معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اولین آمار رسمی نتایج ثبت سرطان در ایران مربوط به سال 93 است و نشان می دهد که 109 هزار نفر این سال در کشور بیمار مبتلا به سرطان داشتیم.

معاون وزیر بهداشت: 109 هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا هستند

سلامت نیوز:  معاون بهداشت وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اولین آمار رسمی نتایج ثبت سرطان در ایران مربوط به سال 93 است و نشان می دهد که 109 هزار نفر این سال در کشور بیمار مبتلا به سرطان داشتیم.

به گزارش  سلامت نیوز به نقل از ایرنا، علیرضا رئیسی روز شنبه در همایش ملی سرطان در وزارت بهداشت افزود: این آمار دقیق ترین آمار سرطان در کشور است و نشان می دهد در هر سال 154 نفر به ازای هر 100 هزار نفر بیمار جدید، مبتلا به سرطان در کشور داریم.
وی گفت: بر اساس این آمار رسمی، در زنان ایرانی به ترتیب سرطانهای پستان با 31 در صد هزار نفر, سرطان روده بزرگ با 11 در صد، هزار نفر و سرطانهای پوست و معده با 10 و 9.8 در صد هزار نفر شایعترین سرطانها هستند.


وی گفت: در مردان ایرانی نیز به ترتیب سرطان معده با 21 در صد هزار بروز, سرطان پوست با 18.6 در صد هزار نفر و سرطانهای پروستات, روده بزرگ و مثانه با 17, 15 و 13 مورد بروز در صد هزار نفر شایعترین سرطانها هستند.
رئیسی گفت: شیوع سرطان در مردان 173 مورد در صد هزار نفر و در زنان 137 در صد در 100 هزار است.
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت از چهار سال گذشته موضوع سرطان و ثبت سرطان را جدی گرفته است و برنامه ثبت موارد سرطان که قبلا فقط در سه استان اجرا می شد اکنون در 27 استان اجرا می شود و این برنامه تا سال آینده در سه استان باقیمانده نیز اجرا می شود.
وی افزود: اکنون توانسته ایم برای اولین بار آمار رسمی سرطان را که مربوط به سال 93 است به طور رسمی تکمیل و اعلام کنیم، در شش ماه اول سال آینده، آمار ثبت سرطان در سال 94 را نیز اعلام خواهیم کرد و در نیمه دوم سال 97 آمار سرطان در سال 95 را اعلام خواهیم کرد و احتمال اینکه در سال 98 بتوانیم آمار سرطان را در کشور به روز کنیم و آمار سال 97 را اعلام کنیم وجود دارد.


رئیسی گفت: دستورالعمل برنامه ملی ثبت سرطان به همه مراکز درمانی و تشخیصی کشور ابلاغ شده است، در گذشته فقط بر اساس نتیجه یک پاتولوژی می توانستیم موارد سرطان را ثبت کنیم اما اکنون با توجه به اینکه همه بیماران با استفاده از دفترچه بیمه از دولت تسهیلاتی دریافت می کنند همه موارد سرطان حتی در مطب ها در سامانه ملی ثبت سرطان ثبت می شود و موارد تکراری آن حذف می شود.
وی افزود: به این ترتیب هر بیمار مبتلا به سرطان در کشور یک کد اختصاصی خواهد داشت و می توانیم در سال 2018 نرم افزار ملی ثبت سرطان را در ایران به تایید سازمان های بین المللی نیز برسانیم.
وی افزود: این نرم افزار با عنوان سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سرطان در ایران یک اقدام بسیار ارزشمند و قابل افتخار در نظام سلامت کشور است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha