بيمارستان معتادان به اينترنت

۱۳۸۶/۰۱/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1910
بيمارستان معتادان به اينترنت

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازبازتاب ،‌ «يانگ يانگ» هفده ساله، براي دوربين‌ها توضيح مي‌‌دهد كه چگونه اعتياد وي به بازي‌هاي كامپيوتري، باعث نابودي زندگي او با پدرش و تأثير منفي بر عملكرد او در امتحانات مدرسه و كاهش استانداردهاي روابط اجتماعي او در مقايسه با همسالانش شده است.

او مي‌گويد: «اين يك بحران اجتماعي است. من دوست دارم به زندگي و خانواده‌ام بازگردم؛ ساده و راحت، اما بازگشتي نيست. چه كسي اين بحران را برطرف مي‌كند؟»

يانگ هم‌اكنون دومين دوره درمان اعتياد خود به اينترنت را در يك كلينيك مشابه پايگاه‌هاي نظامي مي‌گذارند كه يكي از روش‌هاي دولت چين براي مبارزه با اين مشكل به شدت رو به افزايش است. اين مسئله از سوي عده‌اي از سياستمداران در اجلاس دو هفته‌اي مجلس اين كشور موسوم به كنگره ملي خلق (NPC) مطرح شد.

«لي چان گان»، معاون رئيس كميته حقوقي «NPC» كه خواستار اجراي قواعد مربوط به ممنوعيت استفاده افراد زير هجده سال از كافي‌نت‌ها شد، گفت: «اعتياد جوانان به اينترنت به يك مشكل جدي و بحراني اجتماعي تبديل شده است».

هفته گذشته دولت اعلام كرد، علاوه بر اقدامات پيشين در مورد كافي‌نت‌هاي ثبت‌نشده و مسئوليت ورود افراد زير هجده سال، ديگر مجوز احداث كافي‌نت جديد صادر نخواهد شد.

دولت به مسئله جرايم اطفال از دزدي گرفته تا تجاوز جنسي، سرقت، شرط‌بندي و قمار آنلاين، پورنوگرافي و يا سكس‌چت‌ها اشاره كرد. در يك مورد، يكي از افرادي كه به بازي مشغول بوده در مباحثه در مورد بازي، فرد ديگري را مي‌كشد، در حالي كه پرونده‌ها و گزارش‌هايي موجود در مورد افراد جوان بيكاري است كه آنقدر بازي كرده‌اند تا در اثر خستگي، جان خود را از دست داده‌اند.

اما تصويب قوانين تنها يك راه‌حل براي مشكل بوده است. دولت بر كلينيك‌ها و كمپ‌هاي صحرايي مانند نمونه‌اي كه در حومه پكن ايجاد شده، نيز حساب باز كرده است.

اين مكان‌ها به دست افسرهاي پزشكي ارتش اداره مي‌شوند كه جوانان را به انجام تمرين‌هاي سخت مرتبي وامي‌دارند كه از جمله آنها مي‌توان به تمرينات نظامي و روان‌درماني اشاره كرد كه همراه با يك افسر ويژه و بيدارباش در ساعت 6:15 دقيقه صبح آغاز مي‌شود. بيماران مركز معمولا جوانان مذكر بين چهارده تا نوزده سال هستند.

«تائو ران»، مدير مركز پكن، مي‌گويد: «ما تاكنون حدود 70 درصد معتادان جوان را درمان كرده‌ايم. ما به آنان تمرين‌هاي نظامي مي‌دهيم تا اعتماد به نفس، اراده و عادات خوب را بازيابند».

چين داراي حدود 140 ميليون كاربر مداوم اينترنتي است كه نسبت به سال گذشته، 4/23 درصد افزايش داشته است. تنها آمريكا داراي آمار بيشتري است؛ «تائو» ميزان اعتياد را حدود ده ميليون نفر مي‌داند.

آكادمي علوم چين در گزارشي نوشت: «ميانگين سني معتادان به اينترنت در چين، ده سال كمتر از غربي‌هاست. آنان بسيار آسيب‌پذيرترند».

روش نظامي براي درمان اين بيماران، به نوعي نشانگر تمايل آنان به نظم تحت آموزه‌هاي كنفوسيوس از دوران باستان است كه با توجه به برنامه‌هاي تمريني مدارس زير سايه دولت كمونيست تقويت شده است.

«تائو» يكي از علل را توجه بيش از حد خانواده به ماديات كودكان و بي‌توجهي به ادراكات آنان مي‌داند.
بيشتر بيماران اين مركز، نسخه زنده بازي «ضدحمله» را بازي مي‌كنند كه يكي از مهم‌ترين اعتيادات جوانان، همين بازي است و با انجام زنده اين بازي به آنان كمك مي‌شود تا فرق دنياي واقعي و مجازي را دريابند.

اعتياد به اينترنت، نه تنها در چين بلكه در تمام آسيا به يك معضل تبديل شده است. بيشتر انتقادات نيز در اين زمينه، به والديني وارد مي‌شود كه تنها به فكر موفقيت‌هاي علمي فرزندانشان هستند.

به تازگي دانشگاهي در هند، دسترسي دانشجويان به اينترنت را در بعدازظهرها محدود و اعلام كرد كه اين امر به تدريج باعث اعتياد آنان شده و عملكرد آنان در كلاس‌ها را بد كرده بود.

بنا بر آمار مركز ملي كودكان در چين، 13 درصد جمعيت 3/2 ميليوني افراد زير هجده سال چين، معتاد به اينترنت هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.9125s, 18q