رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات گفت: با رشد فزاینده نوجوانان در استعمال دخانیات، 40 سال آینده جزء 3 کشور اول مصرف دخانیات در جهان خواهیم شد.

سالی 100 هزار میلیارد تومان در کشور دود می‌شود

سلامت نیوزرییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات گفت: با رشد فزاینده نوجوانان در استعمال دخانیات، 40 سال آینده جزء 3 کشور اول مصرف دخانیات در جهان خواهیم شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  ایسنا، دکتر خسرو صادق نیت در برنامه مناظره که با موضوع بررسی  مالیات بر سیگار  برگزار شد، با اشاره به اینکه متاسفانه کشور ما در میزان استعمال دخانیات وضعیت مطلوبی ندارد، گفت: علیرغم تعهدی که به سازمان بهداشت جهانی مبنی بر کاهش 30 درصدی در مصرف را داریم، متاسفانه میزان استعمال دخانیات سیر صعودی داشته ایم و نتوانستیم اقدامات جدی انجام دهیم.

40 سال آینده جزء 3 کشور اول مصرف دخانیات در جهان خواهیم شد

وی با بیان اینکه در40 سال آینده جزء سه کشور اول مصرف دخانیات در جهان خواهیم شد، اظهارداشت: درصد رشد در نوجوانان و دختران ما رشد فزاینده ای را نشان می دهد و مشکل بعدی در خصوص مرگ افرادی است که در معرض دود سیگار هستند.

وی ادامه داد: 30 درصد بچه های زیر پنج سال با دود سیگار مواجه هستند و احتمال اینکه در بزرگسالی مصرف کننده دخانیات شوند بالاست. هم اکنون 1.4 میلیارد سیگاری در دنیا وجود دارند که سالانه شش میلیون نفر از این افراد مستقیما بر اثر استنشاق دود سیگار می‌میرند و 600 هزار نفر نیز به دلیل مواجهه با دود دست دوم سیگار جان خود را از دست می‌دهند.

صادق نیت خاطرنشان کرد: در ارتباطی که با سازمان جهانی بهداشت برقرار کرده ایم، شش روش پیشنهادی در کنترل مصرف دخانیات مطرح شده است که ضعیف ترین اقدام در این شش گام، در حوزه وضع مالیات بر دخانیات بوده است به طوری که در بین 20 کشور مدیترانه شرقی، رتبه 19 داریم یعنی یک قدم جلوتر از کشور سومالی!

صادق نیت با اشاره به وجود پیچیدگی های مالیاتی در حوزه دخانیات، گفت: صنایع دخانی تولید داخل در کشور حدود 3 تا 7 برابر قیمت تولید شده به فروش می رسد در حالیکه مالیاتی که از آنها اخذ می شود بر مبنای قیمت تولید شده است نه قیمتی که چندین برابر بیشتر به فروش می رسد!

رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات با تاکید بر ارتباط مستقیم مصرف سیگار و مالیات، گفت: برای ساماندهی مصرف دخانیات بطور همزمان شش گام را باید جلو برویم که آخرین راه آن مالیات است که یکی از عوامل موثر بر کاهش مصرف سیگار می باشد که بر این اساس پیشنهادی از سوی وزارت بهداشت مبنی بر افزایش مالیات بر سیگار مطرح شد که با مخالفت کمیسیون تلفیق روبرو شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مطالعات در 76 کشور موفق در کنترل دخانیات نشان می دهد توانسته اند برنامه دریافت مالیات را با رویکرد کاهش مصرف دخانیات عملیاتی کنند، افزود: وزارت بهداشت بر این نکته تاکید داشت که افزایش مالیات بر سیگار موجب کاهش مصرف آن خواهد شد و تاکید داشت که این پول به حساب خزانه واریز شود تا وزارت بهداشت از اتهامی که ممکن است در این رابطه از سوی برخی از افراد مبنی بر این که وزارت بهداشت در صدد افزایش اعتبارات خود است، مبرا باشد که بعد از پیشنهادات مختلف در نهایت پیشنهاد افزایش 10 ریالی قیمت سیگار در صحن علنی مجلس رأی نیاورد.

وی با اشاره به اینکه سالانه 65 هزار مرگ در کشور به مصرف مواد دخانی بازمی‌گردد، ادامه داد: با فرض مصرف سالانه 50 میلیارد نخ سیگار درکشور، سالانه 100 هزار میلیارد تومان در کشور دود می‌شود که این رقم دو برابر هزینه کاهش عوارض مصرف سیگار در کشور است.

براساس گزارش «وبدا»، رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات در پایان خاطرنشان کرد: در این زمینه باید از تجارب کشورهایی که وضعیت مشابه ما داشته اند اما با بکارگیری از راهبردهای موثر به وضعیت مطلوبی رسیده اند، استفاده کنیم چرا که برخی کشورها با وضع مالیات های 70 درصدی موفق شده اند مصرف دخانیات را کاهش دهند اما متاسفانه این رقم در کشور ما، 11 درصد است. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha