توصيه‌هاي كارشناسان براي كاهش آسيب‌هاي چهارشنبه‌سوري

۱۳۸۵/۱۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1679
توصيه‌هاي كارشناسان براي كاهش آسيب‌هاي چهارشنبه‌سوري

در حالي‌كه مطابق اعلام پزشكي قانوني، در سال گذشته 8 نفر در حوادث چهارشنبه سوري جان خود را از دست دادند، آمارهاي اورژانس نشان مي‌دهد بيشترين گروه آسيب‌ديده در حوادث چهارشنبه سوري، گروه سني ۱۶ تا ۲۳ سال، سپس گروه سني ۸ تا ۱۵ سال و بعد از آن گروه سني ۱۶ تا ۱۹ سال قرار دارند.

كارشناسان مي‌گويند سوختگي‌هاي ناشي از بازي با مواد محترقه خطرناك در چهارشنبه‌سوري داراي دو نوع عوارض هستند.

برخي از آنها به عنوان عوارض زودرس مطرح هستند و برخي در درازمدت بر افراد عوارض ايجاد مي‌كند‌.‌ قطع عضو بدن از عوارض زودرس سوختگي‌ها است. عفونت ثانويه در محل زخم ناشي از سوختگي يك عارضه زودرس ديگر است.

آسيب‌هاي چشم

كوري چشم در صورت اصابت مستقيم تركش‌هاي ناشي از انفجار مواد محترقه يكي از مواردي است كه زياد در چهارشنبه سوري ديده مي‌شود. ميزان كوري‌هاي ايجاد شده به حدي است كه عنوان نابينايي در چهارشنبه سوري را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار موجود 44 درصد از آسيب‌هايي كه در اين مراسم وارد مي‌شود، در چشم راست، 37 درصد در چشم چپ و 19درصد در هر دو چشم است، كه 26 درصد آسيب‌ها به دليل نارنجك، 51 درصد به دليل سيگارت و 6 درصد نيز به علت فشفشه اتفاق مي‌افتد. همچنين 58 درصد آسيب‌ديدگان مرداني با ميانگين سني 17 سال بوده‌اند.

مراجعه سريع به چشم پزشك در صورت برخورد هر شيئي با چشم مي‌تواند شدت ضايعه را كاهش دهد. در موارد خفيف با انجام مراقبت‌هاي طبي يا انجام اعمال جراحي مي‌توان بينايي فرد را به او بازگرداند ولي متاسفانه در موارد شديد چاره‌اي جز تخليه چشم باقي نمي‌ماند.

بعد از هر گونه آسيب به چشم تنها كاري كه بايد بكنيد آن است كه چشم را با يك كاور ، بدون آنكه با خود چشم آسيب ديده تماس داشته باشد بپوشانيد و بيمار را سريعاً به يك مركز چشم‌پزشكي بفرستيد.

مراكز تخصصي چشم پزشكي در تهران عبارتند از: بيمارستان فارابي(خيابان كارگر، نبش ميدان قزوين)، بيمارستان امام حسين(ع)(خيابان نظام‌آباد)، بيمارستان لبافي نژاد(خيابان پاسداران.)

ضايعات پوستي و ريوي

كارشناسان مي‌گويند هيچ ماده شيميايي غيرخطرناكي وجود‌ ‌ندارد‌. ‌نيترات پتاسيم، كلرات باريم،‌ ‌ارسنيك، نيترات ساليسيوم و پركلرات پتاسيم به كار رفته در مواد محترقه و منفجره به‌ ‌علت تركيب با اكسيژن و كربن همگي به نوعي خطرناك هستند و ممكن است حتي هنگام كار و‌ ‌تهيه، عوارضي را براي كارگران به همراه داشته باشد‌.

‌به عنوان مثال مواد شيميايي‌ ‌با پايه كلروكلرات به لحاظ درجه آتش‌گيري بسيار پايين ناراحتي‌هاي پوستي - ريوي‌ ‌ايجاد مي‌كند؛ حتي در مقياس بالاتر آثار خوني را بجا مي‌گذارند.

دردهاي شكمي،‌ ‌سرگيجه، حالت استفراغ و اسهال و در برخي موارد ناراحتي‌هاي تنفسي پيشرفته از آثار‌ ‌اين مواد شيميايي براي توليد كنندگان است‌. تماس با‌ ‌تركيبات نيتراته سبب خوردگي پوست مي‌شود.

حساسيت‌هاي پيشرفته بر روي غشاي پوستي و حتي در صورت جذب از راه پوست سوختگي‌هاي‌ ‌پيشرفته پوست از عوارض تركيبات نيتراته است‌. ‌تنفس پودرهاي گوگردي هم آثار تنفسي، سرفه‌هاي‌ ‌شديد و تنگي نفس را در پي دارد.

در صورتيكه مواد شيميايي با پوست شما برخورد كرد بلافاصله آن را با آب فراوان شستشو دهيد و به يك مركز درماني مراجعه كنيد.

كمك‌هاي اوليه

پزشكان مي‌گويند‌ اگر پس از شنيدن صداي بلند ناهنجار دچار تپش قلب يا وزوزگوش يا كاهش شنوايي و علا‌يمي شبيه اين شديد، تنها كاري كه بايد بكنيد اين است كه در يك فضاي آرام استراحت كنيد.

در صورتي كه علا‌يم بيش از 42ساعت ادامه يافت به پزشك مراجعه كنيد. زنان باردار بهتر است در اين شب به جز موارد ضروري از منزل خارج نشوند چون شوك ناشي از انفجارهاي مواد محترقه باعث سقط جنين مي‌شود.

همچنين پزشكان توصيه مي‌كنند از جمله راههاي به حداقل رساندن جراحات مي‌توان به دور کردن بيمار از منبع ايجاد ضايعه، متوقف ساختن روند سوختگي (با لحاف يا پتو يا کت ، با آب، غلطاندن روي زمين) در آوردن تمامي لباس‌ها و محل‌هاي چسبيده را قيچي کردن، درآوردن تمامي زيور آلات و سرد کردن سريع با آب تميز در طي 10 تا 15 دقيقه اول اشاره کرد.

هدف از درمان سوختگي به حداقل رساندن ريسک عفونت، التيام بخشيدن هر چه سريع‌تر زخم، حفظ کردن حرکات فيزيکي اعضاء، به حداقل رساندن ناهنجاري‌ها از نظر زيبايي و باز گردانيدن هرچه سريع‌تر نو تواني فيزيکي و روحي و اجتماعي بيمار است.

آماده‌باش اورژانس

رييس اورژانس كشور، گفته است براي ارائه خدمات در چهارشنبه آخر سال، حدود 2 هزار و 25 دستگاه آمبولانس و يك هزار و 231 پايگاه آماده‌‏باش خواهند بود.

‌‏براي امدادرساني به مصدومان احتمالي شب چهارشنبه سوري، نيروي انتظامي،‌‏ آتش‌‏نشاني، واحدهاي امدادي و بيمارستان‌‏ها هم آمادگي دارند.

اورژانس حدود 9 هزار نفر از پرسنل خود را براي ارائه خدمت آماده كرده و حدود 50 هزار نيروي بيمارستان هم به آنان كمك مي‌‏كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.96782s, 19q