شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۴
کد خبر: 207635

نایب رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری به تشریح عمده‌ترین خطاهای پرستاری و بیشترین اشتباهات پزشکی در ایران پرداخت.

عمده‌ترین خطاهای پزشکی و پرستاری

سلامت نیوز: نایب رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری به تشریح عمده‌ترین خطاهای پرستاری و بیشترین اشتباهات پزشکی در ایران پرداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  تسنیم، سیدرضا مظلوم - نایب رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری درباره عمده‌ترین خطاهای پزشکی و پرستاری اظهار داشت: بر مبنای شکایاتی که در کمیسیون های پزشکی بررسی می گردد درصد خطاهای پزشکی بیشتر از خطاهای پرستاری است و میزان شکایات در پزشکی نسبت به پرستاری بیشتر است و براساس گزارشات موجود درصد خطاهای پرستاری که در کشور وجود دارد نسبت به استاندارد جهانی کمتر است.

وی ادامه داد: عمده ترین دلیل خطای پزشکی در ایران نبود پزشک متخصص است و به دلیل کمبود پزشک  متخصص بار کاری پزشکان افزایش یافته، تمرکز کافی روی مراحل کاری از جمله تشخیص و درمان  وجود ندارد  و به این دلیل خطاهای پزشکی رخ می‌دهد،  بنابراین اگر ما تعداد پزشکان متخصص را افزایش دهیم، رسیدگی به بیمار بیشتر خواهد شد و تمرکز کار بیشتر می‌شود و به تبع آن  آمار خطاها کاهش پیدا می‌کند.

مظلوم تصریح کرد: خطا در بخش پرستاری دو دلیل عمده دارد یکی از دلایل اساسی، شیفت‌های اضافه کاری  اجباری است زیرا اگر پرستاری براساس قانون ارتقاء بهره وری 144 ساعت کار کند و با تمایل خود پرستار به اضافه کاری نهایتا 80 ساعت اضافه کار پر کند در حقیقت روزی 6 ساعت  فعالیت می‌کند و 18 ساعت استراحت خواهد کرد، بنابریان هیچ گونه احتمال خطایی براساس خستگی وجود نخواهد داشت اما اگر پرستار 12 ساعت شیفت کاری داشته باشد احتمال افزایش خطا بالا خواهد رفت، زیرا شیفت‌های اضافه کاری اجباری از نظر روحی نیز پرستار را تحت  تاثیر قرار می‌دهد، و مهمترین دلیل خطا در پرستاری شیفت‌های اضافه و اجباری است.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد افزود: دلیل دیگر احتمال بروز خطا در پرستاری، انگیزش‌های شغلی و کاری پرستاران است، زیرا پرستاری جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شود. اگر برای پرستاران امکانات رفاهی فراهم شود و منزلت اجتماعی وی تامین شود و از نظر روحی تقویت شود، مطمئنأ بر روی عملکرد وی از نظر کاری تاثیر خواهد داشت و در کاهش بوز خطا نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

مظلوم عنوان کرد: در حال حاضر نیز پرستاران با وجود تمام سختی‌های کار تمام تلاش خود را می‌کنند که کار بیمار انجام شود و براساس گزارشات موجود درصد خطاهای پرستاری که در کشور وجود دارد نسبت به استاندارد جهانی کمتر است.

وی بیان کرد: سه نوع خطا وجود دارد که یا مربوط به پزشک است، یا پرستار و یا مکمل یکدیگر هستند. اما براساس آمار گزارش خطاها از کمیسیون‌های پزشکی، خطاهایی که در حوزه پرستاری رخ می‌دهد با پزشکی مکمل هستند اما خطاهایی که در حوزه پزشکی رخ می‌دهد تنها به پزشکان مربوط است و بر مبنای شکایاتی که در کمیسیون‌های پزشکی بررسی می‌شود درصد خطاهای پزشکی بیشتر از خطاهای پرستاری است و میزان شکایات در پزشکی نیز بیشتر است.

مظلوم در خصوص راههای کاهش بروز خطا در حوزه سلامت، یادآور شد: برای کاهش دادن بروز خطا در پزشکی کاهش تراکم کاری در پزشکان است و راه حل دوم آموزش است و با تکمیل سیستم آموزشی و نظارت بر کار درمانی می‌توان خطاها را کاهش داد.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha