از دست دادن شنوايي در كودكان مي‌تواند به مننژيت بيانجامد

۱۳۸۵/۱۲/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1838
از دست دادن شنوايي در كودكان مي‌تواند به مننژيت بيانجامد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، محققان كه همه كودكان متولد سالهاي ‪ ۱۹۹۵‬الي ‪ ۲۰۰۴‬در دانمارك مورد بررسي قرار دادند، دريافتند از ‪ ۶۶۳‬هزار و ‪ ۹۶۳‬كودك، ‪ ۳۹‬تن مبتلا به مشكلات شنوايي و مننژيت بودند كه در پنج مورد آنها مننژيت در پي از دست دادن شنوايي بروز كرده بود.

بر اساس تحقيقات پژوهشگران دانشگاه "آرهوس" دانمارك خطر ابتلا به مننژيت در كودكان دچار مشكلات شنوايي پنج برابر بيشتر از كودكاني است كه چنين مشكلي ندارند.

به گفته دكتر "اريك تي. پارنر" مجري اين تحقيقات، اين نخستين بررسي در مورد خطر بروز مننژيت در كودكان مبتلا به مشكلات شنوايي است.

به گفته وي چنانچه اين امر اثبات شود كه كودكان مبتلا به مشكلات شنوايي در خطر بيشتري براي ابتلا به مننژيت هستند، والدين و مراقبان كودكان بايد نسبت به بروز علايم و نشانه‌هاي مننژيت هشيار باشند و واكسينه كردن كودكان را مد نظر قرار دهند.

مننژيت نسبتا به ندرت اما بطور بالقوه خطر مرگ را در بر دارد. اين بيماري موجب بروز تورم در پوسته مغز نخاع مي‌شود و مي‌تواند موجب لطمه مغزي كاهش حافظه، ناشنوايي و حتي مرگ در كودكان و بزرگسالان سالم شود.

نتايج اين تحقيقات در نشريه "جراحي گوش و حلق و بيني و سر و گردن" ‪ Otolaryngology-Head and Neck Surgery‬به چاپ رسيده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.55982s, 18q