مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به اجرای آزمایشی عقد قرارداد بیمه‌ها با ماماها در سه استان در سال گذشته، گفت: متاسفانه به دلیل محدود بودن امکانات برای ماماها در این قرارداد، شرایط اجرایی شدن آن وجود نداشت و این پایلوت به مرحله اجرا نرسید.

مشکلات ماماها با بیمه‌ها/ لزوم استقلال ماما در برنامه پزشک خانواده

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به اجرای آزمایشی عقد قرارداد بیمه‌ها با ماماها در سه استان در سال گذشته، گفت: متاسفانه به دلیل محدود بودن امکانات برای ماماها در این قرارداد، شرایط اجرایی شدن آن وجود نداشت و این پایلوت به مرحله اجرا نرسید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،شهلا خسروی  درباره آخرین وضعیت تعرفه‌گذاری خدمات مامایی توضیح داد و گفت: ویزیت ماماها و خدمات آنها  در کتاب ارزش نسبی خدمات، تعرفه‌گذاری شده، اما هنوز اجرا نشده است. آیین‌نامه «حدود صلاحیت بالینی مامایی» نیز بازنگری و مقرر شده است تعرفه‌گذاری بر مبنای این آیین نامه انجام شود.

اشکالات قرارداد آزمایشی بیمه‌ها با ماماها

وی با اشاره به عدم اجرای آزمایشی برنامه عقد قرارداد مستقل بیمه‌ها با ماماها در سه استان گلستان، اردبیل و اصفهان که سال گذشته کلید خورد، اظهار کرد: این برنامه با توجه به مشکلاتی که داشت مورد استقبال ماماها قرار نگرفت؛ چون موارد ذکر شده در قرارداد بیمه‌ها بسیار محدود بود و امکان ارائه خدمات را فراهم نمی‌کرد. در واقع می‌توان گفت شرایط اجرایی شدن این موارد وجود نداشت؛ در نتیجه این پایلوت به مرحله اجرا نرسید. با نمایندگان بیمه‌های مختلف و شورای عالی بیمه جلساتی گذاشته شده تا این موارد طوری تغییر پیدا کنند که قابلیت اجرایی شدن داشته باشند، اما هنوز این تغییرات نهایی نشده است.

مذاکره برای استقلال ماماها در برنامه پزشک خانواده

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی در ادامه با اشاره به تعریف نشدن جایگاه مستقل ماماها در برنامه پزشک خانواده، تصریح کرد: در برنامه پزشک خانواده مقرر شده است که دستیاری در کنار پزشک حضور داشته باشد که خود پزشکان ترجیح دادند این دستیار ماما باشد. علاوه بر آن، همه خدمات مانند مراقبت‌های دوران بارداری، کنترل بیماری‌های غیرواگیر و ... در بسته‌های مجزایی طراحی شده است، اما جایگاهی برای ماما با شرح وظایف خودش تعریف نشده است؛ یعنی خدمات مامایی در بسته پزشک خانواده به صورت مستقل دیده نشده است.

وی ادامه داد: این موضوع باعث نادیده گرفتن استقلال حرفه‌ای ماماها می‌شود. علاوه برآن حقوق این افراد نیز با توجه به بودجه‌ای که در اختیار پزشک خانواده قرار می‌گیرد، مشخص می‌شود. این پزشک است که تصمیم می‌گیرد با او چه قراردادی ببندد؛ در نتیجه پزشک تبدیل به کار فرما می‌شود. ما در جلساتی که با مدیران حوزه معاونت بهداشت داشتیم این موضوع را مطرح و پیشنهاداتی ارائه داده‌ایم.

ردیف‌های استخدامی محدود برای ماماها

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به تعداد ناکافی ردیف‌های استخدامی برای ماماها و همچنین اشغال تعدادی از این ردیف ها توسط سایر مشاغل در دوره‌های گذشته در وزارت بهداشت  بیان کرد: سازمان مدیریت برای جلوگیری از بزرگ شدن دولت، محدودیت‌هایی در زمینه ایجاد ردیف استخدامی  دارد؛ به همین دلیل ما هنوز نیروی مامایی داریم که شغلی ندارد یا اینکه به صورت خصوصی کار می‌کند. از طرف دیگر نیز درخواست‌های متعددی از طرف دانشگاه‌های علوم پزشکی  برای بیمارستان‌های بهینه‌سازی شده در طرح ترویج زایمان طبیعی با توجه به ایجاد اتاق‌های یک نفره زایمان وجود دارد که با تلاش معاونت توسعه برای تامین این نیروها اقداماتی در حال انجام است.برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =