سه‌شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
کد خبر: 227519

استفاده مرتب از میوه ها و سبزیجات برابر است با کاهش خطر بیماری هایی چون: آلزایمر، سکته مغزی، بیماری های قلبی و عروقی، برخی از سرطان ها، آب مروارید و برخی از مشکلاتی که با پیری در ارتباط هستند.

5 مزیت نوشیدن آب کرفس

سلامت نیوز: استفاده مرتب از میوه ها و سبزیجات برابر است با کاهش خطر بیماری هایی چون: آلزایمر، سکته مغزی، بیماری های قلبی و عروقی، برخی از سرطان ها، آب مروارید و برخی از مشکلاتی که با پیری در ارتباط هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، مسلما وقتی انواع مختلفی از میوه ها و سبزیجات را در برنامه غذایی خود به کار می برید مزایای بالقوه آنها برای سلامت تان نیز افزایش می یابد.

تنها یک نوع میوه یا سبزی نمی تواند تمام ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های مورد نیازتان را مهیا کند.  بنابراین خوردن انواع مختلفی از آنها می تواند مزایای فراوانی برای سلامتتان داشته باشد.

استفاده از میوه ها و سبزیجات در برنامه غذایی تنها به برنامه غذایی ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان اضافه نمی کند بلکه این مواد غذایی همچنین منابع ارزشمند فیبر نیز هستند.

مانند دیگر سبزیجات کرفس نیز کالری بسیار پایینی دارد. یک فنجان کرفس خرد شده کمتر از 20 کالری دارد.

کرفس معمولا به عنوان یک غذای خوب نادیده گرفته می شود اما به کار بردن آن در برنامه غذایی می تواند به اندازه دیگر سبزیجات سودمند باشد.

در ادامه با پنج مورد از خواص آب کرفس برای بدن آشنا می شویم:


1- آب رسانی بعد از ورزش

کرفس و آب کرفس هر دو می توانند بسیار آب رسان باشند. مانند دیگر میوه ها و سبزیجات بخش زیادی از کرفس را نیز آب تشکیل داده است. در واقع بیش از 95 درصد کرفس آب است.

نوشیدن آب برای هیدراته ماندن بسیار مهم است اما استفاده از میوه و سبزیجاتی مانند کرفس نیز به آب رسانی بدن کمک می کند.

یکی از دلایلی که کرفس یا آب کرفس پس از ورزش به عنوان یک آب رسان خوب در نظر گرفته می شود این است که تنها به بدن آب رسانی نمی کند بلکه الکترولیت نیز برایش مهیا می کند.

با عرق کردن الکترولیت از دست می دهید، بنابراین جایگزین کردن الکترولیت ها با مایعات بعد از ورزش می تواند بسیار مفید باشد. کرفس منبع الکترولیت ها است: پتاسیم، سدیم، کلیسم و منیزیم.

برخی از مربیان ورزشی آب کرفس را به عنوان یکی از بهترین تامین کننده های الکترولیت توصیه می کنند.


2- فشار خون

استفاده از یک برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزیجات می تواند برای کاهش فشار خون مفید باشد. میوه و سبزیجات منابع غنی پتاسیم هستند که معمولا کمبودشان در برنامه غذایی مردم دیده می شود.

پتاسیم یک ماده مغذی است که می تواند مایعات را به درون سلول ها بکشاند و به کاهش فشار خون کمک کند. یک فنجان کرفس خرد شده می تواند 7 درصد نیاز روزانه بدن به پتاسیم را تامین کند.

کرفس بر خلاف دیگر سبزیجات، به بدن سدیم نیز می رساند. البته این مقدار در مقایسه با غذاهای فرآوری شده بسیار کم است و یک فنجان کرفس خرد شده تنها حاوی 3 درصد سدیم مجاز در طول روز است.

شاید افرادی که بنا به دلایل پزشکی به شدت سدیم را در برنامه غذایی خود محدود کرده اند از خوردن کرفس منع شوند.

با اینکه کرفس در خود سدیم نیز دارد همچنان برای پایین آوردن فشار خون مناسب است. محققان متوجه شدند کرفس حاوی ترکیبی است به نام 3-n-butylphthalide این ترکیب فشار خون را با نرخ 12 تا 14 درصد کاهش می دهد و برای رسیدن به آن تنها چار ساقه کرفس کافی است.


3- تنظیم وزن

خوردن غذاهایی که کالری کمی دارند اما مواد مغذی شان بالا است برای تنظیم وزن بسیار مناسب است. کرفس یا آب کرفس با اینکه کالری کمی دارند اما مواد مغذی بسیاری را وارد بدن می کنند.

یک فنجان کرفس حاوی حدود 2 گرم فیبر است. فیبر یکی از مواد مغذی است که پس از خوردنش احساس سیری می کنید.

تحقیقات نشان داده است تنها اضافه کردن فیبر در برنامه غذایی می تواند به کاهش وزن کمک کند. محققان می گویند تمرکز روی خوردن غذاهای حاوی فیبر تاثیرش به همان اندازه استفاده از یک برنامه غذایی پیچیده است و می تواند موجب کاهش وزن شود.


4- منبع آنتی اکسیدان های ضد سرطانی

در یک تحقیق مشخص شد برنامه غذایی چینی ها آنتی اکسیدان بسیار بالایی دارد و یکی از 5 غذای اصلی آنها که به افزایش سطح آنتی اکسیدان کمک می کند همین کرفس است.

با اینکه کرفس به اندازه دیگر سبزیجات مورد توجه نیست اما می توان از آن به عنوان یک منبع آنتی اکسیدان بسیار مناسب در برنامه غذایی استفاده کرد.

کرفس دو ترکیب گیاهی خاص به نام های آپیجینن و لووتولین دارد. تحقیقات نشان داده این دو می توانند با سلول های سرطانی پروستات و سینه مقابله کنند. تحقیقات بیشتری نیاز است تا به مزایای کامل این دو ترکیب بتوان پی برد.


5- سلامت گوارش

محققان می گویند اضافه کردن کرفس به برنامه غذایی و مصرف مرتب آن می تواند به کاهش التهاب معده کمک کند. التهاب معده مشکلی است که در آن پوشش معده دچار التهاب شده است. خوردن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان نظیر کرفس همچنین کمک می کند از ایجاد زخم معده پیشگیری شود.

نوشیدن آب کرفس نمی تواند تضمین کند که التهاب یا زخم معده کاملا التیام یابد و نباید به عنوان دارو مورد استفاده قرار بگیرد.


آیا می توان مقدار بسیار زیادی کرفس خورد؟

کرفس کالری بسیار پایینی دارد و به همین دلیل می تواند بخشی از یک برنامه غذایی سالم و متعادل باشد.

با این حال به هیچ وجه توصیه نمی شود که از کرفس به عنوان تنها منبع غذایی در برنامه غذایی استفاده کنید. این روش می تواند منجر به سوء تغذیه شود.

خوردن مقدار زیادی کرفس خام به صورت مداوم می تواند منجر به کمبود ید در یک فرد شود.

خوردن هر غذایی در مقادیر بالا می تواند آثار منفی در پی داشته باشد بنابراین کرفس را به عنوان بخشی از برنامه غذایی خود استفاده کنید.

منابع:

6 Best Hydrating Foods for Athletes – https://www.active.com/nutrition/articles/6-best-hydrating-foods-for-athletes

A New Look at an Ancient Remedy: Celery – http://www.nytimes.com/1992/06/09/health/a-new-look-at-an-ancient-remedy-celery.html

Gastritis – http://www.umm.edu/health/medical/altmed/condition/gastritis

Single-Component Versus Multicomponent Dietary Goals for the Metabolic Syndrome: A Randomized Trial – http://annals.org/aim/article/2118594/single-component-versus-multicomponent-dietary-goals-metabolic-syndrome-randomized-trial

Dietary flavonol and flavone intakes and their major food sources in Chinese adults. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21058200

Celery: Health Benefits & Nutrition Facts – https://www.livescience.com/50640-celery-nutrition.html

Celery: Health Benefits and Dietary Tips – https://www.medicalnewstoday.com/articles/270678.php

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =