هيئت رئيسه مجلس اجازه مخالفت با حذف خدمات حمايتي بهزيستي را نداد

۱۳۸۶/۰۱/۱۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2125
هيئت رئيسه مجلس اجازه مخالفت با حذف خدمات حمايتي بهزيستي را نداد

به گزارش سلامت نیوز رفعت بيات در گفت‌وگو با فارس افزود: قرار بود در مورد تبصره واگذاري خدمات حمايتي بهزيستي به كميته امداد من به عنوان مخالف در مجلس صحبت كنم اما هيئت رئيسه مجلس اين اجازه را به من نداد و فضاي مجلس به گونه‌اي بود كه با عجله و بدون توجه به تبعات آن اين مصوبه را تصويب كرد.
وي اضافه كرد: با اين مصوبه معلوم نيست چه اتفاقي براي مددجوياني كه تاكنون از بهزيستي حمايت مي‌شدند مي‌افتد و مثلاً يك زن كه به علت اعتياد همسرش و نبود او از بهزيستي حمايت مي‌شد يا فرزندان او به مهد كودك‌هاي تحت پوشش بهزيستي فرستاده مي‌شد در ابهام قرار مي‌گيرد و مددجويان بهزيستي امسال با مشكلات زيادي مواجه مي‌شوند زيرا اساساً رويكرد بهزيستي و كميته امداد در كمك به نيازمندان متفاوت است.
بيات گفت: بسياري از افراد خير هستند كه خارج از چارچوب فرهنگي كميته امداد براي حمايت از ايتام و نيازمندان به بهزيستي كمك مي‌كردند و اكنون با مصوبه اخير مجلس و حذف خدمات حمايتي بهزيستي اين سازمان از اين كمك‌ها محروم مي‌شوند.
وي افزود: به نظر من با وجود اين كه اين پيشنهاد دولت قبلاً در كميسيون تلفيق و ديگر كميسيون‌هاي تخصصي مجلس رد شده بود، هيئت رئيسه مجلس با طرح اين بند از لايحه بودجه در روزهاي آخر و با سوءاستفاده از خستگي نمايندگان و با اجازه ندادن به صحبت كردن مخالفان، زمينه تصويب واگذاري خدمات حمايتي بهزيستي به كميته امداد را فراهم كرد.
عضو كميسيون تلفيق مجلس همچنين اضافه كرد: علاوه بر آن تفكر حاكم بر بودجه امسال به نوعي است كه نمي‌تواند باعث شكوفايي بخش خصوصي شود و اجراي بند «ج» اصل 44 قانون اساسي با اين بودجه بسيار مشكل است و من اين مسائل را در روزهاي آينده در مجلس پيگيري مي‌كنم.
وي گفت: مسئله مهم و قابل بحث در بودجه امسال بي‌توجهي به هدفمند كردن يارانه‌ها به خصوص يارانه بنزين و آرد و نان بود، مسئله درآمد شركت ملي نفت كه حدود 5/6 درصد درآمد نفت را در اختيار دارد و ماليات و سود سهام شركت‌هاي آن را وزارت نفت پرداخت مي‌كند نيز يكي ديگر از نقاط ضعف بودجه امسال است.
بيات افزود: در مورد يارانه آرد و نان نيز پيشنهاد ما اين بود كه براي كوتاه كردن دست مافياي آرد، يارانه به جاي آرد به نان تعلق گيرد و نان يارانه‌اي رايگان در اختيار مردم قرار داده شود تا مردم با استفاده از سهميه نان رايگان نان با كيفيت‌تري را دريافت كنند و آرد آزاد در اختيار نانوايان قرار گيرد.
وي گفت: اين طرح علاوه بر اين كه دست مافياي آرد را كوتاه مي‌كرد موجب صرفه جويي حدود نيمي از يارانه 2 هزار و 300 ميليارد تومان آرد مي‌شد و بر اساس آن براي هر فرد روستايي 80 كيلو و هر فرد شهري 60 كيلو گرم نان رايگان در ماه در نظر گرفته شده بود اما اين طرح با مخالفت دولت و جايگزين شدن طرح دولت مبني بر كاهش نانواهاي سنتي و جايگزين كردن كارخانه‌هاي نان صنعتي در مجلس با استفاده از آئين‌نامه‌هاي داخلي مجلس طور ديگري مطرح شد و تصويب نشد.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس افزود: تجميع نانواهاي سنتي و تأسيس كارخانه‌هاي بزرگ نان صنعتي كه با ورود دستگاه‌هاي توليد اين كارخانه‌ها از خارج همراه است ابزار ديگري در دست مافياي آرد و نان كشور خواهد بود كه البته چارچوب آن نيز در قانون مشخص نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.50077s, 18q