بشاگرد که به عنوان یکی از محرومترین شهرستان کشور شناخته می شود، در امر پزشک هم هنوز نتوانسته است خواسته درمانی مردم بشاگرد را تامین کند.

غفلت مسئولان برای جذب پزشک متخصص/جاماندن از مسیر توسعه درمان

سلامت نیوز:بشاگرد که به عنوان یکی از محرومترین شهرستان کشور شناخته می شود، در امر پزشک هم هنوز نتوانسته است خواسته درمانی مردم بشاگرد را تامین کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، یکی از برنامه‌های مهم طرح تحول سلامت در کشور تجهیز و جذب نیروی کادر بیمارستانی در بیمارستان‌های کشور بود که در برخی از شهرستان‌های کشور به دلیل نبود کادر پزشک متخصص این طرح با شکست مواجه شده است تا مردم بیشترین آسیب را تجربه کنند.


بیمارستان ۳۲ تخت خوابِ  بقیه‌الله الاعظم در شهرستان  بشاگرد همانند این منطقه در غفلت مسئولان برای پیشرفت و جذب کادر درمان خود در کشور محروم مانده و از خدمات مهم طرح تحول سلامت بهره نمی‌برد تا مردم این شهرستان برای درمان بیماری خود  کیلومترها و ساعت‌های طولانی راه  را برای مداوای خود به شهرهای میناب و جاسک و منوجان طی کنند.


مردم شهرستان بشاگرد با این تفکر که در شهرستان آن‌ها بیمارستانی دایر شده است که می‌تواند بسیاری از مشکلات درمانی آن‌ها را پوشش دهد و نیازی به طی کردن مسافت طولانی مردم به شهرستان‌های هم‌جوار نباشد دل‌خوش نگاه مسئولان بودند که همچنان محقق نشده است.


یکی دیگر از فواید طرح تحول سلامت این بود که مناطق دوردست و محرم در کشور را با شکل وسیعی در پوشش خود قرار دهد تا بسیاری از هزینه‌های مردم از بهره‌مندی آن طرح کاهش یابد. اما در شهرستان بشاگرد نه‌تنها این طرح به‌درستی اجرا نمی‌شود بلکه در نبود کادر درمانی مناسب و اعتماد مردم به کارکنان فعلی، آن‌ها را با چالش روبرو کرده است.


جمعیت ۴۰ هزار نفری و تنها یک پزشک عمومی
باگذشت بیش از ۶ سال از شهرستان شدن بشاگرد و حضور و بازدید مدیران و وزرا در این شهرستان که از نزدیک مشکلات بهداشتی این منطقه را احساس کرده‌اند این بیمارستان نه‌تنها از پزشک متخصص  و کادر پزشکی بهره نمی‌برد بلکه این مکان با یک پزشک عمومی اداره می‌شود. شهرستان بشاگرد با جمعیت بیش از ۴۰ هزارنفری خود علاوه بر عدم تجهیز تنها بیمارستان خود در بشاگرد از درمانگاه مناسبی هم برخوردار نیست.


نبود پزشک متخصص زنان و زایمان که از مهم‌ترین نیازهای این بیمارستان محسوب می‌شود سبب شده است که این بیمارستان تنها با یک ماما به زنان باردار خدمات ارائه کند. در برخی از مواقع هم گزارشهایی مبنی بر عدم  پذیرش زنان باردار و اعزام آن‌ها توسط خانواده‌های خود به میناب به گوش می‌رسد که این کار آن‌ها خلاف قوانین بهداشت و درمان است.


عدم نظارت و نبود تجهیزات در بیمارستان خصوصاً آمبولانس مجهز برای اعزام بیماران در برخی از مواقع سبب اعتراض مردم شده است. با همه پیگیری‌های انجام‌شده در خصوص تجهیز بیمارستان بشاگرد نقش ضعیف دانشگاه علوم پزشکی در این شهرستان احساس می‌شود.


این در حالی است که شهرستان میناب که به محوریت شرق هرمزگان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باوجود کادر پزشکی موردنیاز خود در همه زمینه‌ها اقدام به جذب جدید بیش از۱۵ پزشک متخصص در رشته‌های متفاوت کرده است، درصورتی‌که با این تعداد  پزشک جذب‌شده می‌توان نیاز شهرستان‌های سیریک، جاسک و بشاگرد را از نبود پزشک  متخصص تأمین کرد.


بیمارستان شهرستان بشاگرد در حد بیماران سراپایی خدمات ارائه می‌کند
دانشگاه علوم پزشکی با نادیده گرفتن بیمارستان بشاگرد که فقط اورژانس آن با پزشک عمومی فعالیت می‌کند آن را از تجهیز هرگونه تیم پزشکی متخصص محروم نگه‌داشته است.


محمود جمعه زاده یکی از شهروندان  روستای بشنواز شهرستان بشاگرد  اظهار داشت: همسرم را به دلیل باردار بودن و داشتن درد زایمان  با مسیر ۵۰کیلومتری این روستا تا مرکز شهرستان بشاگرد با سختی راه حوالی ساعت ۸ شب به بیمارستان بقیه‌الله الاعظم رساندم که با عدم پذیرش مواجه شدم.


وی گفت: کارکنان این بیمارستان به بهانه زایمان اول، همسرم را پذیرش نکرد و وی را بدون در نظر گرفتن هرگونه خطر احتمالی و بدون آمبولانس و با وسیله شخصی به میناب اعزام کردند.


جمعه زاده تصریح کرد: بیمارستان شهرستان بشاگرد فقط در حد بیماران سراپایی می‌تواند خدمات ارائه کند و از هرگونه خدمات درمانی دیگر نسبت به شهروندان معذور است.


وی گفت: بسیاری از مردم بشاگرد از اقشار کم‌درآمد هستند و توان پرداخت ایاب‌ و ذهاب و پرداخت هزینه و دادن کرایه دربستی را ندارند و بیمارستان بشاگرد به دلیل داشتن یک دستگاه آمبولانس که برای موارد اورژانس در نظر گرفته‌ شده از اعزام بیماران با آمبولانس سرباز می‌زند.


رئیس شورای بشاگرد: از مسیر توسعه در بخش بهداشت و درمان بازمانده‌ایم
جعفر جعفری رئیس شورای شهرستان بشاگرد اظهار داشت: شهرستان بشاگرد به دلیل نبود زیرساخت مناسب از خدمات بهداشتی و درمانی  محروم مانده و در صورت عدم‌حمایت مناسب از سوی دانشگاه علوم پزشکی از مسیر توسعه در بخش بهداشت و درمان بازمانده است.


وی بابیان اینکه بسیاری از مسئولان نبود اسکان مناسب برای پزشک را بهانه قرار داده و از جذب پزشک متخصص برای این بیمارستان که با توجه به طرح تحول سلامت از الزامات است گفت: ساختمان اسکان برای پزشکان در این شهرستان ساخته‌شده است و دانشگاه برای جذب پزشک متخصص اقدام کند.


فاطمه نوروزیان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در گفتگو باخبر نگار مهر بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی همه تلاش خود را بکار گرفته تا مشکلات  بخش درمان در مراکز درمانی به حداقل برساند گفت: در این شهرستان برای تجهیز و توسعه مراکز درمانی تلاش‌های زیادی صورت گرفته که بتوان ابن منطقه را از محرومیت در بخش درمان نجات داد.


مسئول علوم پزشکی:جذب پزشک متخصص بر عهده معاونت درمان است
وی بابیان اینکه بشاگرد نیازی به بیمارستان ندارد گفت: این شهرستان با توجه به بافت جمعیتی نیاز به بیمارستان ندارد و  وجود یک درمانگاه شبانه‌روزی مشکل این منطقه را می‌توانست حل می‌کند.


نوروزیان تصریح کرد :مدیریت دانشگاه علوم پزشکی برای رفاه حال مردم بشاگرد و کمتر کردن فاصله‌ها با پیگیری‌های انجام‌شده بیمارستانی را در این شهرستان احداث کرد.


مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان جذب پزشک متخصص را خارج از وظایف این دستگاه دانست و گفت :جذب پزشک متخصص بر عهده معاونت درمان است و دریافت اعتبار و آماده کردن امکانات اولیه درمانی و پزشکی بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است.


این در حال است که در غفلت مسئولان همانند سایر شهرهای کشور باید اتفاقی در بخش درمان رخ دهد تا برای تجهیز و تکمیل بیمارستان‌ها چاره‌اندیشی شود.
بااین‌وجود مردم در شهرستان بشاگرد هم همانند شهرستان میناب  و دیگر شهرستان‌ها نیازمند پزشک متخصص در بیمارستان بقیه‌الله الاعظم هستند که نگاه ویژه وزارت بهداشت و درمان برای پیشرفت مناطق محروم باید بیشتر باشد.
برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha