نارضايتي مردم از اورژانس‌ها نقطه بحران نظام سلامت است

۱۳۸۶/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2294
نارضايتي مردم از اورژانس‌ها نقطه بحران نظام سلامت است

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، كامران باقري لنكراني جمعه در مراسم بازديد از بيمارستان حضرت رسول اكرم(ص) در تهران كه در آستانه هفته سلامت (18 تا 24 فروردين) انجام شد، در جمع خبرنگاران افزود:‌ بررسي‌ها حدود 70 درصد رضايتمندي مردم را از بيمارستانها نشان مي‌دهد البته اين آمار در بخشهاي مختلف متفاوت است و بين 50 تا 90 درصد متغير است.
وي اضافه كرد:‌ بيشترين عامل نارضايتي مردم از وضعيت اورژانسهاي بيمارستانهاست كه نقطه بحران ماست و تلاش مي‌كنيم اين مسئله اصلاح شود، بيشتر نارضايتي‌ها نيز به بحثهاي جانبي و غير پزشكي در پذيرش بيماران مربوط مي‌شود و براي اصلاح اين وضعيت بايد براي بهبود فضاي اورژانسها، برخورد مناسب‌تر با بيماران و همراهان آنها، اصلاح در پذيرش بيماران، جا به جايي سريع و به موقع بيماران اقدام كنيم تا همراهان بيماران مداخله نكنند.
وزير بهداشت گفت: جلب نيروهاي بيشتر در اورژانسها نيز از ديگر برنامه‌هايي است كه در اين مسير انجام مي‌شود و با اعتباراتي كه امسال براي اين منظور پيش بيني مي‌كنيم نيروهايي استخدام مي‌كنيم كه بيشتر در بيمارستانهاي شلوغ‌تر مشغول شوند.

*23 هزار نفر به مجموعه وزارت بهداشت اضافه شد

وي اضافه كرد:‌ سال گذشته با وجود همه محدوديتها و كسري بودجه 14 هزار نيروي جديد در دو نوبت در وزارت بهداشت استخدام شد و امسال هم همين روند ادامه مي‌يابد.
وي افزود: علاوه بر آن حدود بيش از 8 هزار نيروي شركتي وزارت بهداشت قراردادي شدند و مستقيما به عنوان نيروي وزارت بهداشت درآمدند كه هم موجب اطمينان ما از ماندگاري آنها و هم افزايش رضايتمتدي آنها شد و به اين ترتيب حدود 23 هزار نفر در سال 85 به مجموعه وزارت بهداشت اضافه شد و پرسنل بيمارستاني وزارت بهداشت از 250 هزار نفر به بيش از 270 هزار نفر افزايش يافت.

* اميدواريم امسال كسري بودجه نداشته باشيم

وي گفت: سال گذشته وزارت بهداشت با حدود 650 ميليارد تومان كسري بودجه مواجه بود كه در سرانجام در ماه پاياني سال 437 ميليارد تومان آن با مصوبه مجلس جبران شد و توانستيم حقوق معوقه پرسنل را كه از سال 83 و حتي در مواردي از سال 79 باقيمانده بود پرداخت كنيم.
وزير بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبني بر اينكه آيا پيش بيني مي‌كنيد امسال هم كسري بودجه داشته باشيد، گفت: تلاش مي‌كنيم امسال كسري بودجه نداشته باشيم ولي نظام سلامت نظام پرخرجي است و هيچ وقت نبايد نگاه به بخش سلامت نگاه هزينه- فايده باشد بلكه نگاه هزينه - كارآمدي حداقل نگاهي است كه بايد باشد، مردم توقع به حقي از نظام سلامت دارند و اين كار پرخرجي است كه وظيفه دولت است.
باقري لنكراني اضافه كرد: در بودجه امسال رديف متمركز 200 ميليون دلاري خريد تجهيزات پزشكي كه در سال 85 بود حذف شد، سال گذشته با استفاده از اين اعتبار معادل 130 ميليون دلار تجهيزات پزشكي براي بيمارستانها خريداري شد به عنوان مثال 55 دستگاه سي تي اسكن، 27 دستگاه آنژيوگرافي و 8 دستگاه راديوترابي از اين محل براي بيمارستانها خريداري شد،البته سال مالي اين اعتبارات تيرماه تمام مي‌شود و اين خريدها هنوز كامل نشده است.
وي گفت: سال 86 اين رديف را نداريم البته 30 درصد به اعتبارات بيمارستانها اضافه شده است كه گر چه كمتر از اعتبار سال 85 است اما قطعا از وضعيت سال 84 و 83 بهتر است.

*كمبود 15قلم دارو در بيمارستانها

وزير بهداشت همچنين با اشاره به كمبودهاي دارويي در كشور گفت: به طور كلي براي تامين حدود 15 قلم دارو در كشور مشكل داريم كه اغلب آنها آنتي بيوتيك هستند، تلاش ما اين است كه بيمارستانها داروهاي مورد نياز بيماران را تامين كنند و اكنون حدود 95 درصد داروي مورد نياز بيماران در بيمارستانها موجود است و 10 تا 15 قلم دارويي كه كمبود داريم بيشتر به علت كمبود آن در سطح جهاني است.
وي افزود: مصرف برخي از اين داروها مانند ايمينوگلابين در دنيا حدود 6 برابر شده است در حالي كه توليد آن حدود نصف شده است و اين باعث شده كه قيمت آن 4 برابر در دنيا افزايش يابد با اين حال به جز اين چند قلم دارو بقيه داروها را امسال بهتر و قويتر از گذشته در بيمارستانها تامين مي‌كنيم.
باقري لنكراني با اشاره به هيئت امنايي شدن بيمارستانها در سال 85 گفت: سال گذشته 18 بيمارستان كشور هيئت امنايي ‌شدند، اين تجربه در جاهاي مختلف متفاوت بود اما در مجموع حضور معتمدان مردم،‌ نمايندگان مجلس و اعضاي هيئت علمي دانشگاهها به عنوان هيئت امناي بيمارستانها تاثير مثبتي داشت و واگذاري اختيارات دولت به اين مجموعه ها باعث تحرك بيشتر در اكثر اين بيمارستانها شد اما براي انگيزه بيشتر آنها و بهبود نتيجه هنوز با ايده آل فاصله داريم.
وي با اشاره به وضعيت بيمارستان حضرت رسول اكرم(ص) افزود: سال گذشته800 ميليون تومان براي تجهيز و بازسازي اين بيمارستان اختصاص يافت، اين بيمارستان به عنوان يكي از بيمارستانهاي مرجع آموزشي و مراقبتهاي ويژه است و اكثر بيماران آن بيماران بد حال هستند به همين علت نسبت تعداد تختهاي ويژه آن به كل تختها بيش از بيمارستانهاي معمولي است.

*نسبت پرستار به تخت بيمارستاني در ايران

وي ادامه داد: بيماراني كه در تختهاي عادي اين بيمارستان بستري مي‌شوند نيز عموما بيماراني هستند كه نيازمند ICU هستند، نكته قابل توجه اين است كه نسبت تعداد پرستار به تخت بيمارستاني در چنين بيمارستانهايي بايد از 7/0 نفر به ازاي هر تخت باشد كه استاندارد تعريف شده سازمان مديريت براي بيمارستانهاي كشور است اما در چنين بيمارستانهايي كه تخت مراقبت ويژه بيشتري دارند اين نسبت بايد بيشتر و در حدود 3 پرستار به ازاي هر تخت باشد در حال حاضر اين نسبت در بيمارستان حضرت رسول 2 است كه بايد افزايش يابد.
وزير بهداشت با اشاره شعار هفته سلامت گفت: شعار جهاني امسال "آينده مطمئن با سرمايه گذاري در سلامت" است كه براي رسيدن به اين هدف مهم نيازمند همكاري بين بخشي و بين المللي هستيم زيرا فقط ساختن بيمارستان و درمانگاه نتيجه بخش نيست و با توجه به افزايش بيماريهاي غير واگير يك ديد همه جانبه نگر لازم است تا گفتمان پيشگيري را در كشور به صورت گفت و گوي روز حاكم كند.
وي اضافه كرد: در بعد بين المللي همكاري كشورها و به خصوص كشورهاي همسايه بسيار اهميت دارد به عنوان مثال سال گذشته دو ميليارد سفر هوايي در دنيا انجام شد كه باعث مي‌شود يك عامل بيماري به سرعت از يك نقطه به نقطه ديگر منتقل شود، براي اين منظور در مهرماه 84 كه اولين حضور ما در دولت نهم بود گروه G5 را با همكاري كشورهاي عراق، افغانستان، پاكستان و سازمان ملل براي حفظ سلامت در منطقه تشكيل داديم.
وي همچنين با اشاره به هفته سلامت گفت: در اين هفته تلاش عمده ما حساس كردن همه دستگاهها و مردم براي توجه به مقوله سلامت است به همين علت جلسات متعددي با آموزش و پرورش، صنايع غذايي و ديگر دستگاهها داريم، همچنين رسانه‌ها نيز نقش بسيار موثري در آموزش عمومي جامعه دارند و من عميقا اعتقاد دارم كه آموزش عمومي مردم از طريق رسانه‌ها در بهبود زندگي مردم موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.97538s, 18q