سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
کد خبر: 230968

یک پا یا بازوی ورم کرده از معمول‌ترین علائم وجود لخته خون است.

علائمی که می‌گویند در بدن لخته خون وجود دارد

سلامت نیوز:لخته شدن خون اغلب چیز خوبی است؛ مثلا وقتی مجروح می‌شوید برای متوقف شدن خونریزی نیاز به لخته شدن خون دارید.

به گزارش سلامت نیوز، جام جم نوشت:  اما گاهی خون زمانی لخته می‌شود که به آن نیازی نیست؛ چنین شرایطی ممکن است مشکل‌ساز باشد. لخته خون می‌تواند در تمام شریان‌های بدن ایجاد شده و به آسیب‌های جدی منجر شود؛ بنابراین بهتر است قبل از این که یک لخته کوچک به بدن آسیب برساند علائم آن را بشناسیم.

تورم یک اندام

یک پا یا بازوی ورم کرده از معمول‌ترین علائم وجود لخته خون است. لخته‌ها با جلوگیری از جریان طبیعی خون، تجمع خون در پشت لخته و ورم اندام را در پی دارند. ممکن است ورم پا در بسیاری از شرایط طبیعی تلقی شود، اما درصورتی که ورم به سرعت ایجاد شده و با علائمی از درد همراه باشد بهتر است آن را جدی بگیرید.

درد بازو یا پا

درد گاهی به تنهایی و گاهی در ترکیب با علائم دیگری نظیر تورم یا قرمزی ظاهر می‌شود. این درد که معمولا هنگام راه رفتن و بلندکردن پا احساس شده و براحتی با گرفتگی یا فشار عضلانی اشتباه گرفته می‌شود ممکن است عوارض خطرناکی داشته باشد. در این شرایط بویژه اگر درد با بالارفتن دما و تغییر رنگ پوست همراه باشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

قرمزی پوست

وجود لخته خون در یک اندام می‌تواند باعث قرمزی پوست در آن اندام شود. همچنین در صورت وجود لخته در پا یا بازو، این اندام هنگام تماس با دست گرم‌تر احساس می‌شود.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه بر اثر وجود لخته ممکن است با درد قفسه سینه هنگام بروز حمله قلبی اشتباه گرفته شود. کارشناسان می‌گویند درد ناشی از وجود لخته، شدید است و تنفس عمیق آن را تشدید می‌کند.

تنگی نفس یا تپش قلب

وجود لخته در شش‌ها اکسیژن رسانی را کند می‌کند. در این شرایط ضربان قلب افزایش می‌یابد تا کمبود اکسیژن را جبران کند. احساس تپش قلب در قفسه سینه و ایجاد مشکل در تنفس عمیق از علائم وجود لخته در شش‌هاست. احساس ضعف و از حال رفتن نیز از دیگر علائم این مشکل است.

سرفه‌های غیر قابل توضیح

سرفه‌هایی خشکی که متوقف نمی‌شوند و همراه با احساس تنگی نفس یا تند شدن ضربان قلب یا درد قفسه سینه هستند می‌توانند از علائم وجود لخته باشند. گاهی نیز سرفه‌ها با اخلاط یا خون همراه می‌شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =