چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳
کد خبر: 159128

تصمیم گیری در مورد زمان انجام تست بارداری برای به دست آوردن یک نتیجه دقیق، گاهی می تواند منبع اصلی اضطراب باشد. چه مشتاقانه منتظر باردار شدن باشید و چه نمی خواهید باردار شوید، در هر دو مورد، آخرین چیزی که انتظار آن را دارید، نتیجه نادرست است.

آیا تست های خانگی تشخیص بارداری دقیق هستند؟

تست های بارداری خانگی؛ آیا می توانید به نتایج آن اعتماد کنید؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مایوکلینیک، انجام تست بارداری خانگی می تواند اعصاب شما را خرد کند، به خصوص اگر مطمئن نیستید که می توانید به نتایج آن اعتماد کنید. زمان و نحوه انجام تست بارداری خانگی و همچنین برخی از مشکلات احتمالی آزمایش خانگی را بدانید.

چه زمانی باید تست بارداری خانگی انجام دهم؟

بسیاری از تست‌های بارداری خانگی ادعا می‌کنند که در اولین روز قاعدگی یا حتی قبل از آن دقیق هستند. با این حال، اگر تا اولین روز از قاعدگی خود صبر کنید، احتمالاً نتایج دقیق تری دریافت خواهید کرد.

مدت کوتاهی پس از اینکه تخمک بارور شده به دیواره رحم (لانه گزینی) می چسبد، جفت تشکیل شده و هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را تولید می کند. این هورمون وارد جریان خون و ادرار شما می شود.

در اوایل بارداری، غلظت HCG به سرعت افزایش می یابد (هر دو تا سه روز یکبار دو برابر می شود) هرچه زودتر تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG ممکن است برای آزمایش سخت تر باشد .

به خاطر داشته باشید که زمان تخمک گذاری شما ممکن است از ماه به ماه متفاوت باشد و تخمک بارور شده می تواند در زمان های مختلف در رحم کاشته شود.

این اتفاق می تواند بر زمان تولید HCG و زمان تشخیص آن تأثیر بگذارد. اگر پریودهای شما نامنظم است، ممکن است زمان پریودتان را اشتباه محاسبه کنید.

اگر مهم است که بارداری خود را فوراً تأیید کنید و بسته به اینکه چقدر در بارداری خود هستید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما توصیه کند که سونوگرافی انجام دهید، آزمایش ادرار را در آزمایشگاه تکرار کنید یا برای اندازه گیری سطح HCG آزمایش خون انجام دهید .

آیا انواع مختلف تست بارداری خانگی وجود دارد؟

در بیشتر آزمایش‌ها، انتهای یک میله را در جریان ادرار خود قرار می‌دهید یا آن را در یک ظرف ادرار جمع‌آوری شده فرو می‌برید

چند دقیقه بعد، نشانگر نتیجه آزمایش را نشان می‌دهد ( اغلب به صورت علامت مثبت یا منفی، یک یا دو خط، یا کلمات «باردار» یا «غیر باردار» روی یک نوار یا صفحه نمایش)

برخی از تست های بارداری خانگی حساس تر از بقیه هستند. به عبارت دیگر، مقدار HCG مورد نیاز برای تشخیص در ادرار برای ایجاد نتیجه آزمایش مثبت در برخی آزمایشات کمتر است.

همیشه تاریخ انقضای تست بارداری را بررسی کنید و قبل از انجام تست دستورالعمل ها را به دقت بخوانید.

تست های بارداری خانگی چقدر دقیق هستند؟

بسیاری از تست های بارداری خانگی ادعا می کنند که 99 درصد دقیق هستند. با این حال، تست های بارداری خانگی در توانایی تشخیص بارداری در زنانی که به تازگی پریودشان را گذرانده اند و یا قاعدگی نا منظم دارند ، متفاوت است

اگر جواب آزمایش شما منفی است، اما فکر می کنید ممکن است باردار باشید، آزمایش را یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی تکرار کنید یا با پزشک خود صحبت کنید.

دقت تست بارداری

آیا داروها می توانند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند؟

داروهای باروری یا سایر داروهای حاوی HCG ممکن است با نتایج تست بارداری خانگی تداخل داشته باشند. با این حال، بیشتر داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری، بر دقت تست های بارداری خانگی تاثیری ندارند.

تداخل دارو با تست بارداری

آیا نتیجه مثبت ممکن است اشتباه باشد؟

اگرچه نادر است، اما زمانی که شما واقعاً باردار نیستید، ممکن است از یک تست بارداری خانگی نتیجه مثبت بگیرید. این نتیجه، به عنوان مثبت کاذب شناخته می شود.

اگر بلافاصله پس از تخمک بارور شده که به دیواره رحم خود چسبیده است، دچار سقط جنین شده باشید (بارداری بیوشیمیایی) یا خیلی زود پس از مصرف یک داروی باروری حاوی HCG ، آزمایش بارداری انجام دهید، ممکن است مثبت کاذب اتفاق بیفتد

حاملگی خارج از رحم، یائسگی یا مشکلات تخمدان‌ها نیز ممکن است در نتایج آزمایش تداخلاتی ایجاد کنند.

آیا نتیجه منفی ممکن است اشتباه باشد؟

زمانی که واقعاً باردار هستید، ممکن است از تست بارداری خانگی نتیجه منفی بگیرید. این به عنوان یک منفی کاذب شناخته می شود. ممکن است یک منفی کاذب دریافت کنید اگر:

 • تست را خیلی زود انجام دهید: هر چه زودتر پس از قاعدگی از دست رفته، تست بارداری خانگی را انجام دهید، تشخیص HCG برای آزمایش دشوارتر است . برای دقیق ترین نتایج، یک هفته پس از قاعدگی از دست رفته، آزمایش را تکرار کنید. اگر نمی توانید آنقدر صبر کنید، از پزشک خود بخواهید آزمایش خون بدهد.
 • نتایج آزمایش را خیلی زود بررسی کنید: به آزمون زمان بدهید تا کار کنید. تنظیم تایمر را مطابق دستورالعمل بسته در نظر بگیرید.
 • از ادرار رقیق شده استفاده کنید: برای دقیق ترین نتایج، آزمایش را اول صبح انجام دهید؛ دقیقا زمانی که ادرار شما غلیظ ترین حالت خود است.

نتیجه منفی

بعد از انجام تست چه اتفاقی می افتد؟

بر اساس نتایج آزمایش خود، مراحل زیر را در نظر بگیرید:

تست بارداری خانگی شما مثبت است یا چند تست بارداری خانگی انجام داده اید و نتایج متفاوتی گرفته اید.

با پزشک خود یک قرار ملاقات بگذارید. ممکن است برای تایید بارداری خود به آزمایش خون یا سونوگرافی نیاز داشته باشید. هر چه زودتر بارداری شما تایید شود، زودتر می توانید مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید.

تست بارداری خانگی شما منفی است

اگر قاعدگی شما شروع نشد، آزمایش را در چند روز یا یک هفته تکرار کنید - به خصوص اگر آزمایش را قبل یا کمی بعد از قاعدگی از دست داده اید.

نتیجه آزمایش شما همچنان منفی است، اما قاعدگی شما شروع نمی شود یا هنوز فکر می کنید ممکن است باردار باشید.

با پزشک خود مشورت کنید. عوامل زیادی می توانند منجر به عقب افتادن دوره های قاعدگی (آمنوره) شوند، از جمله اختلالات تیروئید، وزن کم بدن، مشکلات تخمدان ها، ورزش بیش از حد و استرس. اگر باردار نیستید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا چرخه قاعدگی خود را به مسیر درست برگردانید.

افزایش هورمون گونادوتروپین جفتی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر محمدرضا صفری نژاد، حاملگی و حامله شدن جزو لاینفک زندگی خانم ها است و معمولا هم خانم هائی که می خواهند باردار شوند وهم خانم هائی که ترس از باردار شدن دارند، دارای استرس تشخیص حاملگی هستند.

امروزه تستهای بسیار حساسی جهت استفاده برای تشخیص حاملگی در منزل ابداع شده اند که اگر بدرستی استفاده شوند خیلی کمک کننده خواهند بود.

در خانمهای حامله میزان هورمون گونادوتروپین جفتی Human Chorionic Gonadotropin (hCG) افزایش می یابد. اساس تمام تستهای حاملگی (Pregnancy Test) اندازه گیری میزان این هورمون در خون و ادرار است. تا میزان این هورمون به مقدار مشخصی نرسیده باشد، قابل تشخیص با آزمایش نیست، بنابراین مدت زمان خاص باید منتظر شد تا میزان هورمون hCG به مقدار کافی بالا رود تا قابل تشخیص باشد.

حساسیت و دقت هر تستی بستگی به توانائی آن در تشخیص میزان مشخصی از این هورمون در خون و ادرار دارد. هر قدر تست بتواند مقادیر کمتر از این هورمون را مشخص کند، حساس تر بوده و زودتر مثبت می شود.

تستهای خانگی برای تشخیص حاملگی براساس تشخیص میزان مشخصی از هورمون hCG در ادرار می باشند که مابین مردم به بِیبی چک (Baby Check) معروف هستند. تستهای بِیبی چک انواع بسیار زیادی دارند و قبل از استفاده از آن باید بدقت روش انجام و دقت و حساسیت تست را مطالعه کرد. اگر یک تستی بتواند 5 واحد hCG را در یک میلی لیتر ادرار تشخیص دهد، زودتر از تستی که می تواند 20 واحد hCG در یک میلی لیتر ادرار را تشخیص دهد مثبت می شود.

دقت تشخیص حاملگی بِیبی چک چقدر است؟

در موارد زیر نمی توان به نتیجه تست اطمینان کرد

 • روش انجام تست نادرست باشد
 • تست در معرض نور آفتاب قرار گرفته باشد
 • تاریخ مصرف تست منقضی شده باشد
 • فرد دارای سرطان باشد


برای بدست آوردن نتیجه دقیق باید بدقت به دستورالعمل روش انجام تست عمل کرد. صرف نظر از اینکه از چه مارکی استفاده می شود، نتیجه تست هر چه باشد، باید چند روز بعد آنرا تکرار کرد تا نتیجه تست اول تائید شود. معمولا اکثر بِیبی چکها در اولین روزی که خانم باید پریود شود، اگر حامله باشد و پریود نشود، مثبت می شوند. اگر تست شما منفی شود و هنوز پریود نشده باشید (بشرطیکه پریودهای شما قبلا منظم بوده اند) ممکن است علت آن عدم وجود میزان کافی از هورمون hCG در ادرار باشد و باید تست چند روز دیگر تکرار شود.

توجه داشته باشید که تست بِیبی چک می تواند نتایج مثبت کاذب و منفی کاذب داشته باشد. مثبت کاذب یعنی تست حاملگی مثبت است ولی خانم حامله نیست. منفی کاذب یعنی خانم حامله است ولی نتیجه تست منفی است. نوارهای تست حاملگی در نمونه ادرار دارای انواع مختلف هستند و حساسیت آنها نیز متفاوت است.

باید توجه داشت که اگر ادرار آغشته به خون باشد و یا پروتئین در ادرار وجود داشته باشد نتیجه تست ممکن است مثبت کاذب باشد، یعنی تست ادرار برای حاملگی مثبت است ولی خانم حامله نیست. مصرف عده ای از داروهای روانپزشکی مثل آرامبخشها و ضد تشنجها نیز ممکن است نتیجه تست ادرار را مثبت کاذب کنند. اگر تست ادرار منفی باشد، شما حامله نیستید، ولی در موارد زیر ممکن است نتیجه تست منفی باشد ولی خانم حامله باشد که به آن منفی کاذب می گویند.


مواردی که نتیجه تست ادرار برای حاملگی منفی کاذب باشد

 • تاریخ مصرف تست گذشته باشد
 • تست به درستی انجام نشود
 • تست خیلی زود انجام شود
 • ادرار خیلی رقیق شده باشد، یعنی شما قبل از انجام تست مقادیر زیادی مایعات مصرف کرده باشید

تست بِیبی چک چگونه باید انجام شود؟

این تست در هر زمانی از روز قابل انجام است ولی اولین ادرار صبحگاهی دارای بیشترین مقدار hCG است، بنابراین بهتر است این تست در اولین ادرار صبحگاهی انجام شود. ابتدا باید دستورالعمل انجام تست بدقت مطالعه شود، چون هر کارخانه ای برای محصول خود دستورالعمل جداگانه ای تهیه می کند.

در بعضی ار انواع ابتدا باید ادرار در یک ظرف استریل جمع آوری و بعدا یک قطره از آن برای تست استفاده شود. نتیجه تست نیز به روش گوناگون مشخص می شود. در بعضی از تستها رنگ ادرار تغییر می کند و در بعضی تستهای دیگر در روی نوار تست یک خط صورتی یا آبی رنگ ظاهر می شود. امروزه تستهائی ابداع کرده اند که اگر خانم حامله باشد کلمه حامله (Pregnant) و اگر خانم حامله نباشد کلمه غیر حامله (Non-Pregnant) پس از انجام تست ظاهر می شوند.چقدر طول می کشد تا نتیجه تست مشخص شود؟

نتیجه تست معمولا پس از 5 دقیقه مشخص می شود و برای بعضی ها این 5 دقیقه، طولانی ترین 5 دقیقه در طول زندگی است. اگر مقدار hCG در ادرار زیاد باشد، نتیجه مثبت ممکن است ظرف 40 ثانیه مشخص شود، ولی برای نتیجه منفی باید 5 دقیقه منتظر شد. بستگی به نوع تست پنجره ای که نتیجه تست دیده می شود متفاوت خواهد بود.

معمولا در اکثر تستها اگر نتیجه مثبت باشد دو عدد خط و اگر نتیجه منفی باشد یک عدد خط را نشان می دهند (شکل 1 و 2). شدت رنگها متفاوت می باشد. هر قدر میزان hCG ادرار بیشتر باشد و یا به عبارت دیگر از زمان حاملگی بیشتر گذشته باشد، خطها پر رنگ تر خواهند بود.

توجه داشته باشید که خط مثبت بلافاصله در زیر خط کنترل ظاهر می شود. گاها شما هیچ خطی را مشاهده نخواهید کرد، علت آن این است که تست با مقدار کافی ادرار آغشته نشده است. در این موارد باید جهت تست مجدد، از یک نمونه تازه استفاده کرد و بِیبی چک قبلی باید دور انداخته شود. اگر این تستها برای استفاده در آینده خریداری می شوند، باید در درجه حرارت اطاق (30-18 درجه سانتی گراد) نگهداری شوند.اگر خط حاملگی خیلی کم رنگ باشد چه اقدامی باید انجام داد؟

اگر حاملگی وجود داشته باشد حتما یک خط واضح و پر رنگ ایجاد می شود. اگر یک خط کم رنگ ایجاد شد (در مقایسه با خط کنترل) ممکن است باز حاملگی وجود داشته باشد ولی چون میزان هورمون hCG ادرار اندک است، خط حاملگی نیز کم رنگ می شود.

در خانمهای حامله میزان hCG هر دو روز دو برابر می شود. اگر شما یک خط کم رنگ مشاهده کردید توصیه می شود روز بعد تست را در ادرار صبحگاهی تکرار کنید.اگر نتیجه تست پس از 5 دقیقه منفی شود ولی پس از یک ساعت مثبت باشد، چه اتفاقی افتاده است؟

هنگام انجام این تست نباید بیش از 5 دقیقه منتظر شد، چون نتیجه مثبت معمولا ظرف 40 ثانیه آشکار می شود. ولی برای دیدن نتیجه منفی نباید عجله کرد و باید 5 دقیقه منتظر شد. فقط نتیجه مثبت موقعی ارزش دارد که در این 5 دقیقه اتفاق افتاده باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =