ماسك‌هاي موجود در ايران استاندارد نيست

۱۳۸۶/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2271
ماسك‌هاي موجود در ايران استاندارد نيست

به گزارش سلامت نیوز دكتر مسعود رحيميان در گفت‌وگو با ايسنا، خاطرنشان كرد: ماسك‌هاي ايراني معمولاً تنها از يك لايه كاغذي تشكيل شده‌اند و علاوه بر اين كه ازضخامت كافي برخوردار نيستند، ازهر طرف نشت دارند و اين درحالي است كه در بسياري از كشورهاي ديگر جهت هر شغل، ماسك مربوط به آن شغل وجود دارد.

وي با بيان اين كه پس از پوست، ريه‌ها در تماس با محيط خارج مي‌باشند، خاطرنشان كرد: ذرات مضر ضمن ورود به داخل ريه، راه‌هاي هوايي را تنگ كرده و موجب علائم اوليه‌اي همچون سرفه، خس خس سينه و تنگي نفس مي‌شود.

دكتررحيميان اضافه كرد: اين ذرات مضر علائم باليني آسم صنعتي را با مواد پروتئيني حيواني و گياهي و برخي مواد شيميايي مختلف، تشديد كرده و به دنبال ايجاد آنتي‌بادي‌ها طي تماس‌هاي مكرر با اين ذرات، ريه‌ها واكنش نشان خواهند داد.

وي بهترين روش درمان جهت بيماران مبتلا به اين عارضه را اجتناب از حضور در محيط‌هايي با عوامل تشديد كننده و زمينه‌ساز بيماري ذكر كرد.

عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد اذعان داشت: موارد مشاهده شده آسم در كارگاه‌هاي صنعتي به كميسيون تامين اجتماعي جهت بررسي ارجاع داده مي‌شود، ولي به علت عدم راي ضمانت اجرايي، اين مشكل همچنان لاينحل باقي مانده است.

دكتر رحيميان در پايان به كارفرمايان توصيه كرد؛ جهت جلوگيري از افزايش آسم شغلي، با انجام تست تنفس دوره‌اي و انجام عكس‌برداري از ريه پرسنل، در اين خصوص ايفاي نقش كنند.

 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.84658s, 18q