشخیص این بیماری، تصریح کرد: دقیق‌ترین شیوه تشخیص، استفاده از روش آندوسکوپی است که در کنار این، علائم بالینی نیز میتواند کمک بسیاری در تشخیص درست داشته باشد. به همین دلیل کسانی که در ناحیه سر دل، درد دارند حتما به پزشک مراجعه کنند پزشک نیز بعد از گرفتن شرح‌ حال بیمار در صورت نیاز آندوسکوپی می‌کند. البته در افراد بالای 50 سال در صورت نداشتن علائم خطر نیز از آندوسکوپی استفاده می‌شود.
این فوق‌تخصص با اشاره به عوامل موثر در ایجاد زخم معده، عنوان کرد: عمده علت ایجاد زخم معده مصرف داروهای مسکن غیراستروئیدی نظیر آسپرین و ژلوفن است. همچنین نوعی میکروب مکانیزم دفاعی در برابر اسید معده به وجود می‌آورد که اگر ریشهکن نشود سبب بروز زخم معده می‌شود. البته گاهی عوامل ناشناخته‌ای باعث زخم معده می‌شوند. ناگفته نماند که زخم اثنی‌عشر در جوانان بیشتر و زخم معده در سنهای بالاتر مشاهده می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha