والدين نبايد در به خواب رفتن کودکان خود دخالت کنند

۱۳۸۵/۱۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1381
والدين نبايد در به خواب رفتن کودکان خود دخالت کنند

به گزارش سلامت نیوز دکتر سهيلا شهشهاني متخصص کودکان در گفت و گو با  ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، با بيان اين مطلب در خصوص اختلالات خواب کودکان گفت: جهت جلوگيري از بروز اختلالات خواب کودکان، والدين بايد به اصول خواباندن کودکان خود واقف باشند و با برقراري ارتباط بين خواب و رختخواب کودک به خصوص از شش ماهه اول زندگي او، به کودک اجازه دهند تا در هنگامي که دچار علايم خواب شد مفهوم رختخواب را درک کرده و به خودي خود و بدون دخالت والدين به خواب رود.

دکترشهشهاني در ادامه تأکيد کرد: از سوي ديگر والدين نبايد به کودکان بالاي شش ماه عادت بدهند که در هنگام خواب شبانه به دنبال بيدار شدن از وعده غذايي يا شير و مايعات استفاده کنند؛ چرا که تغذيه در شب ضمن شرطي کردن کودک براي خواب باعث خواهد شد تا به دليل جذب مايعات زياد، دفع ادرار بيشتري داشته باشد.

وي علائم اختلالات خواب کودکان را که جزء مشکلات شايع به خصوص در نوزادان به شمار مي آيد، شامل بيدار شدن هاي شبانه، خوردن و آشاميدن شبانه، مقاومت در مقابل خواب و بيدارشدن هاي مکرر عنوان کرد.


وي همچنين کوليک يا قلنج را به خصوص در نوزادان كمتراز سه ماه از مشکلات عمده اي دانست که منجر به اختلال خواب در کودک مي شود.

متخصص كودكان با تأکيد بر اين مطلب که اختلال خواب کودک منجر به اختلال خواب والدين او خواهد شد و اين مسئله نيز به نوبه خود در عملکرد کاري و رفتاري والدين به شکل پايين آمدن آستانه تحمل آنها ، پرخاشگري و عصبانيت بروز خواهد کرد، ادامه داد: از اين رو با آموزش به کودک مي توان ارتباط سالمي را جهت درک علائم خواب با جاي خواب در کودک ايجاد کرد تا بدون نياز به دخالت والدين به خواب رود و از سوي ديگر، رعايت اصول و مقررات تغذيه اي در هنگام خواب، کودک و والدين او را از ابتلا به مشکلات و اختلالات خواب مصون مي دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.50243s, 18q