مطالعات جدید نشان می‌دهد نفس کشیدن علاوه بر اینکه امری حیاتی برای بدن محسوب می‌شود و اکسیژن لازم را به سلول‌ها می‌رساند، بر روی حافظه هم تاثیر می‌گذارد و واکنش‌های ما را نسبت به ترس تنظیم می‌کند.

تاثیر تنفس بر روی حافظه و واکنش‌های مغز

سلامت نیوز: مطالعات جدید نشان می‌دهد نفس کشیدن علاوه بر اینکه امری حیاتی برای بدن محسوب می‌شود و اکسیژن لازم را به سلول‌ها می‌رساند، بر روی حافظه هم تاثیر می‌گذارد و واکنش‌های ما را نسبت به ترس تنظیم می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز،در تحقیقاتی که در مجله‌ی امریکایی عصب شناسی منتشر شده است،  مشخص شده نفس کشیدن فعالیت‌های مغز را هم زمان می‌کند و بر روی حافظه و واکنش‌های ترس بسته به دم یا یازدم، تاثیر می‌گذارد.

نفس کشیدن از طریق بینی واکنش‌های ترس را سرعت را می‌بخشد

دکتر زلانو و همکارانش در تحقیقاتی که بر روی ۶۰ نفر انجام دادند به این نتیجه رسیدند که شرکت کنندگان در زمان دم می‌توانند سریع‌تر چهره‌های ترسیده نسبت به زمان بازدم، شناسایی کنند.

لازم به ذکر است است این نتیجه فقط در زمان نفس کشیدن با بینی به دست آمد، و نفس کشیدن با دهان هیچ تاثیری بر روی نتیجه نداشت.

پس وقتی ترسیده باشید، بیشتر نفس می‌کشید و بیشتر دم دارید تا بازدم تا مغز شما بتواند واکنش درستی را به شرایط بدهد.

حافظه بهتر با تنفس بینی

از شرکت کنندگان در این آزمایش خواسته شد تصاویری را ببینند و سپس آن‌ها را به خاطر بیاورند. محققان دریافتند که در زمان دم افراد راحت تر تصاویر را به خاطر سپرده‌اند تا در زمان بازدم.

در این رابطه وقتی فرد از طریق دهان نفس می‌کشید، تصاویر زودتر از خاطرش می‌رفت.

پس نفس کشیدن فقط برای غذای سلول‌ها نیست، نفس کشیدن بر روی فعالیت مغز و حتی رفتار فرد هم تاثیر می‌گذارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =

نظرات

  • یوتس ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
    0 0
    تابحال فکر میکردم وتوتحقیقات روانپزشکان تنفس از بینی را بهترین حالت برای نرمال شدن تنفس تلقی شده بود ولی تواین مقاله عجیبه برعکسه چرا ؟لطفا توضیح دهید مرسی