ريشه کني يک بيماري در دام... در انسان

۱۳۸۵/۱۲/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1557
ريشه کني يک بيماري در دام... در انسان

حتي ممکن است اين عوارض به شکل مغزي ، گوارشي ، قلبي و عروقي بروز پيدا کند که اگر درمان نشود مي تواند حتي مرگ بيمار را به همراه داشته باشد.
اين همان بيماري معروف تب مالت يا بروسلوز است. يکي از مهمترين راههاي پيشگيري از اين بيماري در دامها ، واکسيناسيون است. در واقع تزريق واکسن به دامها سبب فعال شدن ايمني سلولي در حيوان و مانع سقط جنين مي شود و محافظت دامها در مقابل بيماري را بشدت افزايش مي دهد.
خوشبختانه محققان موسسه واکسن و سرم سازي رازي موفق به ساخت واکسن بيماري تب مالت در کشور شده اند که از جنبه هايي با واکسن هاي مشابه امريکايي و اروپايي برابري مي کند. به اين بهانه ما با دکتر علي محمد بهروزي خواه ، رئيس بخش تحقيق و توليد واکسن هاي بروسلوز موسسه سرم سازي رازي به گفتگو نشسته ايم:

بروسلوز چه نوع بيماري است؟
بروسلوز يا بچه اندازي تب مالت که در انسان به نامهاي: تب مالت ، تب مواج ، تب مديترانه اي ، تب مليتوککسي و بيماري هزار چهره ناميده مي شود ، از بيماري هاي مهم باکتريايي مشترک ميان دام و انسان (زئونوز) با گسترش جهاني و طيف وسيع ميزباني است که سلامت و امنيت غذايي جامعه از مهمترين هدفهاي مورد تهديد اين بيماري است. بيشترين عوارض اين بيماري در دامها عمدتا شامل سقط جنين ، کاهش باروري ، کاهش شير ، کاهش وزن در دامهاي ماده و ارکيت و اپيديديميت و ناباروري در دامهاي نر است. انسان ، ميزبان تصادفي اين باکتري است که از طريق لبنيات و فرآورده هاي دامي آلوده يا از طريق تماس مستقيم با دامها و ترشحات دامي آلوده مبتلا مي شود. بيماري عوارض متعددي را ممکن است در انسان ايجاد کند.

عامل بيماري در دام و انسان چيست؟ راههاي انتقال آن چه مي تواند باشد؟
عامل بيماري باکتري کوکو باسيل گرم منفي از زير خانواده a پروتوباکتريا از جنس بروسلاست. باکتري هاي اين زير خانواده قدرت تطابق و همزيستي ميزباني خوبي دارند و به سلولهاي ميزبان جديد جانوري عادت پيدا مي کنند.
راههاي انتقال بيماري به دامها با تغذيه ، آب آلوده به باکتري ، از راه گوارشي يا از طريق ترشحات و مواد آلوده از راه مخاط يا از راه تلقيح مصنوعي با اسپرم و شير و آغوز آلوده است.
راههاي انتقال به انسان يا به طريق مستقيم و ضمايم دامي آلوده از قبيل پوست ، پشم... و جنين هاي سقط شده مهبلي ، جفت و ادرار و از طريق پوست و مخاط يا به طور غيرمستقيم از طريق لبنيات آلوده غيرپاستوريزه و سبزي هاي تهيه شده در محيطهاي آلوده به بروسلا استفاده کرده اند و از راه گوارشي منتقل مي شود. در موارد خاص مانند تزريق تصادفي باکتري در آزمايشگاه يا هنگام تلقيح واکسن ، پيوند اعضائ آلوده ، انتقال خون فرآورده هاي خوني و مغز استخوان از انسان آلوده قابل انتقال است ؛ همچنين انتقال آئروسل هاي آلوده و از راه تنفسي هم بوقوع مي پيوندد. با وجود گزارش هاي تاييد نشده اي از انتقال انسان به انسان ، اين موارد نادر است.

شيوه هاي اصلي پيشگيري و درمان اين بيماري در دام و انسان چيست؟
مهمترين راه پيشگيري از بيماري در دامها شامل رعايت بهداشت ، واکسيناسيون دامهاي حساس با واکسن هاي مناسب ، تست و کشتار دامهاي آلوده ، قرنطينه و کنترل دامداري هاي کشور و مراقبت ملي و منطقه اي ، عدم نگهداري گاو همراه با گوسفند و بز و بعکس و بالاخره تست کليه انسان ها و جانوران که با دامداري در تماس هستند. مراقبت و اطمينان از عدم آلودگي آب و غذاي دامداري ها و بالا نگه داشتن سطح ايمني دامها تا زماني که آلودگي به زير يک درصد برسد. آنچه باعث بروز بروسلوز در جمعيت انسان ها مي شود منشاء دامي داشته و انسان ميزبان تصادفي بيماري است ، بنابراين شيوع بروسلوز انساني انعکاسي از شيوع بروسلوز دامي است و به طور کلي بدون ريشه کني و مراقبت از بروسلوز دامهاي کشور ، دستيابي به جامعه عاري از بروسلوز بسيار سخت است.

واکسن بروسلوز آماده توليد در شکل صنعتي است و تمام مراحل مطالعاتي در شکل آزمايشگاهي و نيمه صنعتي را طي کرده است
 

در دامها اصل بر پيشگيري با استفاده از رعايت بهداشت ، واکسيناسيون و قرنطينه است و بجز مواردي که به نژاد خاص و يا به لحاظ اهميتي با آنتي بيوتيک هاي موثر عليه بيماري درمان مي شوند اساس درمان بر پايه حذف دامهاي آلوده استوار است ، ولي بيماري در انسان که ميزبان تصادفي باکتري است ، بسته به عوامل متعدد از قبيل دوران کودکي ، بارداري ، شيردهي ، عوارض قلبي عروقي ، عصبي ، ناراحتي هاي گوارشي و شنوايي وضعيت بيماري (کاملا قابل درمان است) عمدتا با 2 دارو و در موارد خاص با 3 دارو وطي يک دوره حدودا 45 روزه بسته به وضعيت بيمار با آنتي بيوتيک هاي توصيه شده قابل درمان است.

واکسن بروسلوزروي کدام گونه هاي دامي از کارايي لازم برخوردار است؟ مزيت هاي آن نسبت به نمونه هاي قبلي داخلي يا خارجي در چيست؟
واکسن ايريبا در واقع جايگزين واکسن سويه راف بروسلا است که از سال 1382 از کشور کاناد وارد کشور مي شود و براي پيشگيري از بروسلوز در جمعيت گوساله و گاو کاربرد دارد ، و تمام مزايا و ويژگي هاي مشابه خارجي را دارا است ، چنان که براي سازمان دامپزشکي کشور اين امکان را فراهم مي کند تا دامهاي آلوده را با شناسايي از گله حذف کنند که اين مساله به کنترل و در نهايت به ريشه کني بيماري کمک شاياني مي کند ؛ هر چند بسياري از کشورهاي پيشرفته دنيا با همين واکسن (S.91) که از سال 1332 در ايران توليد مي شود بخوبي توانسته اند قريب 10 سال بيماري را در کشورهايشان ريشه کن يا به مرز ريشه کني برسانند. هر چند که ما نيز بيماري را از شيوع 45 درصد در دامهاي تحت پوشش مبارزه به زير يک درصد در جمعيت گاو رسانده ايم ، ولي در وضعيت کنوني در حالت همزيستي با اين بيماري مبارزه را ادامه و اداره مي کنيم ، بنابراين شايع است مسوولان کشور در خصوص ريشه کني بيماري هاي عفوني مشترک بين انسان و دام که سالهاست در اين کشور بودجه هاي اختصاصي براي تامين آنها و با آنها مبارزه شده و مي شود. با وجود اين تلاش جدي تري به عمل آورند.
موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي همچنان که در صدر موسسات تحقيقاتي و توليدي واکسن و فرآورده هاي بيولوژيک در تامين نيازهاي کشور قرار داشته اکنون نيز استعداد و توانايي لازم را براي قرار گرفتن در مرکز اين حرکت ملي داراست.

آيا واکسن ايريبا از نظر ابعاد کيفي توان رقابت با نمونه هاي خارجي را دارد يا خير؟
کليه کنترل هاي کيفي واکسن مزبور روي حيوانات آزمايشگاهي از قبيل موش ، خوکچه هندي ، گوساله و گاو مورد ارزيابي و مطالعه قرار گرفته است. نتايج بررسي ها و موفقيت برابري و موفقيت کامل واکسن جديد در مقايسه با مشابه خارجي را با اين تفاوت که دانش واکسن جديد ، خط توليد و محيط کشت آن در اختيار کشور و بومي است ، تضمين مي کند.

توليد اين واکسن در کشور در چه مرحله اي قرار دارد؟
اين واکسن آماده توليد در شکل صنعتي است و تمام مراحل مطالعاتي در مرحله آزمايشگاهي و نيمه صنعتي در دو شکل دوز کامل براي گوساله ها و دوز کاهيده براي گاوهاي بالغ طي کرد. و پرئنده جامع آن تکميل و آماده توليد است. تقاضاي ما از مسوولان کشور اين است که با توجه به چشم انداز برنامه 20 ساله جمهوري اسلامي با کليه دست اندرکاراني که خواسته يا ناخواسته با واردات واکسن و فرآورده هاي بيولوژيک که امکان توليد آن در کشور فراهم بوده يا هست جلوگيري کنند تا موجب از ميان رفتن توانايي و فرصتهاي ملي که براي تامين و تهيه اين فرآورده در کشور وجود دارد ، نشود. از سازمان هاي مسوول در نظارت بر محصولات راهبردي کشور به طور جدي مي خواهيم اجازه ندهند استقلال کشور در تامين مواد بيولوژيک خدشه دار شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.79049s, 18q