پرده‌اي كه هر روز كنارتر مي‌رود

۱۳۸۵/۱۲/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1494
پرده‌اي كه هر روز كنارتر مي‌رود

اين جملات در حقيقت عقايد نادرستي است كه در جامعه رواج يافته است. عقايدي كه مي‌كوشد بر چهره بيماران مبتلا به ايدز، پرده‌اي شطرنجي بكشد و آنها را مطرود جامعه كند. 

ايدز با راه‌هاي مختلف انتقال بي‌رحمانه همه ما را تهديد مي‌كند و چنين نگرش‌هاي منفي و غلط نسبت به ايدز و بيماران مبتلا به آن، انكار آمار فزاينده مبتلايان يا خودداري از اطلاع‌رساني در زمينه رفتارهاي پرخطر منجر به ايدز نه تنها نمي‌تواند اين واقعيت تلخ را تغيير دهد، بلكه ما را بيش از پيش در برابر اين بيماري آسيب‌پذير مي‌كند.

به گزارش ايسنا، كنترل شيوع ايدز در ايران كه موج سوم آن نيز از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي در كشور به سرعت آغاز شده است، تنها از راه آموزش مستمر ممكن است.

آموزش مداومي كه اگر ناديده گرفته شود و به صراحت صورت نگيرد، خطرات جبران ناپذير و تنش هاي جدي براي كشور در آينده نزديك به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)‏‏، دكتر مينو محرز دبير علمي اولين كنفرانس رسانه‌هاي گروهي در زمينه ايدز كه 15 تا 17اسفند ماه برگزار مي‌شود، در نشست خبري كه در آستانه برگزاري اين كنفرانس تشكيل شده بود، با تاكيد بر اين مطلب گفت: در مورد ايدز بايد كاملا شفاف و با صراحت صحبت شود، ايدز نيز درست مانند همه بيماريهاي ديگر يك بيماري است كه با اطلاع‌رساني صريح به آساني قابل كنترل است. از اين رو رسانه‌هاي راديويي، تلويزيوني و مطبوعاتي كه بيشترين اثر را در تبيين يك فرهنگ صحيح در جامعه دارند، ‌بايد با اطلاع كافي و با ظرافت خاص در مورد اين بيماري صحبت كنند تا مبادا به اين بيماري انگ زده شود.

آگاهي رساني در مورد مسايل جنسي بايد صريح، شفاف و مستمر باشد

وي بيان كرد: از عمده راه‌هاي مقابله با شيوع ايدز در كشور، ‌شفاف سازي و آگاهي رساني كامل در خصوص غريزه جنسي است كه در حال حاضر رفتارهاي پرخطر با آن موج پرسرعتي از اين بيماري را در كشور به راه انداخته است.

رييس مركز تحقيقات ايدزايران با تاكيد بر اينكه آگاهي رساني از سوي رسانه‌ها در اين زمينه‌ بايد مستمر باشد، اظهار داشت:غريزه جنسي بايد به طور آگاه كنترل شود وسكوت كردن در اين زمينه از جانب خانواده، مدرسه، دانشگاه و رسانه‌ها نوعي زمينه سازي براي ايجاد تنش از بيماري ايدز است.

با آموزش مستمر در زمينه ايدز تنش در جامعه ايجاد نمي‌شود

ترس جامعه نبايد مانعي براي آگاهي‌رساني صحيح باشد

وي بهره گيري از جوان‌ها براي آگاهي سازي در زمينه ايدز و برنامه ريزي در جهت مقابله با اين بيماري را بسيار موثر ارزيابي و در ادامه تصريح كرد: با آموزش و آگاهي بخشي مستمر در زمينه ايدز هرگز تنش ايجاد نمي‌شود. تنش جدي زماني ايجاد مي شود كه بسياري از افراد به اين بيماي مبتلا شوند لذا ما به عنوان افراد مسوول در زمينه پيشگيري از شيوع كامل اين بيماري در كشور نبايد ترس جامعه را مانعي در جهت آگاهي رساني صحيح قلمداد كنيم بلكه مي‌بايست با اطلاع رساني مستمر اين ترس را به نوعي نگرش مثبت تبديل كنيم چرا كه نگرش‌هاي منفي در خصوص اين بيماري فوق العاده خطرناك است و به شيوع آن در جامعه كمك مي‌كند.

آموزش براي پيشگيري از ابتلا به ايدز از راه جنسي رفتار‌هاي پرخطر در اين زمينه را ترويج نمي‌كند

باورهاي نادرست جامعه در مورد ايدز به رشد اين بيماري كمك مي‌كند

آموزش در زمينه كنترل رفتارهاي جنسي نه تنها باعث ترويج رفتارهاي پرخطر نمي‌شود بلكه در بسياري از موارد پرهيز، ‌وفاداري و سن اولين تجربه جنسي در اين زمينه را افزايش داده و از تعداد شركاي جنسي نيز مي‌كاهد. فقه شيعه نيز با اين نوع آموزش در جهت كاهش آسيب و مقابله با ايدز موافق است به شرط آنكه ظرافت‌هاي معمول در اين زمينه در نظر گرفته شود.

به گزارش ايسنا، ‌دكتر زماني مدير ارتباطات يونيسف، با تاكيد براين موضوع بيان كرد: انكار، تبعيض، سكوت و باورهاي نادرست جامعه در مورد ايدز از مسائلي است كه رشد اين بيماري را در كشور افزايش داده است و همه‌گيري اين بيماري يك رويكرد پژوهش گرانه در رسانه‌ها را مي طلبد چرا كه آنها مي‌توانند با كسب اطلاعات كافي در اين زمينه ائتلافي متعهد را براي مقابله با ايدز همچون كشورهاي شمال آفريقا، هندوستان و آسياي جنوب شرقي تشكيل دهند.


آموزش در زمينه مسايل جنسي از طريق رسانه ملي صورت گيرد

وي با تاكيد بر اينكه راديو و تلويزيون براي تهيه برنامه‌هاي مختلف در زمينه ايدز بايد دوره‌هاي تخصصي لازم در اين خصوص را بگذرانند، اظهار داشت: در حال حاضر نه تنها نگرش بسياري از اصحاب رسانه به ايدز نگرشي نادرست است بلكه بسياي از مسوولان كشوري نيز در اين زمينه باورهاي نادرست دارند زيرا به تصور خيلي از آنها آموزش براي مسائل جنسي نبايد از طريق رسانه‌هاي گروهي صورت گيرد. اين در حالي ست كه بسياري از مراجع تقليد در فقه شيعه نسبت به آموزش براي جوانان و نوجوانان در جهت كاهش آسيب و مقابله با شيوع ايدز نگرش مثبت دارند و محدوديتي در اين زمينه قائل نمي‌شوند. به شرط آنكه زبان آموزش، پند و اندرز نباشد و ظرافت‌هاي معمول در اين خصوص در نظر گرفته شود.

وي همچنين به طرد شدن مبتلايان به ايدز از جامعه اشاره كرد و با تاكيد بر اينكه اين نگرش به نوعي به شيوع ايدز در جامعه كمك مي‌كند، گفت: متاسفانه جامعه هم اكنون پذيرش اين را ندارد كه با چهره يك بيمار مبتلا به ايدز به صورت واقعي برخورد شود كه اين امر مشكلات متعددي را براي زندگي فردي و اجتماعي مبتلايان ايجاد مي‌كند. لذا مي‌بايست فرهنگ سازي اجتماعي لازم در اين زمينه انجام شود تا بيماران مبتلا به ايدز براي نشان دادن چهره خود به جامعه با جسارت لازم عمل كنند.

آموزش، كم هزينه ترين راه كنترل ايدز

به تهيه برنامه هاي آموزشي در زمينه ايدز فرصت و سرمايه اختصاص دهيم

به گزارش ايسنا، در پايان اين نشست،‌ ميرابوطالبي رييس اداره سلامت شهرداري منطقه دو تهران نيز با اشاره به اينكه رويكرد شهرداري هم اكنون رويكردي اجتماعي محسوب مي‌شود بر آموزش به عنوان مهم ترين و كم هزينه ترين راه كنترل ايدز در جامعه تاكيد كرد و گفت: اگر آموزش مستمر در اين زمينه به خوبي صورت گيرد ديگر نيازي به تخصيص يارانه‌هاي سنگين به دارو و درمان نيست چرا كه پيشگيري مهمترين و آسان ترين راه كنترل ايدز در جامعه است.

وي همچنين بر لزوم فرهنگ سازي در تهيه برنامه‌هاي مختلف در زمينه ايدز در رسانه ملي تاكيد كرد و گفت: رسانه ملي ايران بايد همانطور كه براي قشر خاصي همچون ورزشكاران و يا طنز سازان هزينه مي‌كند، براي اقدامات پژوهشگرانه نيز فرصت و سرمايه لازم را اختصاص دهد چرا كه پژوهش از اصلي ترين روشهاي كنترل ايدز در جامعه است و اين وظيفه بر عهده همه ايرانيان مي‌باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.36869s, 18q