سازمان جهانی بهداشت (WHO) اسامی ۱۲ عامل بیماری‌زای مقاوم به آنتی‌بیوتیک از رده باکتری‌ها را اعلام کرده که به علت مقاومت روز افزون به آنتی‌بیوتیک، تهدید بزرگی برای سلامت بشر محسوب می‌شوند و نیازمند تولید "فوری" آنتی‌بیوتیک‌های جدید هستند.

سازمان جهانی بهداشت فهرست ۱۲ باکتری خطرناک را منتشر کرد

سلامت نیوز:سازمان جهانی بهداشت (WHO) اسامی ۱۲ عامل بیماری‌زای مقاوم به آنتی‌بیوتیک از رده باکتری‌ها را اعلام کرده که به علت مقاومت روز افزون به آنتی‌بیوتیک، تهدید بزرگی برای سلامت بشر محسوب می‌شوند و نیازمند تولید "فوری" آنتی‌بیوتیک‌های جدید هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، باکتری‌هایی که فهرست آنها منتشر شده بر اساس شدت عفونتی که ایجاد می کنند، قدرت سرایت و تعداد آنتی بیوتیک‌های موثر بر آنها انتخاب شده‌اند.

این باکتری‌ها طیف وسیعی از بیماری‌های عفونی از جمله عفونت خون، ریه، روده، دستگاه ادرار و مغز را ایجاد می‌کنند اما تعداد آنتی‌بیوتیک‌های موثر بر آنها روز به روز کمتر می‌شود و فهرست باکتری‌هایی که هیچ آنتی بیوتیکی بر آنها موثر نیست روز به روز طولانی‌تر می شود.

آمارها حاکیست در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار نفر سالانه در سراسر دنیا بر اثر عفونت‌های مقاوم به آنتی بیوتیک جان خود را از دست می‌دهند و اگر اقدام فوری در این زمینه صورت نگیرد پیش بینی شده که این قبیل عفونت ها تا ۲۰۵۰ میلادی هر سال جان ۱۰ میلیون انسان را خواهند گرفت.

[quote-left]از سال ۱۹۸۷ هیچ رده جدید آنتی‌بیوتیک تولید نشده و شرکت‌های داروسازی ترجیح می‌دهند به جای سرمایه گذاری برای تولید آنتی‌بیوتیک که فقط برای مدتی محدود مصرف می‌شود، داروهایی تولید کنند که بیماران برای مدت بیشتری مصرف می‌کنند مانند داروی فشار خون یا داروی پایین آورنده قند یا کلسترول [/quote-left]


در بیانیه‌ای که به امضای "ماری پل کینی"، معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت منتشر شده آمده است: اگر تولید آنتی‌بیوتیک های جدید را فقط بعهده بازار بگذاریم، داروهایی که به آنها نیاز فوری داریم به موقع تولید نخواهند شد. برای تحقیق و ساخت داروهای جدید علیه باکتری‌های این فهرست، دولت‌ها باید سیاست‌هایی را در پیش بگیرند که سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی را افزایش دهد.

این سازمان پیش از این هشدار داده بود که اگر برای تولید آنتی بیوتیک های جدید اقدام نشود به دوران "پساآنتی بیوتیک" خواهیم رسید دورانی که مثل عصر پیش از پزشکی مدرن، یک عفونت ساده می تواند باعث مرگ شود و بسیاری از جراحی‌ها به دلیل نبود آنتی بیوتیک موثر انجام‌پذیر نخواهد شد و انجام اقدامات پزشکی نظیر پیوند عضو، سزارین، پیوند مفصل و شیمی درمانی بدون آنتی‌بیوتیک بسیار خطرناک می‌شود.

به گزارش بی‌بی‌سی، باکتری‌ها برای اینکه با جهش ژنتیکی به آنتی‌بیوتیک مقاوم شوند به زمان احتیاج دارند اما مجموعه‌ای از عوامل این روند را تسریع کرده که به شرح زیر است:

- از سال ۱۹۸۷ هیچ رده جدید آنتی‌بیوتیک تولید نشده و شرکت‌های داروسازی ترجیح می‌دهند به جای سرمایه گذاری برای تولید آنتی‌بیوتیک که فقط برای مدتی محدود مصرف می‌شود، داروهایی تولید کنند که بیماران برای مدت بیشتری مصرف می‌کنند مانند داروی فشار خون یا داروی پایین آورنده قند یا کلسترول.

- مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک و حتی آنتی‌بیوتیک‌های اختصاصی یا وسیع‌الطیف در دامداری، مرغداری، شیلات و کشاورزی

- مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک

- آموزش ناکافی پزشکان و کادر درمانی در مورد تجویز آنتی بیوتیک

بنابر این گزارش، سال گذشته بیش از ۸۰ شرکت داروسازی از دولت‌ها درخواست کردند تا در جلب سرمایه برای تولید آنتی‌بیوتیک‌های موثر در برابر این باکتری‌های مقاوم به آنها کمک کنند. این شرکت‌ها در مقابل تعهد کردند که در تحقیق و توسعه آنتی بیوتیک و بهبود دسترسی به این داروها در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کنند.

گفته می‌شود تنها چهار شرکت داروسازی در مورد آنتی بیوتیک‌ها تحقیق می کنند در حالی که این تعداد زمانی ٢٠ شرکت بوده است.

  

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =