نسخه هايى كه پوست مى كَند

۱۳۸۵/۱۲/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1482
نسخه هايى كه پوست مى كَند
در حال حاضر تنها حدود ۶۰۰ متخصص پوست و مو در كشور مجوز فعاليت دارند. اين در حالى است كه شمار فعالان در اين بخش هم اكنون به چند هزار نفر و هزاران مركز در سراسر كشور مى رسد.
«مريم ـ س»، ۱۹ ساله، با پوستى نيمه سوخته پرونده چند برگى شكايت خود را در دادسراى جرايم پزشكى به دنبال خود مى كشاند.
حال و حوصله حرف زدن ندارد. او مى گويد: «مدتى قبل به توصيه يكى از دوستانش به آرايشگر به ظاهر ماهرى مراجعه كرد كه در كنار كار اصلى اش اعمال زيبايى و ترميمى پوست را هم انجام مى داد. اما چشمتان روز بد نبيند، آن زن با چرب زبانى تمام كرم هاى فاسد و به دردنخور خارجى اش را با قيمت هاى قابل توجه به خورد پوست بيچاره ام داد و دست آخر هم با توجه به بيمارى پوستى خاصى كه گريبانگيرم شده بود گفت: چاره «پيلينگ» است. زن آرايشگر مى گفت: قرمز شدن پوست در ابتداى كار كاملاً طبيعى است. اما از شدت سوزش نتوانستم دوام بياورم. بعد هم به توصيه او به يك پزشك عمومى مراجعه كردم كه بعدها متوجه شدم با هم قرارداد كارى دارند. چون خيلى ها مثل من آنجا بودند. سرانجام وقتى مبلغ زيادى پول بى زبان خرج كردم تازه فهميدم پزشك معالج تخصص پوست و مو نداشته است. حالا هم از آن زن هيچ نام و نشانى ندارم چرا كه دائم شماره موبايل خود را تغيير مى دهد. با اين حال آمده ام تا از دكترم شكايت كنم. هرچند مى دانم ديگر زيبايى از دست رفته ام را به دست نمى آورم».
***
پوست و موى خود را به ما بسپاريد. ۲۰ سال جوان تر خواهيد شد. «تاتوى» ابرو تضمينى. «كاشت مويى كه مو لاى درزش نمى رود»، انواع و اقسام كرم هاى روز و شب را از ما بخواهيد. داروهاى خود را با خدمات پستى دريافت كنيد. خال كوبى بدون درد و... .
و نتيجه اين همه آگهى هاى فريبنده، نشان از مشكلات ريز و درشتى است كه سلامت مردم را تهديد مى كند.
دكتر «زهره نيكبخت»، متخصص و جراح پوست و مو مى گويد: «بيشتر مراجعه كنندگانش به محض ورود به مطب دقايقى از جديدترين تبليغات ماهواره اى حرف مى زنند اغلب آنان نيز دائم در گفته هايشان با صراحت از علاقه شديد خود براى شبيه شدن به افراد مشهور و هنرپيشه هاى مختلف سخن به ميان مى آورند.
دكتر حسين طباطبايى كارشناس رشته پوست دادسراى رسيدگى به جرايم پزشكى نظام پزشكى و پزشكى قانونى نيز بيشترين شكايت هاى اين دادسراها را مربوط به سالن هاى زيبايى ـ آرايشى اعلام مى كند.
اين متخصص پوست و مو و عضو هيأت علمى دانشگاه علوم پزشكى تهران مى افزايد: «اين روزها دفتر نماينده هاى فعال شركت هاى آمريكايى و لس آنجلسى با استفاده از تبليغات ماهواره اى فارسى زبان به معرفى محصولات خود مى پردازند. شماره تلفن هاى اين نوع تبليغات به خاطر پنهان كارى هاى فراوان پشت پرده مدام درحال تغيير هستند». از سوى ديگر آن چه به نام دارو و يا لوازم آرايشى ـ بهداشتى به افكار مردم تزريق مى شود داراى مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى نيست.
دبير انجمن تخصصى پوست و موى ايران تأكيد مى كند: «ارسال كالاهاى پزشكى با پست و تبليغات نادرست و گسترده اين نوع كالاها نشانه بزرگ قلابى بودن آن هاست».
انواع كرم ها و صابون هاى خاويار، نهنگ، پلنگ، مار و نمونه هاى مشابه اين روزها در بسته هاى زيبا پول دارها را به دنبال خود مى كشانند.
پزشكان متخصص در برابر اصرارهاى بيش از حد مراجعه كنندگان براى رسيدن به اوج زيبايى به آنان پاسخ منفى مى دهند، اما در عوض بسيارى از سالن داران زيبايى دائم حرف هاى اميدواركننده به زبان مى آورند.پيامد بد قصه هم از اين جا آغاز مى شود. عوارض جدى مصرف داروها و لوازم آرايشى ـ بهداشتى غيرمجاز تا مدت ها پنهان مى ماند. اما با بروز جدى عواقب ناهنجار، اين افراد باز هم نزد متخصصان برمى گردند.
به گفته دكتر طباطبايى بيمارى هاى ناشى از درمان هاى غيرعلمى پوست، در بيشتر موارد غيرقابل بازگشت است». كارشناس متخصص رسيدگى به پرونده شكايت هاى پوست و مو مى افزايد: «۹۰ درصد بيماران در اين زمينه از پزشكان عمومى شكايت دارند. زيرا اين بيماران هنوز تفاوت پزشك عمومى و متخصص را به خوبى درك نكرده اند. آنان نمى دانند كه آوردن عنوان متخصص در تابلوى پزشكان، الزامى و نشانگر گذراندن بورد تخصصى افراد است. بنابراين تابلوى «پزشك عمومى ـ پوست ـ مو» با تابلوى متخصص پوست و مو تفاوت بسيار زيادى دارد».
براساس تحقيقات انجمن تخصصى پوست و موى ايران، بسيارى از افراد، در اتاق هاى مسكونى، سالن هاى آرايشگرى بدون پروانه و تابلو سر و صورت مراجعه كنندگان را با گپ هاى گرم و صميمانه در مقابل دريافت مبالغ كلان، ناقص مى كنند.
وى با اشاره به پنهانى بودن اين نوع فعاليت ها مى افزايد: از دست رفتن ابروها، ايجاد جوشگاه هاى بزرگ، متلاشى شدن سلول هاى پوست و موارد مشابه از عوارض جدى اين نوع مراجعات غيرتخصصى است».
دكتر «نيكبخت» عضو هيأت مؤسسين مركز ليزر ايران، خشكى و خارش پوست و ريزش مو را از شايع ترين بيمارى هاى پوستى سال هاى اخير اعلام مى كند.وى مى افزايد: عفونت، بيمارى هاى عصبى، تغييرات فصل و آب و هوا از جمله دلايل بروز اين گونه بيمارى ها است. افزون بر اين ريزش مو پس از زايمان، تنش هاى عصبى، شغلى و بيمارى هايى چون آنفلوآنزا و عوامل هورمونى از ديگر علل بروز بيمارى هاى پوست و مو است.نيكبخت يادآور مى شود: «شمار زيادى از زنان و دختران به دليل حساسيت و وسواس هاى فكرى ابتدا به پزشكان مراجعه مى كنند و شمارى نيز ناخواسته در دام فريبكاران اين عرصه رنگارنگ گرفتار مى شوند.»اين جراح پوست و مو اضافه مى كند: «براى اين كه مشخص شود افراد واقعاً بيمارند و يا دچار وسواس شده اند. معاينه اوليه متخصصان بسيار حائزاهميت است.»وى جنبه تجارى و تبليغات كاذب و جادويى جلوه دادن برخى از داروهاى پوست و مو را به شدت محكوم كرده و مى افزايد: «بازى با جان مردم جنايت است.»
داروهاى گران پوست و مو
دكتر «نيكبخت» با تأكيد بر گرانى داروى مصرفى اين نوع بيماران مى گويد: «هنگام نوشتن نسخه براى بيماران احساس خوبى ندارم. زيرا بسيارى از بيماران توان خريد اين داروها را ندارند. بيمه ها نيز دراين باره كمكى نمى كنند. اما با اين حال هزينه هاى درمان علمى پوست و مو به هيچ عنوان قابل پيش بينى نيست.
او پيشگيرى از بيمارى هاى پوست و مو را بسيار كم هزينه تر از درمان دانسته و مى گويد: «اگر افراد به محض احساس ناراحتى خفيف در ناحيه پوست و مو به پزشك متخصص مراجعه كنند و از او مشاوره علمى بخواهند ديگر بار سنگين هزينه هاى درمانى را بردوش نخواهندكشيد.»
***
خريد شامپوهاى خارجى چندسالى است كه درميان دختران و زنان ايرانى مدشده است.
دخترى در يكى از داروخانه هاى مركز شهر به دنبال شامپويى ايرانى مى گشت. دختران جوان ديگر با شنيدن نام شامپو زيرچشمى نگاهش مى كردند و به حالت تمسخر زيرلب چيزهايى مى گفتند.
همراه دختر در گوشش گفت: «باور كن اين شامپوى ايرانى كه دنبالش مى گرده خيلى بهتر از شامپوهاى گرانى است كه ما مى خريم. منتها من ديگر خجالت مى كشم دوباره از همون شامپو استفاده كنم!»
و اين گوشه اى از واقعيت هاى تلخى است كه دكتر نيكبخت با تأييد آن مى افزايد: «فرقى ميان انواع و اقسام شامپوها و داروهاى ايرانى و خارجى وجودندارد.
تنها «فرمول» و سلامت مواد مهم اند و افراد نبايد از روى چشم و هم چشمى به مصرف نوعى از مواد بپردازند كه با بدنشان سازگار نيست.»او، تغذيه سالم را پايه و اساس زيبايى پوست و مو معرفى كرده و مى افزايد: «سبزيجات پخته و خام در تمام سنين بويژه در دوران كودكى نقش مهمى در اين زمينه دارند.»
دكتر طباطبايى نيز ريزش مو، لك، چين و چروك را مهم ترين گله زنان و دختران جوان برمى شمارد.
او تصريح مى كند: «پيلينگ، لايه بردارى، ليزرهاى پوست، تزريق آمپول ها (براى برجستگى لب و گونه)، پروتز و موارد مشابه از شايع ترين علل مراجعات مردم به مراكز زيبايى و پزشكان است. بيمارى هاى پوستى در صورت مداواى به موقع عوارضى ندارند. اما بخش ديگرى از مشكلات، پيلينگ يا ليزر، سوختگى، لك، قرمزى هاى پايدار و جوشگاه هاى دائمى روى صورت است. و اگر پزشكان داراى تخصص و تبحر كافى دراين زمينه نباشند و يا از مواد غيراستاندارد براى درمان استفاده كنند اثر آن مدت ها بر پوست افراد باقى مى ماند.به گفته پزشكان، دختران و زنان قبل و بعد از ازدواج بيشترين مشتريان مراكز زيبايى پوست و مو هستند.اين درحالى است كه مردان به دليل پوست مقاوم و دلايل فرهنگى چندان به زيبايى پوست خود توجه نشان نمى دهند.
دكتر طباطبايى درمان ريزش و پيوند مو را عمده ترين دليل مراجعه مردان به متخصصان پوست و مو دانسته و مى افزايد: نداشتن مشاوره صحيح در اين موارد نيز مى تواند خطرناك باشد.»
دبير انجمن تخصصى پوست و موى ايران خاطرنشان مى كند: «زنان بايد در دوران يائسگى و پيرى مراقبت هاى ويژه اى از پوست و موى خود داشته باشند.»از سوى ديگر كم ترين آمار مراجعه به پزشكان متخصص اين رشته پيرزنان هستند. آنانى كه ديگر دغدغه جدايى ها و رسيدن ها را ندارند.
به گفته وى مراجعه به مراكز درمانى معتبر، افزايش نظارت وزارت بهداشت و سازمان هاى مربوطه به نحوه عملكرد اين گونه مراكز و اطلاع رسانى گسترده از رسانه هاى گروهى مى تواند از پيامدهاى مخرب درمان هاى ناشيانه بيماران بكاهد.نتيجه اين كه در هر سن و سالى هستيد، همان طور كه براى لوله كشى ساختمان خانه از برق كار استفاده نمى كنيد توجه كنيد كه براى زيبايى پوست و موى خود به آدم هاى كم سواد و فعال در مراكز زيرزمينى و بدون مجوز اعتماد نكنيد، زيرا اگر متخصصان مى گويند نمى شود، يقين بدانيد كه نمى شود!
نظر خود را بنویسید
#1046 داود، 1392/09/26 11:03
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
داود
نحوه پاك كردن جاى زخم
12.97207s, 20q