آلودگي هوا سالانه باعث كاهش عمر‌٩٩٠٠تهراني شده است

۱۳۸۶/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2273
آلودگي هوا سالانه باعث كاهش عمر‌٩٩٠٠تهراني شده است

به گزارش سلامت نیوز دكتر فتح‌الله امي در گفت‌وگو با  ايسنا، با اشاره به اين كه در بسياري از كشورهاي آسيايي، كيفيت هوا از حد استاندارد تعيين شده سازمان بهداشت جهاني (WHO) بالاتر است، گفت: بر اساس جديدترين آمارهاي سازمان بهداشت جهاني سالانه حدود 800 هزار نفر در اثر آلودگي هواي شهري دچار مرگ زودرس مي‌شوند كه از اين تعداد 500 هزار نفر در آسيا زندگي مي‌كنند.

وي با اشاره به مصرف روزانه 9 تا 12 ميليون ليتر بنزين در تهران گفت: هر روز يك بمب 8 هزار تني بنزين در تهران منفجر مي‌شود كه از اثرات آن مي‌توان به سرطان ريه و بيماريهاي قلبي و تنفسي در پايتخت اشاره كرد.

مدير طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران بدترين نقطه تهران را به لحاظ آلودگي هوا زير پل سيدخندان اعلام كرد و گفت: آلودگي هوا سالانه باعث كاهش طول عمر 9 هزار و 900 تهراني شده است.

وي گسترش سطح شهرها در ابعاد كمي و كيفي از نتايج رشد و توسعه شهرنشيني است كه باعث بروز مشكلات پيچيده و قابل توجهي براي جوامع شهر نشين شده است كه از جمله اين مشكلات مي‌توان به آلودگي هوا و ازدحام بيش از حد وسايل نقليه اشاره نمود كه بطور محسوس در كلان شهرهايي مانند تهران قابل مشاهده است.

مدير طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران با اشاره به اين كه منابع عمده آلوده‌كننده هوا كه بر هم زننده حالت تعادل تركيبي هوا هستند، به چهار گروه اصلي در قالب مجموعه وسايل نقليه موتوري، فعاليت صنايع و كارخانجات، منابع گرمايش خانگي و تجاري و منابع متفرقه تقسيم‌بندي مي‌شوند، تصريح كرد: در اين بين تردد وسايل نقليه موتوري در شبكه حمل و نقل به عنوان منبع اصلي آلوده‌كننده هوا در بين ساير منابع شناخته شده است.

به گفته امي مهمترين آلاينده‌هاي منتشره توسط وسايل نقليه موتوري اكسيدهاي نيتروژن، مونواكسيد كربن، هيدروكربن‌هاي نسوخته،‌ذرات معلق و اكسيدهاي گوگرد كه از عوامل اصلي آلودگي هوا هستند.

مدير طرح جامع كاهش آلودگي هواي تهران ترغيب مردم به استفاده از وسايل نقليه حمل و نقل عمومي، تسهيلات پياده‌روي و دوچرخه جهت كاهش استفاده از وسايل نقليه شخصي را ضروري خواند و به ايسنا گفت: ترويج فرهنگ هم‌پيمايي در مسيرهاي يكسان و كاهش خودروهاي تك سرنشين، دقت در هنگام سوختگيري (سرريز شدن بنزين با باك خودرو در هنگام سوختگيري)، علاوه بر هدر رفتن انرژي و سرمايه ملي باعث انتشار هيدروكربن‌هاي نسوخته در هوا مي‌شود، عدم حمل بارهاي حجيم و غير متناسب با خودروهاي سواري كه باعث افزايش مقاومت وسايل نقليه در برابر فشار هوا و افزايش مصرف سوخت مي‌گردد و استفاده از بنزين بدون سرب يا گاز (مايع – جامد) به جاي بنزين معمولي نيز از ديگر راهكارهاي كاهش آلودگي هواست.

وي افزود: در اكثر شهرهاي آسيايي، منابع متحرك بيشترين سهم را در توليد آلودگي دارا هستند. اين امر در مورد ذرات معلق، منواكسيد كربن و اكسيدهاي نيتروژن مشهودتر است. راهكار چنين معضلي اقدامات موثري از جمله بهبود استانداردهاي آلودگي و تكنولوژي خودروها، معاينه فني خودروها، توسعه و استفاده هرچه بيتر از وسايل حمل و نقل عمومي را در بر مي‌گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.23053s, 18q