عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرای طرح پزشک خانواده را نیاز اساسی حوزه سلامت کشور دانست.

پزشک خانواده تنها نسخه مدیریت هزینه های سلامت

سلامت نیوز:عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرای طرح پزشک خانواده را نیاز اساسی حوزه سلامت کشور دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، یعقوب شیویاری، پزشک خانواده را طرحی موفق دانست و با بیان اینکه اجرای صحیح آن باید از اولویت های مهم وزارت بهداشت باشد، گفت: اساسی ترین اقدام در حوزه سلامت باید تلاش برای رفع چالش های سد راه طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع باشد.

وی افزود: برای کاهش هزینه ها و بهبود ارائه خدمات به مردم باید در جهت اجرای طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع گامی جدی برداشت و به طور قطع در وضعیت فعلی برای نظام مند شدن ارائه خدمات و کاهش هزینه ها  چاره ای جز اجرای پزشک خانواده نداریم؛ به طور قطع اگر در جهت رفع مشکلات این طرح گام های اساسی برداشته نشود و به طور مقطعی به این مشکلات بپردازیم طرح به سرانجام نخواهد رسید.

شیویاری، پزشک خانواده را تنها نسخه اصلاح مدیریت هزینه ها در نظام سلامت دانست و ادامه داد: باید نسبت به تربیت نیروی انسانی ماهر برای اجرای بهتر این طرح اقدام کرد از سویی فرهنگ سازی مناسب نیز در دستور کار رسانه ها به ویژه صدا و سیما قرار گیرد تا طرح در جامعه نهادینه شود زیرا برخی نسبت به این طرح اطلاعات کافی و مناسب ندارند.

وی با تاکید بر لزوم تامین زیرساخت های طرح پزشک خانواده و تسری هر چه سریع تر آن به تمامی استان ها تاکید کرد و گفت: به طور جدی می طلبد ماندگاری پزشکان مشمول این طرح در روستاها و مناطق محروم افزایش یابد زیرا پزشکان سابقه مناسبی از وضعیت بیماران داشته و ماندگاری کوتاه مدت آنها برخی مشکلات را برای بیماران به همراه می آورد.

شیویاری با تاکید بر اینکه برای اجرای بهتر طرح پزشک خانواده باید از تجارب کشورهای پیشرفته بهره برد، تصریح کرد: نیاز است مشکلات نرم افزاری طرح رفع شده و دسترسی آنلاین به پرونده الکترونیک سلامت مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: هر چند تامین منابع لازم عنصری مهم در اجرای طرح ها است اما به کارگیری نیروی انسانی متخصص با ماندگاری طولانی مدت راهکار موفقیت طرح پزشک خانواده است که باید به این مهم توجه جدی شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: اگر دولت بتواند معایب طرح را هر چه سریع تر برطرف کند به طور قطع تاثیر زیادی در کاهش هزینه های حوزه سلامت دارد؛ اجرای طرح پزشک خانواده یکی از نیازهای اساسی حوزه سلامت است و از وزیر بهداشت تقاضا داریم این طرح را هر چه سریع تر به سرانجام برساند به طور قطع کمیسیون بهداشت نیز همکاری لازم را با وزارت بهداشت برای اجرای بهتر طرح خواهد داشت.برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha