به همت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی،

سیستم ایمپلنت مغزی در کشور طراحی می‌شود

۱۳۹۶/۰۳/۲۷ - ۱۴:۰۶ - کد خبر: 215819
سیستم ایمپلنت مغزی در کشور طراحی می‌شود

سلامت نیوز: معاون کارگروه ایمپلنت‌های مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی گفت: برای اولین بار در کشور و به صورت پژوهش همگرا، شرایط طراحی چند گونه از سیستم‌های ایمپلنت مغزی در کشور فراهم خواهد شد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، محمدحسین مقامی گفت: یکی از اهداف ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، تشویق محققین مختلف برای فعالیت در حوزه پژوهشی ایمپلنت‌های مغزی است. برای رسیدن به این مهم، این ستاد در بهمن ماه سال 1393 اقدام به تشکیل یک کمیته علمی متشکل از اساتید شاخص و فعال در این حوزه کرد که پس از تشکیل حدود 15 جلسه، RFP‌های متعدد (درخواست ارائه پروپزال از طرف متخصصان) در 10 عنوان که برای تکمیل یک ایمپلنت مغزی نیاز است، آماده شد.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،معاون کارگروه ایمپلنت‌های مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی اظهار کرد: در مجموع، بیش از 50 متخصص به طور مستقیم در این پروژه ها شاغل هستند که از این میان 17 نفر آن‌ها عضو هیات علمی دانشگاه های مختلف کشور هستند. تاکنون 25 درصد هزینه‌های مربوطه از طرف ستاد به دانشگاه ها پرداخت شده است و مابقی پرداخت‌ها نیز با بررسی گزارش‌های ارسالی از طرف مجریان و تایید ناظران پرداخت خواهد شد.


مقامی افزود: در نهایت با اتمام این پروژه‌های مصوب و با توجه به رویکرد مورد نظر ستاد علوم شناختی، شرایط طراحی چند گونه از سیستم‌های ایمپلنت مغزی در کشور فراهم خواهد بود که این امر برای اولین بار در کشور و به صورت پژوهش همگرا و توسط افراد متخصص از رشته های علمی مختلف انجام می شود.


مقامی درباره سیستم‌های ایمپلنت مغزی نیز گفت: یک سیستم ایمپلنت مغزی به طور کلی وظیفه ثبت سیگنال‌های عصبی و یا تحریک سلول‌های عصبی را بر عهده دارد. در واقع این سیستم‌ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که در حالت ثبت سیگنال‌های عصبی، الکترودهای طراحی شده پس از برداشته شدن قسمت مشخصی از استخوان جمجمه، در تماس با سطح مغز و یا در عمق‌های کم یا زیاد آن قرار گرفته و با دریافت سیگنال‌های مغزی و ارسال آن‌ها به صورت بی‌سیم به محیط بیرون، امکان پردازش سیگنال‌های دریافتی و استخراج اطلاعات مورد نیاز از آن‌ها را فراهم می‌کنند.
وی افزود: کاربرد سیستم‌های ایمپلنت مغزی متفاوت بوده و حوزه های مختلف پزشکی، توانبخشی، بازتوانی و نظامی را شامل می‌شود و به عنوان مثال در حوزه پزشکی، می‌توان به سیستم‌های تحریک عمقی مغز که برای درمان پارکینسون استفاده می‌شود، اشاره کرد.


وی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به قرار گرفتن این حوزه در مرزهای دانش، درحال حاضر ایران 0.6 درصد از تولید علم این حوزه را به خود اختصاص داده و براساس آمار موجود، کشور ما جزء 25 کشور اول فعال در حوزه ایمپلنت‌های مغزی است که انتظار می‌رود با حمایت‌های انجام شده از طرف ستاد علوم شناختی، رشد قابل قبولی در این حوزه و در طی سال‌های آتی در کشور مشاهده شود.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
16.23674s, 20q